Hayatta Kalma Battaniyesi Satın Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler
Children stand on a beach wrapped in emergency blankets shortly after arriving with other migrants and refugees on the Greek island of Lesbos after crossing the Aegean sea from Turkey, on October 14, 2015. More than 400,000 refugees, mostly Syrians and Afghans, arrived in Greece since early January while dozens were drowned trying to make the crossing. In total 710,000 have entered the EU through Greece and Italy during the same period, according to the European Agency Frontex border surveillance. The migration issue has caused deep divisions within the European Union, which is trying to set the distribution of migrants among its member countries or limit the flow. AFP PHOTO / DIMITAR DILKOFF

Hayatta Kalma Battaniyesi Satın Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

 class=

Hayatta kalma battaniyesi hafif yapısı, küçük ebatı ve birçok durumda kullanılabilir olması nedeni ile oldukça kullanışlı bir malzemedir. Ancak ince bir alüminyum ve plastik karışımı tabaka gerçekten hayatınızı kurtarabilir mi?

Hayatta Kalma Battaniyesi Nedir? Neyden Üretilir?

Bu battaniyeler mylar adı verilen bir maddeden üretilmektedir. Mylar, çift eksenli odaklı polietilen tereftalatın (BoPET) ticari adıdır. 1950’lerde DuPont tarafından icat edilmiş, daha sonra NASA tarafından uzay görevlerinde kullanılmaya başlanmıştır. Temelde üzerinde alüminyum veya başka bir metal filmi bulunan ince bir plastik tabakadır. İçerdiği metal nedeni ile parlak bir görünüme sahiptir.

Makalemizde Mylar Battaniye ve Hayatta Kalma Battaniyesi eş anlamlı olarak kullanılacaktır.

Mylar’ın Yansıtıcı Özellikleri

Mylar’ı hayatta kalmak için yararlı kılan şey, radyan ısıyı yansıtma özelliğidir, üzerine gelen radyan ısıyı parlak yüzeyine çarpması sonrasında geri yansıtır. Bu özellik, ortamda yayılan ısıyı kaynağına (örneğin bir kazazedeye) geri yönlendirmek veya bir nesneye gelen radyan ısıyı engellemek için kullanılabilir.

Mylar yapıdaki battaniyeler maratonlardan sonra koşuculara verilir. Koşucuların vücut sıcaklıkları koşmayı bıraktıklarında hızla düşmeye başlar. Mylar maratoncuların çevreye yaydıkları ısının bir kısmını kendilerine yansıtılmalarına ve vücut sıcaklıklarının dengelemesine yardımcı olur.

Diğer Özellikler

Mylar ısı yansıtabilen yapısının yanı sıra, aynı zamanda su ve rüzgar geçirmez özelliklere sahiptir. Su geçirmezliği ek olarak buharlaşma yoluyla ısı kaybını da önleyebileceği anlamına gelir. Mylar’ın maratondan sonra koşucuların sıcak kalmasına yardımcı olmasının bir başka nedeni de yoğun terleme sırasında buharlaşma nedeniyle vücut ısılarını kaybetmelerini önlemesidir.

Mylar’ın rüzgar geçirmez özelliği de çok kullanışlıdır. Isının rüzgar tarafından hızla taşınmasını (konveksiyon ısı kaybı) önleyecektir. Vücut ısımızın yaklaşık % 10 -15’ini konveksiyon yolu ile kaybederiz, bu nedenle Mylar yapıdaki bir battaniye özellikle rüzgarlı havalarda yararlı olabilir.

Peki Gerçekten Öyle Mi?

Şu ana kadar okuduklarımıza göre Mylar’ın harika bir malzeme olduğuna şüphe yok – ancak satın aldığınız birkaç liralık bir battaniye bir hayatta kalma senaryosunda gerçekten hayatınızı kurtarabilir mi?

GÖZAT  Kuksa Şablon (Model-1)

Üreticiler genellikle hayatta kalma battaniyelerinin vücudunuzdan yayılan ısının % 80’ini size geri yansıtacağını iddia ediyolar. Bu bilgi doğru olsa da biraz yanıltıcı. Mylar malzeme sadece radyan ısıyı yansıtabilir. Bir insan radyan yol ile vücut ısısının % 50’sini kaybeder. Yani elinizdeki battaniye gerçekten kaliteli bir şekilde üretildi ve %80 ışımayı geri yansıtıyor ise radyan yansıyan ısı olan % 50’nin % 80’ini yani total kaybettiğiniz ısının %40’ını geri yansıtabilir.

Bir acil durum battniyesi sizi hayatta tutmaya yardımcı olabilir, ancak çok soğuk havalarda sadece hipotermi gelişimini ve ölümü erteler.

Hayatta Kalma Battaniyesi Nasıl Kullanılır?

hayatta kalma battaniyesi mylar battaniye

Mylar yapıdaki bir battaniye ile hayatta kalmak istiyorsanız, şunu bilmeniz gerekir: Mylar herhangi bir yalıtım sağlayamaz. Evet, vücut ısınızın bir kısmını size geri yansıtacaktır. Ancak, hipotermik iseniz, sizi hayatta tutacak kadar yansıtabileceği ısı olmayacaktır!

