fbpx

Araç Üstü Çadır İle Kamp Yapmak

Araç üstü çadır, kısaca aracınızın tepesine takılan kamp çadırı olarak tanımlanabilir. İlk olarak 1930’lu yılların sonunda Batı Avrupa’da popüler hale gelmiş ve o zamandan beri dünya çapında kamp yapmak için sevilen bir seçenek olmuştur.

Peki neden geleneksel bir zemin çadırı yerine araç üstü çadır seçmelisiniz? Bir ön fikriniz olması amacı ile ülkemizde araç üstü çadırı ilk kullananlardan ve yaygınlaşmasında büyük emekleri olan bir İnstagram ve YouTube kullanıcısı olan Serdar Demirezer’in gözünden yaklaşmak istiyorum;

araç üstü çadır markaları
Araç üstü çadır / @destur_ile_yollarda

Uzun yıllardır aracım ve araç üstü çadırım ile doğayı gezerek kamp yapıyorum. Malum son zamanlarda salgın olayından dolayı kampa olan ilgi günden güne artıyor. Şehirin monotonluğundan kurtulup doğa ile başbaşa kalmak bana huzur ve mutluluk veriyor. Bir açıdan da bunu insanın yapması gereken bir terapi olarak görüyorum . Araç üstü çadır ile evdeki komforumu çok fazla aratmadan rahatça konaklayabiliyorum. Aracımda gerekli ekipmanlar ile küçük bir mutfağım bulunuyor. Yiyeceklerimi yollardaki ve köylerdeki ürten insanlardan alarak hem onlara katkıda bulunuyorum hemde daha sağlıklı besleniyorum. Böylelikle yiyecek ihtiyacımı sıkıntısız karşılayabiliyorum. Hatta aracımda bulunan ekipmanlarımla ahşap işleri ile uğraşmakta beni mutlu ediyor. Yeni yerler keşfettikçe ve gördükçe her seferinde şaşkınlık içinde “burası benim güzel ülkemin bilmediğim bir parçasıymış” diyorum. Ülkemizin o muhteşem güzelliklerini ve doğasını keşfetmeyi seviyorum. Özellikle insanların unuttuğu terkketiği tarihi köyleri geziyorum. Bir köy kahvesinde çay içmek, ordaki insanlarla sohbet etmek de ayrı bir keyif.  Gezilerimde konaklama derdim olmadığı için  bu yol acaba nereye gidiyormuş diye rotadan çıkmak ta en sevdiğim maceralarımın arasındadır. Çünkü biliyorum ki yolun sonu yine güzelliklere çıkacak.

Elimden geldiğince insanları  şehir hayatının karmaşasından ve kalabalığından kurtarıp doğaya teşfik etmeye çalışıyorum. Gezdiğim yerleri ve bu kamp hayatını sosyal medya kullanarak daha çok insana ulaşmasını istiyorum. Huzurlu ve sağlıklı bir yaşam için “Doğa İle Kal” diyorum.

Serdar Demirezer, namı değer / destur_ile_yollarda

Hem yer çadırları hem de araç üstü çadırlar iyi seçenekler olsalar da, araç üstü çadırlar birkaç ek avantaj daha sunabilirler:

GÖZAT  ''Doğada Ev Yapalım'' Tanıtımı...(Container House)

Güvenlik ve Konfor

Yerden daha yüksek oldukları için, araç üstü çadırlar, sizi ziyaret etmek isteyebilecek yılan ve böcek gibi istenmeyen misafirlerle karşılaşmaktan koruyacaktır. Tipik bir zemin çadırında, kampçılar hayvanlar veya böceklerle aynı seviyededir. Araç üstü çadır kullanılması, kampçıların çevrelerindeki doğaya saygılarını korumakla birlikte daha güvenli kalmalarına yardımcı olur.

Araç üstü çadır içi

Araç üstü çadır sahibi olmak, ait olduğu doğaya sadece hafta sonu çıkabilen modern dünyanın köleleri olan bizler için günlük yaşamdan uzaklaşırken yıldızların altında uyuyabileceğiniz dört tekerli bir yatak sahibi olmamız demektir. Üstelik kaliteli bir araç üstü çadıra sahip olursanız iyi bir gece uykusundan ödün vermeden kamp atabilirsiniz.

Tüm Araçlara Uyarlar

Araç üstü çadırlar, dört tekerlekli araçların en iyi arkadaşıdır, ayrıca herhangi bir otomobile, SUV’a veya kamyona sığarlar. Ancak yer çadırlarından daha ağır oldukları için aracınıza monte ederken özel aparatlara ihtiyaç vardır, bu nedenle aracınızın bu aparatlara uyum sağlayabilmesi ve destekleyebilmesi gerekir.

