Afyon Kaplıcaları

Afyon Kaplıcaları

 class=

Ülkemizin birinci derece de deprem kuşağında bulunması ve fay hatlarının asırlardır faal şekilde olması her zaman da kötü sonuçlar doğurmuyor. İyi yanlarından birisi de yeryüzüne çıkan sıcak ve mineralli sular. Genel olarak fay hatları üzerinde olan ve ülkemizin neredeyse her bölgesinde bulunan bu sular, sıcaklıkları ve faydaları nedeniyle fazlaca ziyaretçi çekmekte.

Çeşit çeşit hastalığa şifa olan bu sulara rağbetin artması sonucu bu alan da turistik oluşumlar da gelişmiş ve yalnızca kaplıca üzerine hizmet veren oteller dahi açılmıştır. Osmanlı zamanındaki hamamlarla aynı mantıkla çalışan oteller de misafirler istedikleri şekilde konaklama fırsatı buluyorlar.

İşte Türkiye de kaplıca dendiğinde akla ilk gelen şehirlerden birisi Afyon. Afyon kaplıcaları o kadar gelişip ön plana çıkmış durumda ki, Türklerin yanında bu şifalı sulardan yararlanmak isteyen yabancı turistler de her sene bu şehre akın edip kaplıca otellerinde kalıyorlar. Buradaki su minerallerinin ve sıcaklıklarının yanında, konaklama fırsatı sunan işletmelerin de gelişmiş olması yerli yabancı bütün turistlerin burayı tercih sebeplerinden. Yine tercih nedenlerinden birisi de, kaplıca hizmeti veren otellerin şehrin merkezine oldukça yakın olmaları ve aynı zaman da ulaşımlarının da hayli kolay olması. Afyon da kaplıca hizmeti veren otellerin yanında, içinde şifalı su olan termal villalarda da kalabilirsiniz1.

Afyon Kaplıcalarına Neden ve Ne Zaman Gidilir?

Kaplıca sularındaki şifalı mineraller, birçok hastalığa derman olmakta ve vücuda farklı yararlar sağlamaktadır. Şifa bulmak isteyenler Afyon kaplıcalarına ne zaman gitmeli? Farklı hastalıklar da alternatif tedavi şekli olarak belirlenen kaplıca suları, doktor tavsiyelerinde de kendine yer bulmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken, kaplıcalar her ne kadar sadece tedavi için gelenlerden hariç tatilcilerin fazla olması dolayısıyla yazları dolu olsa da, uzmanların yaptığı araştırmalara kaplıca sularının en verimli olduğu dönem sonbahar ve ilkbahar dönemleri2. Afyon kaplıcalarına şifa bulmak için gidecekseniz, bu mevsimlerde gitmeniz sizin için daha iyi olabilir. Bunun haricinde ne zaman ihtiyaç duyarsanız Afyon kaplıcalarından faydalanabilirsiniz.

Vücut planlaması olarak bakılacak olursa, kışa vücudumuzu hazırlamak için koruyucu olarak sonbahar döneminde, kıştan çıktıktan sonra bahar döneminde vücudu rahatlatmak için başvurulabilir. Ancak yine söylemek gerekir ki Afyon’un gelişmiş turizm ve konaklama seçenekli Kaplıca otelleri, müşterilerine yılın her ayında hizmet vermekte.

GÖZAT  Neden Ayvalık?

Afyon Kaplıcaları Hangi Rahatsızlıklara İyi Gelir?

Doğal şifa kaynağı olarak bilinen Afyon kaplıcaları hangi rahatsızlıklara iyi gelir?

Doğal mineralli suların hem fiziksel hem de ruhsal iyileştirme unsurlarından yararlanmak isteyen insanlar her sene Afyon iline bu kaplıcalar için akın etmekte. Hem içmece şeklinde hem de banyo yapma şeklinde hizmet veren kaplıcalar şifa dağıtmakta. Bu kaplıca suları

 • Kireçlenme ve kireçlenmeden oluşan eklem ağrıları
 • Bel ve boyunda oluşan her türlü fıtık çeşidi
 • Fibromiyalji
 • Çeşitli deri ve cilt hastalıkları
 • Kadın hastalıkları
 • Damla gut
 • Kas ağrıları
 • Romatoid artrit
 • Bağırsak hastalıkları
 • Böbrek ve safra kesesinde oluşan taşlar
 • Mide rahatsızlıkları
 • Halk arasında Kemik Erimesi olarak bilinen Osteoporoz gibi rahatsızlıklara iyi gelmekte.

İnsan, nefes almaya devam ettiği sürece vücudunda oluşan ve biriken zararlı organizmaları ter, idrar vs. yollarla dışarı atmakta. Zamanla bu işlev yavaşlayabilmekte yahut güçleşebilmektedir. Şifalı sular bu derde de derman olmakta. İçmece kaplıca sularından kullanan kişilerde bu zararlı maddelerin atımının daha kolay olduğu görülmüş.

