Ana içeriğe atla

Öne Çıkan Konular

Hayatta Kalma: Kanamaları Durdurmanın 6 Yolu

Doğada zaman geçirmek yaralanmaları beraberinde getirebiliyor, umarım aktiviteleriniz sırasında yaralanmalarınız ufak tefek sıyrıklardan öteye geçmez. Ancak bir kanamaya yardım etmeniz gerekirse önce ortam ve kendi güvenliğinizi sağladıktan sonra harekete geçmeyi aklınızdan çıkarmayın. Sizlerle bu yazımızda doğada karşılaşabileceğiniz kanamaları durdurma yaklaşımlarını anlatacağız. İyi okumalar. Bushcraft Okulu olarak her türlü yaralanmalarda profesyonel sağlık hizmeti almanızı öneriyoruz. Makalenin devamında anlatılacak olanlar bilgi verme amacı ile paylaşılmıştır. Yapılacak uygulamalar tamamen sizin insiyatifinizde olup, yazar ve site yönetimi sorumluluk kabul etmemektedir. Bir kanama ile karşılaştığınızda en önemli adım sakinliğinizi korumaya devam etmeniz olacaktır . Sonrasında; Kazazedenin bilincinin yerinde olup olmadığını sorgulayın, Bilinci, kişiye basitçe ismi ile seslenerek , cevap vermiyorsa omzundan hafifçe sarsarak değerlendirebilirsiniz. Nereden yaralandığını tespit edi

Dağ Bisikleti Nedir? Nasıl Yapılır?


Bisiklet sürme eyleminin geçmiş yıllardan günümüze kadar oldukça eğlenceli bir şekilde devam ettiğini bilmekteyiz. Hem stres atmak anlamında hem de keyifli bir şekilde vakit geçirmek adına birçok kişi bisiklet sürme eylemini gerçekleştirmektedir. Özellikle son dönemlerde bir trend haline gelen dağ bisikletinin de bir çok kişi tarafından ilgi ile takip edildiğini dile getirebiliriz. Birçok kişi tarafından dağ bisikleti profesyonel anlamda yapılmak üzere araştırılmaktadır. Sizlerde dağ bisikleti hakkında araştırma yapıyorsanız, yazımızdan detaylara ulaşabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda Dağ Bisikleti Nedir? Nasıl Yapılır? sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız.

Dağ Bisikleti Nedir? Nasıl Yapılır?


Dağ Bisikleti Nedir? Nasıl Yapılır? sorusunun son dönemlerde rahat bir nefes almak isteyen ve çeşitli aktiviteler ile birlikte keyifli bir şekilde vakit geçirmek isteyenlerce araştırıldığını söyleyebiliriz. Sizler için dağ bisikletine ilişkin olarak detayların yer aldığı birçok konuya başlıklar halinde değinmeye çalışacağız. Peki, dağ bisikleti hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir? Gelin, hep birlikte bakalım.

Dağ Bisikleti Nedir?

Dağ Bisikleti,  betonlaşmış yığınların arasından sıyrılıp nefes alabilmek, doğa ile iç içe bir yolculuk yapabilmek ve daha çok engebeli arazilerde zorlukları yenebilmek için tercih edilecek bir spor dalıdır. Dağ bisikleti ileri derecede donanımlı bisikletlerle yapılmaktadır. Yeni keşfedilen bisikletçiliğin dallarından biri olmasına rağmen ülkemizde çok sayıda güzergâh bulunduğu için bu spora olan ilgi de gittikçe artmaktadır. Doğa ile iç içe yolculuk yapma hayali olan amatör ve profesyonel sporcular, dağ bisikleti sporuna yönelmektedir. Dağ bisikleti sporu sizlere Eşsiz manzaralar ile eşlik edecek nadide sporlar arasında yer almaktadır.

Dağ Bisikleti Nasıl Yapılır?

Tek başınıza ya da ekip halinde yapılabilen dağ bisiklet sporu, belirlediğiniz güzergâhlarda ilerlemeyi ifade etmektedir. Bu sporda kondisyon oldukça önemli bir yere sahiptir. Belirlediğiniz güzergâhlar çeşitli uzunluklara sahip olabilmektedir. Genellikle bazıları birkaç saat, bazıları ise birkaç hafta sürebilmektedir. Bu nedenle, engebeli arazi yapısına uygun donanımlı bir bisiklet edinmeniz bu sporu gerçekleştirebilmeniz açısından oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra sporcuların fiziki durumları da güzergahın uzunluğunun seçiminde belirleyici olmaktadır.

