fbpx

Ayı Torbası (Bear Bag) Nasıl Asılır?

İstenmeyen ayı ve insan etkileşimlerini azaltabilmek için, gıdalarınızı ayılardan uzak tutmanız gerekir. Güvenli bir şekilde kamp yapabilmeniz için, yiyecekleriniz, çöpleriniz, diş macununuz, güneş kreminiz veya el dezenfektanınız gibi kokulu malzemelerinizi özellikle geceleri kendinizden olabildiğince uzak tutmanız gereklidir. Bunu yapmanın en kolay yöntemi ayı torbası asmaktır. Bu yol ile gıdalarınızı ve eşyalarınızı aynı zamanda sincap ve fare gibi diğer hayvanlardan da koruyabilirsiniz.

Ayı torbası asabilmek, özellikle sırt çantaları ile kampa çıkan gezginler için önemli bir beceridir. Bu teknik ile yiyeceklerinizi havada asılı bırakabilir ve sadece aç ayılardan değil diğer meraklı hayvanlardan da koruyabilirsiniz.

Ayı Torbası Nasıl Asılır?

Size ayı torbası asmanın nispeten kolay ve etkili bir yöntemini anlatacağım. Bir dal parçasından faydalanacağımız bu yöntemde torbanın indirilebilmesi için ipin çekilmesi gerektiğinden, ayılar ipi nereden koparırsa koparsın torba havada asılı kalacaktır. Yemeğinize ulaşabilmek için, ayı ağaca tırmanmalı ve ipi aşağıdan değil dalın üzerinden koparmalıdır.

Ancak çantayı çok aşağı asarsanız veya kilitli bir karabina kullanmayı unutursanız, seyahatinizin geri kalanında kendinizi yemeksiz bulabilirsiniz.

Aşağıdaki listemizde bahsettiğimiz birkaç malzemeye ihtiyacınız olacak. Yöntemi öğrendikten sonra pratik yapmayı ihmal etmeyin – evde hata yapmak ve doğrusunu öğrenmek, onları zor yoldan öğrenmekten çok daha iyidir.

Ayı torbası için ihtiyaç duyacağınız malzemeler;

  • 1 adet ayı torbası / çantası
  • 1 adet 15 metre halat
  • 1 adet atma çantası veya poşet
  • 1 adet kilitli karabina
  • 1 adet küçük dal parçası
GÖZAT  Batonlama (Batoning) Tekniği

Ayı Torbası İçin Ağaç Seçimi

Ayı torbasını nereye asacağınız genellikle yöntemimizin en zorlu kısmıdır. Tüm kamp alanları aynı şartlarda değildir ve ayı torbası asmak için doğru yeri bulmak, özellikle yağmurda veya karanlıkta zor olabilir. Eğer mümkün ise alacakaranlıktan önce uygun bir ağaç bulmaya çalışın.

Ayı torbasını asabilmek için neyse ki sadece bir ağaca ihtiyacınız var. Meraklı bir ayı ile talihsiz karşılaşmaları önlemek için kamp alanınızdan en az 100 metre uzakta bir ağaç seçin. Ayı çantanızı yerden 5 metre yükseklikte ve en az 1.5 – 2 metre uzunluğunda bir ağaç dalına asmak isteyeceksiniz. Dal seçiminde dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise ayı torbanızın ağırlığını taşıyabilecek kadar düz ve dengeli asılması gerektiğidir.

Ayı Torbasını Asma

Birinci Adım: Torbanızı Bağladığınız Halatı Dalın Üzerinden Atın

Ayı torbası

Torbayı doğru bir şekilde nasıl atacağınız konusunda bir beceri sahibi olmanıza gerek yok. Torbanızı bağlayın ve halatın serbest kalan ucuna içinde taş olan bir poşet ya da küçük çanta bağlayarak dalın üzerinden atın. Halatın ucunu boş olarak dalın üzerinden atlatmaya çalışmayın, ilk öğrendiğim dönemlerde denediğim ama başarılı olamadığım bir taktik 🙂 . Halatınızın dalın ağaçtan çıktığı noktadan 1.5 – 2 metre uzağında tutmanız meraklı ve ağaca tırmanan ayıların halatı üst taraftan koparmalarına engel olacaktır.

İkinci Adım: Halatın Serbest Ucunu Karabinadan Geçirin ve Yukarıya Çekin

ayı torbası asma

Artık, halatın bir ucu dalın bir tarafında diğer ucu ise diğer tarafında. Halatın ucundaki atma poşeti / çantasını çözün ve serbest ucu, karabinanın içerisinden geçirin. Karabinanızın kilitli olduğundan (eğer kilitli değil ise çekerken halat karabinaya sıkışabilir ve ne yukarıya ne de aşağıya hareket ettiremeyebilirsiniz) ve yeterince yukarıya çektiğinizden emin olun.

GÖZAT  Evde Kamp Nasıl Yapılır?

Üçüncü Adım: Bir Dal Parçasını Halatın Üzerine Bağlayın

ayı tornbası asma

Artık çantanız dalda asılı olduğuna göre, ipe bir dal takmanın zamanı geldi. Ayı torbanızı askıya alan ipi sıkıca tutun, böylece elinizden kaymaz.

Az önce çektiğiniz ipin yan tarafındaki küçük dalın etrafına bir clove (karanfil bağı) düğümü atın. İpi olabildiğince yükseğe yerleştirin. Gerekirse uzun boylu bir kişiden yardım isteyin.

Dördüncü Adım: Halatınızı Yavaşca Salarak Torbayı Askıya Bırakın

Son olarak, dal karabinada sıkışana kadar ipi yavaşça salın. Yeterince yüksek bağladıysanız, ayı torbanız ile yer arasında yaklaşık 5 – 6 metre mesafe olmalıdır. Torba yere çok yakın asılıysa, halatı geri çekin ve çubuğu tekrar yukarı bağlayın.

Torbanızı Geri İndirmek

Torbanızdan bir şey almak istiyorsanız, ipi çekin ve dalını çıkarın. Daha sonra çantayı yere indirebileceksiniz.

Serkan Sezer
Doğaya meydan okumaması gerektiğini bilen, ona adapte olmak isteyen, bushcraft felsefesini hayatının merkezine oturtmuş bilinmeyen bir denklemin parçası. Şehir hayatında tıp doktoru, video içeriği üreticisi ve internet sitesi geliştiricisi olarak hayatına devam etmekte.