Bütün bunlara karşın hiçbir hastalığı ve şikayeti olmayan kişiler de vücut sağlığını ve direncini artırmak için Afyon kaplıcalarını ziyaret ederek güzel bir tatil süreci geçirebilirler. Bu tür kaplıca sularında üç farklı uygulama yapılır. Birincisi yıkanma, ikincisi içme, üçüncüsü de soluma yoluyla tedavi. Bu tedavi şekillerine genel olarak balneoterapi uygulamaları denmektedir.

Afyon Kaplıcalarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yukarıda sayılan bütün bu güzel şeylerin yanına, buraya şifa için gelenlerin bilmesi gereken bazı şeyler de mevcut. İçerisinde suyun sıcaklığının farklı farklı olduğu yerler olan buralarda, yüksek tansiyonu olan kişilerin hayli dikkat etmesi gerekmekte. Aynı zaman da kalp ve damar hastalığı olan kişilerin de doktorlarına danıştıktan sonra bu tesislere gelmeleri öneriliyor.

Bunun yanında kanser hastaları, akut üriner hastalıkları olanlar, kanamalı hastalar, ateşli ve iltihaplı hastalıkları olanlar, bağışıklık sistemlerinde sorun olanlar, organ yetmezliği yaşayanlar ve yaygın varis şikâyeti bulunan hastaların bu sularda yapılacak balneoterapi uygulamalarını yapmaları önerilmiyor. En azından doktorlarıyla istişare yapmaları ve sonrasında ona göre hareket etmeleri isteniyor.

GÖZAT  Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı

Afyon Kaplıca Merkezleri

Türkiye de kaplıca denildiği zaman ilk akla gelen il olan Afyon da, kaplıcalar farklı bölgelere yayılmıştır ve farklı noktalarda kaplıca hizmeti verilmektedir. Onlardan bazıları:

Sandıklı Kaplıcası

Kaplıca denilince akla ilk gelen şehir olan Afyon da, belki de en önemli ve ünlü olanı, Hüdai Kaplıcaları da denilen Sandıklı Kaplıcalarıdır. Türkiye’den ve Dünya’dan her sene binlerce turisti ağırlayan kaplıcaların bu kadar ünlenmesinin bazı nedenleri var.

Su sıcaklığının 42 ile 53 derece arasında değiştiği bu ünlü termal kaynak, birçok hastalığa karşı iyi gelmektedir. Yapılan araştırmalara göre bu alanda hizmet veren suların en şifalısı olarak söylenen Sandıklı Kaplıcalarındaki sular, cilt hastalıkları, her türlü felç, fıtık, mide rahatsızlıkları, nefes alıp verme güçlükleri ve faranjite iyi gelmektedir. Sularında bulunan yüksek kükürt oranıyla da adeta bir güzellik iksiri olarak anılmaktadır.

Sandıklı Hüdai Kaplıcaları Çamur Banyosu
Sandıklı Hüdai Kaplıcaları Çamur Banyosu

Genç kalmak isteyen kişilerin de uğrak noktası olan bu bölge, senenin 12 ayında hizmet vermektedir. Bu kaplıcaları diğer kaplıcalar içinde öne çıkaran bir neden daha var ki, o da çamur banyosu hizmeti. Ünü tüm dünya da yayılan bu çamur banyosu tedavisine başvuran kişilerin şaşırtıcı şekilde tedavi oldukları görülüyor.

Bir Dönem Şoray Uzun Programında Çamur Banyosu Yapmıştı

Özellikle spor kazalarından ve operasyonlarından sonra uygulanan tedaviler olarak öne çıkmakta. Aşağıda tanıtacağımız diğer kaplıcaların aksine biraz daha şehir merkezine uzak olan bu kaplıca, Antalya – Afyon otoyolu üzerinde 65. Kilometre de bulunmaktadır.

Heybeli Kaplıcaları

Bu kaplıca, Konya – Afyon karayolu üzerinde bulunmaktadır. Bu kaplıcaların Bizans döneminde bile kullanıldığı ve o zamanlarda da gözde olduğu söylenmekte. Afyon il merkezine yaklaşık 30 kilometre mesafe de bulunan bu kaplıcaların suları magnezyum, sodyum iyonu, demir ve kalsiyum tarafından oldukça zengindir.

Afyon Heybeli Kaplıcaları
Afyon Heybeli Kaplıcaları

Heybeli kaplıcaları birçok hastalığa iyi gelmektedir. Sedef hastalığı, uyuz, kuru egzama, akne, herpes intertigo, çocuklarda görülen egzamalar bunların başındadır. Kadın hastalıklarında ve romatizma şeklinde olan hastalıklarda da gayet başarılı tedavi edebilme oranına sahip olan bu kaplıca da soluma şeklinde uygulanan tedaviler sonucu faranjit, astım, amfizem, kronik bronşit ve benzeri hastalıklara da tedavi uygulaması yapılmakta.