Mylar’ın yansıtıcı özelliklerinin lehinize çalışmasını sağlamak için aşağıda bahsedeceğimiz yöntemlerden birini kullanmanız gerekebilir.

Yalıtım Örtüsünün Dışında Kullanın

Mylar malzeme; radyasyon, buharlaşma ve (rüzgar geçirmez olduğu için) konveksiyondan kaynaklanan ısı kaybını önler. Geleneksel battaniyeler ise konveksiyondan kaynaklanan ısı kaybını önler. Mylar yapıdaki bir hayatta kalma battaniyesini başka bir battaniyeyle birleştirirseniz, her türlü ısı kaybını önleyeceksiniz demektir.

Bunu yapmak için, kendinizi bir yün veya polar battaniyeye sarın. Mylar battaniyeyi bu battaniyenin dışına koyun. Daha fazla koruma için, iki yün battaniye arasında bir Mylar battaniye yerleştirebilirsiniz.

Sığınak Oluşturun

hayatta kalma battaniyesi mylar battaniye

Mylar battaniyesi için en iyi kullanımlardan biri, enkaz barınağı yapmaktır. Kalıntı, ısı kaybını konveksiyondan koruyan bir yalıtım katmanı olarak işlev görür. Barınağı çevreleyen Mylar battaniyesi rüzgarı engeller ve radyasyondan kaynaklanan ısı kaybını önler.

Kış mevsiminde kar kullanarak bir sığınak yapmanız gerekiyorsa, vücut ısınız ile kar erimeye başlayabilir. Mylar su geçirmez olduğundan, sığınağınızın üstünü örten karın eriyip damlamasını önler.

Mylar battaniyesini kullanan bir sığınak

hayatta kalma battaniyesi mylar battaniye

Adım 1: Uzun bir dal veya çubuk kullanarak bir sırt direği yapın. Sırt kutbunuz iki ağaç dalı veya toprağa yapışmış direkler arasına konabilir.

Adım 2: Mylar battaniyesini sırt direğinin üzerine yerleştirin. Kenarların üstüne taş koyarak yere sabitleyebilirsiniz. Mylar’ı delmeyin, yoksa parçalanmaya başlar.

Adım 3: Ağaç dallarını Mylar battaniyesinin üzerinde olacak şekilde yerleştirin. Bunlar sığınağınızın yapısal çerçevesi olarak işlev görür.

GÖZAT  Post-Apokalips Senaryolar ve Hayatta Kalmak

Adım 4: Üzerine döküntü ekleyin. Enkaz yalıtım görevi görür.

Adım 5: Ekstra koruma için sığınağın kenarlarına duvarlar ekleyin.

Ucuz hayatta kalma battaniyelerinin kolayca yırtıldığını ve yeterince büyük olmadığını unutmayın. Bu yüzden kaliteli bir battaniye için biraz daha fazla para ödemek ve daha büyük bir ebat satın almak faydanıza olcaktır.

Enkaz barınaklarını Mylar ile astarlamaya ek olarak, diğer barınak türlerini yapmak için de kullanabilirsiniz.

Çadır Zemini Olarak Kullanın

Mylar tek başına kesinlikle yalıtım sağlamaz. Yani, sadece yere koyup sıcak kalmayı bekleyemezsiniz. Toprak ısıyı vücudunuzdan emecektir. Bununla birlikte, hayatta kalma battaniyenizi ağaç dalları veya diğer bitki örtülerinden yaptığınız bir katmanın üzerine ekleyerek bir miktar yalıtım sağlayabilirsiniz. Ayrıca, su geçirmez olduğu için sizi ıslak zeminden de koruyacaktır.

Hamağınızı Yalıtın

Mylar battaniyesini hamağınızda altına koyun ve sonra üstüne battaniye veya uyku tulumu koyun. Sıcak kalmanıza yardımcı olacaktır.

Isı Reflektörü Olarak Kullanın

hayatta kalma battaniyesi mylar battaniye

Bir ısı reflektörünün nasıl yapılacağını bilmek, hayatta kalmanın temellerinden biridir. Kabaca fikir, ateşten gelen ısının reflektöre çarpması ve size doğru yansımasıdır. Bir ısı reflektörü kullandığınızda ateşin ne kadar daha sıcak olduğuna şaşıracaksınız.

Bushcraft ile ilgilen kişilerin çoğu, YouTube videolarında ve İnstagram paylaşımlarında reflektörünün nasıl yapılacağını anlatırken genellikle odundan bir duvar yapar. Hayatta kalma battaniyesi bir reflektör olarak daha etkilidir ve kurulumu daha kolaydır.

Serin Kalın

Aracınızın serin kalması için sattıkları parlak metal filmleri veya güneşlikleri biliyor olmalısınız. Mylar battaniyesi de aynı şekilde çalışır. Sıcak bir günde arabanızla yolda kalırsanız ya da çölde bir hayatta kalma sığınağı yapmak zorunda olursanız kullanmanız gerekebilir.

