Woodcraft Nedir?

Bushcraft, Scoutcraft derken şimdi geldik Woodcraft nedir? Sonuna Craft koyarak popüler hale getirilen bu terimleri zamanla incelerken bir üstadın dediği o cümle hep kulağımda çınlıyor… ‘’ Craft, craft, craft…. Nedir bu craft?’’

Bildiğimiz konuları farklı terimlerle kullanarak popüler hale getirdiğimiz şu dönemlerde bu konulara açıklık getirmek gerektiğini düşünüyoruz. Sitemizin içeriğinde bulunmasını istediğimiz bu konuları da zamanla sizlerle paylaşıyoruz. Bu yazımızda Woodcraft olarak adlandırılan ‘’Ormancılık’’ terimini inceleyeceğiz.

Egemen İzmirli

Woodcraft

Ormancılık anlamına gelen bu terim, ormanda geliştirilen avcılık-toplayıcılık başta olmak üzere tüm yaşam becerilerini kapsayan yaşam tarzına verilen isimdir. Günümüzde vahşi doğada hayatta kalma becerileri ile ilişkilendirilir. Ayrıca ahşap oymacılığı ya da ahşap işleri içinde kullanılan bir terimdir. Bu alanla uğraşan kişilere Woodsman yani ‘’Ormancı’’ denilmektedir.


(Kuksa Bardak)

Ormancılık

Ormanların ve ormanla ilişkili doğal kaynakların idaresi ağaçlandırma faaliyetleri ve bu faaliyetlerin yapılabilmesi için gerekli olan altyapı hizmetlerinin gerçekleştirildiği bir bilim dalı ve yönetim sanatıdır. Ormancılığın ana hedefi doğal kaynaklar ve hizmetlerin sürdürülebilirliğini sağlayacak sistemlerin oluşturulması ve geliştirilmesidir.

Farklar ve Benzerlik

Woodcraft terimi Ormancılık olarak adlandırılsa da sözlük anlamı benzerliği ince bir çizgi ile bir birinden ayrıldığı görülmektedir. Woodcraft’a hayatta kalma becerileri ifade edilirken Ormancılık doğal yaşamı inceler ve bu konularla alakalı çalışmalar yapar. İşte tam bu noktada Bushcraft gibi popüler bir terim haline gelen Woodcraft!ın neden kullanıldığını anlıyoruz. Doğada hayatta kalma konuları arasında Bushcraft kadar olmasa da sıklıkla kullanılan bir kelime olarak önümüze çıkıyor. Gelin şimdi de Woodcraft teriminin içeriğini inceleyelim.

Ağaç dal ve parçaları kullanılarak yapılan merdiven.

Teknikler

Birçok doğa aktivitesi gibi Woodcraft ta belli teknikler içermektedir.

  • Yaban hayatı davranışına ilişkin bilgileri araştırma.
  • Yabani bitkileri ve hayvanları (özellikle yiyecek için) tanımlama ve kullanma.
  • Doğada beslenme.
  • Ateş Yakma.
  • Oryantiring ( yürüyüş becerileri ve harita ve pusula kullanımı)
  • Kamp alanı kurma.
  • Düğüm teknikleri.
  • İlk yardım.
Gördüğünüz gibi Bushcraft ya da benzer bir aktiviteden farkı yok.

Önemi

İzciliğin temel eğitimleri arasında yer almaktadır ve bu eğitimlerde Woodcraft öğretileri sunulmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri'nde askeri bağlamda Woodcraft teknikleri SERE (Hayatta Kalma, Kaçınma, Direniş ve Kaçış) eğitiminin bir parçası olarak öğretilmektedir. Geleneksel ahşap işçiliğinin Amerikan kültüründe önemli bir yeri vardır. Birleşik Krallık'ta Woodcraft Folk, ahşap işçiliği ilkeleri üzerine kurulmuş bir organizasyondur.


Yorumlar