Gecek Kaplıcaları

Gecek Kaplıcaları
Gecek Kaplıcaları

Bu kaplıcaların en önemli özelliklerinden birisi, sularının içerisinde farklı mineraller bulunması. Bu kaplıcanın sularında kurşun, titan, florür, lityum, demir, potasyum, çinko, sodyum, alüminyum, krom, baryum, bakır gibi elementler bulunmaktadır. Afyon şehir merkezinden 15 kilometre olan bu kaplıcalar için şehir merkezinden ulaşım araçları mevcuttur.

GÖZAT  Kuduz, Doğanın Korkulan Hastalığı
Gecek Kaplıcaları
Gecek Kaplıcaları

Bu kaplıcalardaki sular içme şeklinde kullanıldığında şeker hastalığına ve türevlerine iyi gelmektedir. Ayrıca obezite tedavisinde de kullanılmaktadır. Bu kaplıcalarda banyo yaparak romatizmal hastalıklara, metabolizmanın güçsüz olması dolayısıyla yakalanılan hastalıklara, nevrit, kadınsal hastalıklara, vücudun herhangi bir yerinde oluşan kırık ve çıkık sonrasında yapılan operasyondan sonra kemiklerin iyileşmesine yardımcı olmaktadır.

Gazlıgöl Kaplıcaları

Bu kaplıca bölgesine ulaşım gayet kolay biçimde. Afyon – İhsaniye otoyolunun üzerinde kalan bu kaplıca bölgesi, şehir merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta yer almakta. Bu kaplıcaların suları da gayet mineralli. Bu sularda bol miktarda hidrosfat, nitrat, bromür, karbonat, klorür ve sülfat başta olmak üzere birçok mineral bulunuyor. Bu minerallerin yanında serbest kükürtlü karbon monoksit ve serbest kükürtlü hidrojen barındıran kaplıca sularından hem içme şeklinde hem banyo yapma şeklinde faydalanmak mümkün. Ayrıca kaplıca içinde bulunan kapalı alanlar aracılığıyla bu şifalı sulardan solunum yoluyla tedavi almak da mümkün.

Gazlıgöl Kaplıcaları
Gazlıgöl Kaplıcaları

Gazlıgöl de bulunan kaplıcalar, akciğer ve karaciğer hastalıkları başta olmak üzere mide sorunlarına, ciltte oluşan hastalıklara, bağırsaklarda oluşan sıkıntılara, romatizma şeklindeki sorunlara, boşaltım ve sindirim sorunlarına iyi gelmenin yanında kalbin çalışma şekline yardımcı olarak da vücudu rahatlatıp ona destek olur.

Ömer Kaplıcaları

Ömer Kaplıcalarının suları da aynı şekilde magnezyum, çinko, titan, lityum, baryum, mangan, bakır ve potasyum barındırmakta. Ayrıca aynı Gazlıgöl kaplıcalarında olduğu gibi serbest kükürtlü hidrojen ve serbest kükürtlü karbon monoksit de barındırmakta. Bu kaplıca da aynı yukarıda bahsettiğimiz diğer kaplıcalar gibi şehre yakın olmasıyla dikkat çekmekte. Şehir merkezine 15 kilometre uzaklıkta olan bu kaplıcaya ulaşım otobüslerle sağlanmaktadır. Bu kaplıca Kütahya – Afyon otoyolu üzerinde hizmet vermektedir.

Afyon Kaplıcalarına Nasıl Gidilir?

Yazımızda son olarak Afyon kaplıcalarına nasıl gidilir konusuna değinmek istiyorum. Ulaşımın yalnızca karayolu ile yapılabildiği Afyon’da, havaalanı bulunmuyor. Uçak ile gelmek isteyen kişilerin Kütahya, Uşak ve Afyon’a aynı an da hizmet veren Zafer Havaalanını kullanabilirler. Afyona yakın olan bu havaalanı, Türkiye’nin en büyük ikinci havaalanıdır. Bu havaalanına indikten sonra otobüslerle Afyon’a ulaşabilirsiniz. Ege bölgesinde bulunan Afyon’a çok rahat şekilde karayoluyla da ulaşabilirsiniz. 

Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: Ortalama: ]
Serkan Sezer
Doğaya meydan okumaması gerektiğini bilen, ona adapte olmak isteyen, bushcraft felsefesini hayatının merkezine oturtmuş bilinmeyen bir denklemin parçası. Şehir hayatında tıp doktoru, video içeriği üreticisi ve internet sitesi geliştiricisi olarak hayatına devam etmekte.