Yardım Sinyali Gönderin

hayatta kalma battaniyesi mylar battaniye

Yansıtıcı olduklarından, yardım için sinyal vermek için bir hayatta kalma battaniyesi kullanabilirsiniz. Bazı battaniyeler zaten üzerlerine damgalı SOS ile geliyor.

Ayaklarınızı Kuru Tutun

hayatta kalma battaniyesi mylar battaniye

Botlarınız ıslanırsa, battaniyenizden iki kare parça kesin ve botlarınızın içerisine koyun. Ayaklarınızı kuru tutacaktır.

Aynı şey eldivenler için de geçerlidir. Elleriniz inanılmaz derecede sıcak kalacaktır. Daha da sıcak tutmak için: Eldiven – Mylar – Eldiven tabakalarını kullanabilirsiniz.

Hayatta Kalma Battaniyesi Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • ASLA cildinizin ile battaniyeyi direk temas ettirmeyin.
  • Cildiniz ve Mylar arasında bir yalıtım katmanı bulunmalıdır.
 • Kullanmadan önce Mylar battaniyesinin kuru olduğuna emin olun.
  • Buharlaşmayı engellediği için, Mylar’da ter kolayca birikir. Bu sizi ıslak ve hipotermiye açık hale getirecektir. Bu nedenle, kullanmadan önce hayatta kalma battaniyesini iyice kurutduğunuzdan emin olun.
 • Mylar çok dayanıklıdır. Bununla birlikte, delindiğinde, delinme çizgisi boyunca kolayca yırtılır.
  • Bazı kampçılar, küçük yırtıkları onarabilmek için yanlarında bir miktar koli bandı / tamir bandı taşımayı sever.
 • Bir ısı kaynağı bulun.
  • Hipotermikseniz, vücudunuz Mylar battaniyesinin size geri yansıtması için yeterli ısıyı üretemeyektir.
 • Ucuz Mylar battaniyeler genellikle bir veya iki kullanımdan daha fazla dayanmaz. Yansıtıcı kaplama kolayca ayrılır.
  • Bu, tek kullanımlık hayatta kalma battaniyelerinin yararlı olmadığı anlamına gelmez. Acil durum kitinize koyabilirsiniz. Ancak, vahşi hayatta kalmak için kullanılabilecek bir Mylar battaniyesi istiyorsanız, tek kullanımlık bir şey istemezsiniz.
  • Daha kalın, daha dayanıklı bir battaniye için biraz daha bütçe ayırın.
 • Kalınlık
  • Daha kalın Mylar battaniyeleri çok daha dayanıklıdır. Kolayca delinmezler (yani kolayca yırtılmazlar). Kalınlık aynı zamanda daha iyi çalışılmasını sağlar.
  • Bununla birlikte, kalınlık olumsuz taraflarla birlikte gelir: battaniyeler daha ağır olacak ve kompakt olarak katlanmayacaktır.
  • Mylar battaniyenizi doğada kullanacaksanız, biraz daha kalın olanı alın. Aksi takdirde barınak yapımı sırasında muhtemelen yırtılır.
 • Çift taraflı
  • Birçok hayatta kalma kullanımı için, bir hayatta kalma battaniyesinin çift taraflı olmasını istemezsiniz (örneğin, güneş sıcaklığından korunurken veya çöl sığınağı yaparken).
 • Renk Seçenekleri
  • Mylar battaniyesinin alüminize tarafı her zaman parlak olacaktır. Diğer taraf herhangi bir renk olabilir. Bazı insanlar yeşillikleri veya başka kamuflaj desenli olanları tercih ederler, böylece gizli kalabilirler. Diğerleri turuncu gibi parlak bir renk isteyebilir, bu nedenle battaniye yardım için sinyal vermek için kullanılabilir. Renk seçiminizi yaparken nasıl kullanacağınızı düşünün.
hayatta kalma battaniyesi mylar battaniye

Makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz. Bushcraft Okulu’na yardımcı olabilmek ve içeriklerimizin artarak devam edebilmesi için bizi FacebookTwitter ve İnstagram üzerinde takip edebilir, Telegram kanalımıza abone olabilirsiniz. Takipçilerimizi seviyoruz ve onlara kendilerini daha özel hissetmelerini sağlıyoruz. Ve ayrıca, bu gönderiyi sosyal medya kanallarında arkadaşlarınızla paylaşarak onların bilgilerini de arttırabilirsiniz.

Konuya dahil olmak ve soru sormak için aşağıdaki yorumlar kısmına bir not bırakabilirsiniz. Misyonumuz, insanların en iyiye en iyi şekilde hazırlanmalarına yardımcı olmaktır.

Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 1 Ortalama: 5]
Serkan Sezer
Doğaya meydan okumaması gerektiğini bilen, ona adapte olmak isteyen, bushcraft felsefesini hayatının merkezine oturtmuş bilinmeyen bir denklemin parçası. Şehir hayatında tıp doktoru, video içeriği üreticisi ve internet sitesi geliştiricisi olarak hayatına devam etmekte.