Atatürk Arboretumu Nerede? Nasıl Gidilir?

Atatürk Arboretumu Nerede? Nasıl Gidilir?

 class=

Atatürk Arboretumu Belgrad Ormanının güney doğusunda yer almaktadır. Kapladığı alan ile 296 hektarlık bir alana yayılmış bir ormandır. Aslen İstanbul üniversitesi orman fakültesinde bulunan öğrenci ve öğretim görevlilerini bilimsel araştırmalarında hizmet sunmakta olan bir alandır. Bunun yanı sıra araştırma kurumlarının ve yabancı bilim adamlarının yapacak oldukları araştırmalara da yardım sağlamaktadır. Tüm bu bilimsel araştırmaların dışında merak edenler tarafından ziyaret edilmeye müsait bu alan hafta sonlarının vazgeçilmez huzur kaynağıdır.

Atatürk Arboretumu İstanbul’da yaşayan kişiler için göl kenarı, yeşile bürünmüş doğal bir ortam olarak müthiş karelerin kendiliğinden oluştuğu yer olarak görülmektedir. Birçok kişi tarafından ziyaret edilmekte olan bu doğal ortam görenler tarafından vazgeçilmez bir yer olarak tanımlanmaktadır. Sizlerde eşsiz güzelliği ile doğanın içerisinde kaybolmak istiyorsanız mutlaka bu alanı ziyaret etmelisiniz.

Atatürk Arboretumu nerede
Atatürk Arboretumu nerede?

İstanbul’da yaşamakta olan kişilerin izin günlerinde akın ettiği Atatürk Arboretumu İstanbul dışından gelen misafirlerini de memnuniyetle ağırlamaktadır. Sarıyer Bahçeköy’de bulunan bu alan Belgrad Ormanı’nın güney doğusunda yer almaktadır. Bu muhteşem doğa harikası alan yaz ve kış aylarında sabah 08:30 – 17:00 arasında ziyarete açıktır. Gün batımına kadar kalınmasına müsaade edilen bu alan çok önemli bir değere sahip olduğundan korunmaktadır. Bu sebep ile birtakım kurallar doğrultusunda ziyaretçi kabul eden bu arboretumudışarıdan yiyecek ile girilemeyecek bir alandır. Sadece görsel anlamda ziyaretçi kabul ettiği için çocuk maması ve su dışında yiyecek içecek sokmak kesinlikle yasak olan bir bölgedir. Yiyecek içecekler dışında yasak olan çok sayıda kural vardır. Etrafı kirleteceği düşünülen malzemeler, bisiklet, tripot, balon, evcil hayvan ve açık alanlarda oynanabilecek oyunlarında sokulması yasaklanmıştır.

GÖZAT  Kamp Yapacakların Alması Gerekenler 5 Temel Eşya

Atatürk Arboretumuna Nasıl Gidilir?

İstanbul Sarıyer/Bahçeköy’de bulunan Atatürk Arboretumuna Nasıl Gidilir? Sorusu ziyaret etmek isteyenler tarafından sıkça sorulan sorular içerisinde yer almaktadır.

Atatürk Arboretumu hangi günler açık?
Atatürk Arboretumu hangi günler açık?

Bahçeköy’de bulunan arboretuma en kolay gidiş yöntemi özel araç ile gitmektir. İstanbul Levent/Sarıyer yolu üzerinde Büyükdere caddesinde bulunan Bahçeköy sapağından giriş yaparak yolun sonunda Bahçeköy’e ulaşmış olacaksınız. İstanbul üniversitesi spor salonunun karşısında yer alan Kemerburgaz yolunun solundan dönerek ileriye doğru gitmeniz gerekmektedir. Yarım kilometre kadar sonra Atatürk Arboretumuna ulaşmış olursunuz. Sonrasında yürüyerek dolaşmak size iyi gelecektir.

Atatürk Arboretumuna ulaşımın bir başka yolu ise metro ve otobüs ile sağlanabilmektedir. Hacıosman – Yenikapı metrosu ile son durak Hacıosman’da inerek 42HM numaralı belediye otobüsüne binerek Bahçeköy’e kadar ulaşmanız mümkündür. Bahçeköy’den 10 – 15 dakikalık bir yürüyüş ile Atatürk Arboretumuna ulaşmanız mümkündür.