Dağ Bisikleti Modelleri


Dağ bisikleti şehir içerisinde kullanılsa da, aslında doğa sürüşleri için tasarlanmıştır. Dağ bisikleti almayı düşünüyorsanız sizlere tavsiyemiz, özellikleri arasında outdoor marka 26 jant ve 29 jant dağ bisikleti olmalıdır. Ayrıca 21 vites ve pedalının uyumunun yüksek olduğu modeller tercih edilmelidir. Disk frenli özelliği bulunan dağ bisikleti yüksek engebeli arazilerde kontrollü bir sürüş sağlamanız için sizlere yardımcı olacaktır. Ayrıca bu modellerin engebeli arazi kullanıma uygun, kaymayı önleyen derin ve dişli tekerlere sahip olduğunu dile getirebiliriz. Bu durumda dağ bisikletinin dayanıklılık ve sağlamlılık açısından daha ön plana çıkmasını sağlamaktadır.

Dağ Bisikleti Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar

Dağ bisikleti seçimi yapılırken öncelikle göz önünde bulundurulması gereken nokta engebeli arazilerde sürüş kalitesinin iyi olmasıdır. Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte elektrikli dağ bisikleti modelleri de sporcuların öncelikli tercihleri arasına girmeyi başarmıştır. Engebeli arazilerde oldukça yüksek performans gösteren bu modeller en uygun dağ bisikleti modelleri arasında yer almaktadır.

Bisikletin hafifliği de sürüş sırasında önemlidir. Özellikle de uzun süreli bisiklet kullanımlarda bisikletçilerin yorulmasını engelleyecek olmasını da seçim sırasında dikkat etmeniz gerekmektedir.

Dağ Bisikleti İçin Gerekli Malzemeler


Dağ bisikleti açık alanda yapılan ve özellikle son yıllarda oldukça tercih edilen sporlardan biridir. Bu sporda önemli olan dayanıklı ve engebeli arazilerle uyumlu bir bisikletin seçiminin yapılmasıdır. Sürüş kolaylığı sağlaması açısından dayanıklılığın yanı sıra hafiflik de bisikletçiler için önemli bir detay olmaktadır. Tüm bunların yanı sıra olması gereken temel aksesuarlar yer almaktadır. Bunlar;  Maşa, Çamurluk, tekerlekler ve disk freni sistemi gibi aksesuarlardır. Ayrıca dağ bisikletlerinin seçiminde mutlaka dikkat edilmesi gerekenlerdendir. Dağ bisikletinin tekeri güçlü ve derin dişlere sahip olmasına dikkat etmelisiniz. Dağ bisikletin de tam süspansiyonlu olan ve disk freni sistemi ile donatılan modeller daha güvenilir olmayı sağlamaktadır.

Dağ Bisikletinde Tercih Edilecek Kıyafetler


Bisikletçilerin kullanacağı kıyafetler arasında kask, eldiven, gözlük ve hava şartlarına uygun kıyafetler kullanması gerekmektedir. Outdoor aktivitelerine uygun olan kapalı bir spor ayakkabısı gerekli ekipmanların başında gelmektedir. Özellikle uzun süreli güzergâh belirlediyseniz havanın değişme durumunu da göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Bunun için yağmurluk, uzun kollu t-shirt gibi kıyafetleri de yanınıza almanızda fayda olacaktır.

Türkiye’de Dağ Bisikleti Yapılacak Yerler


Ülkemiz dağ bisikleti sporunun gerçekleştirilmesi anlamında oldukça özel alanları içerisinde barındırmaktadır. Bu alanların tercih edilmesi sizlerin dağ bisikleti sporunu en iyi şekilde gerçekleştirmenize yardımcı olacaktır. Bu alanlar şunlardır;

  • Belgrad Ormanı
  • Aydos Ormanı
  • Polonezköy
  • Rumelifeneri-Kilyos
  • Foça-İzmir
  • Eymir Gölü -Ankara
  • Köprülü Kanyon-Antalya

Yukarıda belirtmiş olduğumuz alanların yanı sıra birçok şehrimizde dağ bisikletine özel olarak parkurların yapıldığı ve bu parkurlarında tercih edilebileceğini belirtmek isteriz.