Hızlı Kurulur

Hafta sonu için çadır kurabileceğiniz iyi bir yer bulmak zor olabilir. İşten çıkıp bir yer çadırı ile doğaya gittiğinizde klasik senaryo şöyledir: Hava karardıktan sonra bir kamp alanına gider, kafa lambanızı yakar, düz bir yer bulur, çadırınızı açar, direkleri kurar, çadırınızı kurarsınız. Araç üstü çadırlar ise çok daha çekici bir alternatif sunuyor. Kamp alanınıza gider, çadırınızı bir dakika içerisinde açar ve kamp ateşini yakmaya başlarsınız.

Araç üstü çadır kurulum
Araç üstü çadırlar hızlı kurulur

Görece Uygun Fiyatlıdır

Sosyal medyada #karavan #karavankeyfi #karavanhayatı gibi popüler etiketler kullanılarak yapılan paylaşımlarda havalı çekme veya moto karavanlarda paylaşılmış binlerce güzel fotoğraf / video bulabilirsiniz. İnsanlar deniz kenarına araçlarını çekiyorlar, dostları ile beraberler, eğleniyorlar. İtiraf etmek gerekirse çok cazip görünüyor.

Ancak doğrusunu söylemek gerekirse hepimiz pahalı karavanlarda seyahat edebilecek kadar şanslı değiliz, hele ki işin içine bürokrasi ve masraflar girince. Bir karavan sahibi olmak hepimiz için ulaşılabilir maliyette değil. 🙁

GÖZAT  Yarım Çatı Barınak

Araç üstü çadır satın alıp arabanıza kurduğunuz zaman dört tekerli bir yatak odasına sahip olabilirsiniz. Böylece çok daha ucuza karavanvari bir hayat yaşayabilirsiniz.

Aracınızda Daha Geniş Alan Sunar

Ekipmanlarınız için her zaman daha fazla yer ihtiyacınız olduğunu biliyoruz. Ocaklar, baltalar, çantalar, el aletleri – liste uzayıp gidiyor. Çadırınız aracınızın üstüne monte edileceğinden, aracınızın iç kısmında soğutucular, kamp çantaları, yürüyüş malzemeleri, evcil hayvanlarınız ve ailenizin diğer temel ihtiyaçları için daha fazla alanınız olacağı anlamına gelir.

Daha Dayanıklıdır

Çoğu yer çadırı dayanıksız malzemelerden yapılır, yani yanları fırtınalara, yağmura, rüzgara ve diğer sert hava koşullarına karşı mükemmel bir koruyucu görevi görmeyen hafif malzemelerden yapılmıştır. Araç üstü çadırlar daha dayanıklı malzeme seçeneği sunar, bu da daha sağlam ve daha ağır oldukları anlamına gelir. Kaliteli malzeme kullanımı sizin veya kamp alanınızın hava şartlarından daha az etkilenmesine yol açar.

Her şartta kullanabilirsiniz

Benzersiz Bir Deneyim

Kamp için bir araç üstü çadır seçmenin en iyi nedeni, getirdiği eşsiz deneyimdir. Yerden yüksekte ve yıldızlara daha yakın kamp yapmak, kendinizi yer çadırından daha güvende ve konforlu hissetmek paha biçilmezdir. İster yalnız bir keşif gezisinde olun, ister arkadaşlarınızla kamp yapın dört ayaklı arkadaşınızla ülkenin doğal ihtişamını görün – araç üzeri çadır kampı, herkesin en az bir kez denemesi gereken eşsiz bir deneyim.

Araç üstü çadır hakkındaki makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz. Bushcraft Okulu’na yardımcı olabilmek ve içeriklerimizin artarak devam edebilmesi için bizi FacebookTwitter ve İnstagram üzerinde takip edebilir, Telegram kanalımıza abone olabilirsiniz.

Konuya dahil olmak ve soru sormak için aşağıdaki yorumlar kısmına bir not bırakabilirsiniz. Okuyup cevaplayacağımıza emin olabilirsiniz.

Serkan Sezer
Doğaya meydan okumaması gerektiğini bilen, ona adapte olmak isteyen, bushcraft felsefesini hayatının merkezine oturtmuş bilinmeyen bir denklemin parçası. Şehir hayatında tıp doktoru, video içeriği üreticisi ve internet sitesi geliştiricisi olarak hayatına devam etmekte.