Atatürk Arboretumu hangi ayda gidilir?
Atatürk Arboretumu hangi ayda gidilir?

Atatürk Arboretumuna Giriş Ücretli mi?

Atatürk Arboretumuna Giriş Ücretli mi? ziyaret edeceklerin aklında beliren ilk sorudur. Arboretuma giriş ücretlidir. Hafta sonu ve hafta içi olarak değişiklik göstermektedir. Birtakım indirimler bulunmaktadır. Öğrenci indirimi geçerli olmaktadır. Fakat öğrenci indiriminden yararlanabilmek adına öğrenci kimliğinizin yanınızda olması şartı vardır. Öğrenci kartı yerine İstanbul kart falan kabul edilmediği aklınızda bulunsun.

Atatürk Arboretumu Bilet Ücretleri 2021

  • Hafta İçi
    • Sivil 7.5 TL
    • Öğrenci 2.5 TL
  • Hafta Sonu
    • Sivil 20 TL
    • Öğrenci 7.5 TL

Biletleri online olarak https://ataturkarboretumbilet.ogm.gov.tr/ticket adresinden alabilir, 0212 226 19 29 numaralı telefon ve ataturkarboretumu@ogm.gov.tr adreslerinden iletişime geçebilirsiniz.

Özel günlerde fiyat tarifesi hafta sonu tarifesine çekilebiliyor. Yani bayram günü gittiğinizde hafta sonu fiyatı istenirse şaşırmamanız adına bunu bilmeniz önemlidir. Aranarak bilgi alınmak istendiğinde bu kadar detaylı bilgi alamayabilirsiniz.

Beklemediğiniz kurallarla karşılaşabilirsiniz. Eğer İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi öğrencisiyseniz girişleriniz ücretsizdir. Öğrenci kimliğiniz yanınızda olmalıdır. Müze kart kesinlikle geçerli değildir.

GÖZAT  Issız Ada Yaşamı: Gerçek Bir Hikaye
Atatürk Arboretumu
Atatürk Arboretumu

Atatürk Arboretumunun İçinde Neler Var?

İstanbul’da bulunan Belgrad ormanı yakınında yer alan bu doğal alan büyük bir canlı ağaç müzesi olarak bilinmektedir. Çok sayıda ağaç türüne ev sahibi yapmakta olan bir alandır. Atatürk Arboretumunun içinde neler var? Merak edenlerin mutlaka görmesi gereken botanik bahçedir. Çok fazla türde ağaç vardır. Yapay bir bahçe oluşundan da anlaşılacağı odur ki bu bitkiler oluşturulmuş bir topluluktur. Yoksa bu kadar tür ağacı bir arada bulmak çok zor bir ihtimaldir.

Türlü bitki ve ağaçlar sayesinde oluşan eşsiz manzaralar görmek mümkündür. Genelde içerisi fotoğraf galerisi gibi görüntüye sahip bir alandır. 1818 ve 1916 yıllarına ait 2 adet fidanlık bulunmakla birlikte 3 adet yapay göle sahiptir. Bu eşsiz güzelliği mutlaka görmelisiniz. Orada bulunan atmosfer içerisinde bulunduktan sonra gerçek huzuru yaşayacaksınız.

Atatürk Arboretumu
Atatürk Arboretumu

Doğal ortamın korunması adına getirilmiş birtakım yasaklar bulunsa da buna rağmen harika bir deneyim yaşayacaksınız. Tüm yasaklara rağmen bu ortamı kaçırmak olmaz. Çünkü her mevsimde farklı bir dünya gözlemleyeceksiniz bu alanda farklı bir anı yaşayacak belki de yıllarca bahsedeceksiniz.

İleri Okuma İçin; 1, 2, 3, 4, 5

Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 3 Ortalama: 5]
deniz
Yeni nesil amatör kampçı. Bilip öğrendiklerini Bushcraft Okulunda paylaşıyor.