Dağ Bisikleti Nedir? Nasıl Yapılır? sorusuna ilişkin olarak edinmeniz gereken bilgileri sizlerle paylaşmaya çalıştık. Sizlerde beton yığınlarından uzaklaşarak harika manzaralar eşliğinde güzel bir aktivite yapmak istiyorsanız, dağ bisikletini tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra sizlerinde dağ bisikleti ile ilgili yaşamış olduğunuz anılar ya da düşünceleriniz varsa yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Amatör Telsiz – Yeni Başlayanlar İçin Hazırlık Kılavuzu

Cep telefonunun çekmediği bir yerde kaza yaptın ya da büyük bir depremden kurtulanlar arasındasın ve yardım çağrısı yapamıyorsun. Korkunç ama yaşanması muhtemel bir senaryo değil mi? Böyle bir durum içindeyken bile iletişim kurabilmek için birkaç seçenek var. Konumuz olan amatör telsizler her türlü acil durumda kullanabileceğiniz alternatif iletişim araçlarıdır. Amatör telsizler birçok kişi için eğlenceli bir hobi olsa da, sağladıkları anlık iletişim avantajı hayat kurtarabilir. Ülkemiz gibi nüfusun büyük çoğunluğunun deprem kuşağında yaşadığı ve afete açık bölgelerde, beklenmedik durumlarda bile iletişim kurabilmenin ne kadar önemli olduğunu tahmin edebiliyor olmalısın. Unutma ki acil durumlarda iletişim için telefonlarımıza ve internete güvenemeyiz. Peki, eğitici ve eğlenceli bu iletişim aracı, zorlu durumlarda nasıl bu kadar kullanışlı olabiliyor? Haydi amatör telsizlerin heyecan verici dünyasına göz atalım. Amatör Telsiz Nedir? Amatör telsiz , insanların ticari olmayan amaçlarla b

Orman Sessizliği Sevenlere Longoz Ormanlarıyla Meşhur İğneada

Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük longoz ormanlarına ev sahipliği yapan İğneada’da güzel bir gezi sizleri bekliyor. Longoz orman tabiri olarak bilinen ve subasar olarak da söylenen orman türlerinin en güzel örneklerinden bir tanesi Kırklareli ilinin Demirköy ilçesine bağlı İğneada Beldesinde bulunmaktadır . Longoz Ormanları Milli Parkı içerisinde Türkiye ve Avrupa’nın en büyük longoz ormanları bulunmaktadır. İğneada Longoz Ormanları Bulgaristan sınırına yakın Karadeniz sahil şeridinden bulunan bu büyüleyici ormanların yer aldığı milli park yaklaşık 3150 hektar alana sahiptir. Milli parkın içinde bulunduğu İğneada beldesi ise Demirköy ilçesine 27 km İstanbul’a ise 237 km uzaklıkta bir mesafededir. Göllerin Arasında Güzellik Longoz Ormanları Milli Parkı çevresi göller ile döşeli bir güzellik olarak karşımıza çıkmaktadır. Parkın güney tarafında Saka Gölü, Deniz Gölü, Pedina Gölü, Hamam Gölü ve Mert Gölü ile çevrilidir. Parkın kuzey bölümünde ise Erikli Gölü ve eşsiz güzelliği ile long

Kampçılık Nedir? Nereden Başlamalı?

Doğa ile iç içe eşsiz manzaralar karşısında yapılan kampçılığın günümüzde oldukça popüler doğa sporları arasında yer aldığını söyleyebiliriz. Pek çok kişi sıkıntı ve stresinden uzaklaşmak adına kampçılığı tercih etmektedir. Kampçılık sporu yapılabilecek en güzel doğa aktiviteleri içerisinde yer almaktadır. Sizlerde kampçılık hakkında araştırmalarda bulunuyorsanız, yazımızdan detaylara ulaşabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda Kampçılık Nedir? Nasıl Yapılır? sorularını cevaplandırarak detayları hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Kampçılık Nedir? Nasıl Yapılır? Kampçılık Nedir? Nasıl Yapılır? sorularının aynı zamanda kampçılık sporunu profesyonel anlamda yapmak isteyen kişiler tarafından da araştırıldığını söyleyebiliriz. Pek çok kişi kampçılık faaliyeti ile birlikte psikolojik olarak rahatlamaktadır. Peki, kampçılık nedir? kampçılık hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir? Gelin, hep birlikte bakalım. Kampçılık Nedir? Kampçılık, doğa ile iç içe yapılan ve kişilerin sinir ve stres atmak ama