Av Tüfeği Ruhsatı İçin Gereken Belgeler 2020

Av Tüfeği Ruhsatı İçin Gereken Belgeler 2020

 class=

Doğayı sevdiğimiz kadar, avlanma ve balıkçılığı da seviyoruz. Elbette hem avlanırken hem de balık tutarken ekosistemi koruyacak şekilde bilinçli davranmamız gerekiyor. Bu yazımızda av tüfeği ruhsatı almak için gerekli belgeler ve prosedürleri konuşmak istiyorum.

Av Tüfeği Ruhsatı İçin Gerekli Belgeler
Av Tüfeği Ruhsatı İçin Gerekli Belgeler

Öncelikle av tüfeğinin ne olduğunu tanımlayalım. 2521 sayılı Avda Ve Sporda Kullanılan Tüfekler, Nişan Tabancaları Ve Av Bıçaklarının Yapımı, Alımı, Satımı Ve Bulundurulmasına Dair Kanun, yivsiz av tüfeklerini, avda ve atıcılık sporunda kullanılan ve namlularında yiv – set bulunmayan tüfekler olarak tanımlamaktadır. Bu tüfekler harp silahlarında yer al yiv ve set gibi yapıları barındırmaz. Avcıların elinde gördüğünüz çoğu tüfek bu grupta yer almakla birlikte profesyonel avcıların bir grubu yüksek fiyat ve vergi ödemeyi göze alarak yivli av tüfeği almaktadır.

Bizim ilgimizi çeken kısım ilk defa tüfek satın almak isteyen ve başlangıçta yivsiz av tüfeği seçecek olanları ilgilendiriyor.

Yivsiz Av Tüfeği Ruhsatı Nasıl Alınır?

Yivsiz av tüfeği satın almak isteyen kişiler ilgili kanun hükümlerince ruhsatname almak zorundadır. Kişilerin sahip oldukları silahların cins, marka, çap ve seri numaraları bu ruhsatnameye kaydedilir.

Ruhsat alabilmek için gerekli şartlar;

 1. 18 yaşını doldurmuş olmak.
  • 18 yaşını doldurmuş olan her Türk vatandaşı, gerekli diğer şartları da sağlıyor ise av tüfeği alabilir.
 2. Kaymakamlık makamına yazılmış kaç adet silah almak istediğinizi de belirten dilekçe ile idari makama (İlçe Emniyet Müdürlüğü / Jandarma Karakol Komutanlığı) müracaat edilmesi ve olumlu sonuçlanması gerekmektedir.
  Jandarma bölgesinde ikamet ediyorsanız başvurunuzu Jandarma Silah Ruhsat Başvuru İşlemleri (JASBİS) üzerinden yapmanız gerekmektedir.
  Bu dilekçeyi verirken bazı evrakları da dilekçe ekinde sunmanız gerekir, bunlar;
  • Sağlık Raporu:
   • Bağlı bulunduğunuz aile hekimliği merkezinden psikolojik, fiziksel ve nörolojik olarak yivsiz av tüfeği kullanabileceğinizi bildiren sağlık raporu.
    • Aile hekiminiz yivsiz av tüfeği ruhsatı alabilmeniz için gereken raporu vermeye yetkili olmakla birlikte gereklilik gördükleri durumlarda hastaneye sevkinizi sağlayarak ilgili branş ya da branşlardan kanaat raporu da isteyebilir.
   • Sağlık raporunuzu aile hekiminiz dışında devlet hastanelerindeki ya da öel hastanelerdeki heyetlerden de alabilirsiniz.
  • Vergi dairesinden alacağınız 1000 TL ve üzerinde vergi borcu yoktur yazısı.
   • İnternet vergi dairesi üzerinden de alınabilir.
   • Trafik cezaları dahil ödenmemiş bütün borçlarınızın toplamı 1000 TL’nin altında olmalıdır.
  • Vergi dairesine 5 yıllık yivsiz av tüfeği ruhsat ücreti ödendiğine dair makbuz / dekont.
   • 2020 yılında 5 yıllık ruhsatname için 54 TL ödeme yapmanız gerekmektedir.
  • Yarım kapak pembe karton ya da mavi plastik dosya.
  • Fotoğraf:
   • Son 3 ay içerisinde çekilmiş 4 adet vesikalık fotoğraf.
    • Her ne kadar 4 adet istenmekteyse de yanınızda 6 adet fotoğraf ile başvurmanızı öneririm.
  • Daha önceden istenmekle birlikte şu an için istenmeyen ama başvuru anında yanınızda bulunmasını önerdiğim belgeler;
   • Adli sicil kaydı.
   • Nüfus cüzdanı fotokopisi.
GÖZAT  Türkiye’nin En Güzel Kamp Alanları

İlgili dilekçe ve ekleri ile kolluk kuvvetlerine başvurduktan sonra olumlu karşılanır ise size üzerinde fotoğrafınız bulunan yivsiz tüfek satın alma belgesi verilecek.

av tüfeği satın alma belgesi
Yivsiz Tüfek Satın Alma Belgesi Kaynak: Tabancatufek.com

Size verilen belge ile düzenlenme tarihi itibari ile 6 ay içerisinde silah satışında yetkili olan bir av bayisine gidip beğendiğiniz model bir av tüfeğini satın alabilirsiniz.

Silahınızı teslim aldıktan sonra tüfeğinizi kılıfında ve boş olarak kolluk kuvvetlerine başvurduğunuz zaman av tüfeği ruhsatnamesi düzenlenip size teslim edilecektir.

Av tüfeği ruhsatı için gerekli belgeler
Yivsiz Av Tüfeği Ruhsatı İçin Gerekli Belgeler

DİKKAT !!! Yivsiz Av Tüfeği Ruhsatnamesi Avcılık Belgesi Yerine Geçmez.

Kimler Av Tüfeği Ruhsatı Alamaz?

Av tüfeği ruhsatı almalarına veya süresi dolan ruhsatların yenilenmesine izin verilmeyen halleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Sabıkanızın bulunmaması gerekiyor. Para cezasına dahi çevrilmiş olsa 10 ayı geçmiş bir mahkumiyetiniz var ise yivsiz av tüfeği olmaması gerekiyor.
 • Devam eden bir mahkemeniz (mahkumiyet alma ihtimaliniz olan) de bulunmamalıdır.
 • 8/3/2012 tarihli ve 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun kapsamında haklarında tedbir kararı verilenlere, tedbir kararı süresince bu Kanun kapsamındaki yivsiz av tüfekleri, spor ve nişan tüfek ve tabancaları taşıma ve bulundurma izni verilmez, varsa ruhsat verilmesine ve yenilemesine ilişkin işlemler bekletilir. Bunların bu Kanun kapsamında ellerinde bulunan yivsiz av tüfekleri, spor ve nişan tüfek ve tabancaları ise tedbir kararı kalkıncaya kadar genel kolluk kuvvetleri tarafından muhafaza altına alınır.
 • Vergi dairesine 1000 TL ve üzerinde vergi borcunuz olmaması gerekiyor.
Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 6 Ortalama: 4.7]
Serkan Sezer
Doğaya meydan okumaması gerektiğini bilen, ona adapte olmak isteyen, bushcraft felsefesini hayatının merkezine oturtmuş bilinmeyen bir denklemin parçası. Şehir hayatında tıp doktoru, video içeriği üreticisi ve internet sitesi geliştiricisi olarak hayatına devam etmekte.