Balıkesir Sahil Şeridi Gezi Notları

Balıkesir Sahil Şeridi Gezi Notları

 class=

Balıkesir sahil ilçelerine, ister günübirlik olsun isterseniz kısa süre kalmalı bir tatil planı yapmak isterseniz bu gezi notlarımız size yardımcı olabilir. Ayvalık-Balıkesir lokasyonu, hiç kuşku yok ki Ege Bölgesinin göz alıcı doğasının minyatür bir şekli olarak karşımıza çıkmaktadır. Balıkesir’e bağlı Edremit, Akçay ve Altınoluk gibi ilçelerden oluşan kıyı şeridi ve bu kıyı şeridinin sırtını yasladığı enfes Kazdağları doğa severler için doyurucu bir tatil noktası olarak dikkat çekmektedir. Bu kısa girizgahtan sonra gezi notlarımızı sizinle paylaşmak için güzergahımızın önemli noktalarını tek tek size anlatmak isteriz.

Burhaniye

Ayvalık’tan çıktığınız zaman Burhaniye’ye ulaşmak için 35 kilometrelik bir yol kat etmeniz gerekmektedir. Kısa gibi gözüken bu yolu eşsiz doğa manzaraları ile birlikte birleştiği için, yarım saatlik bir yolculuk ile bitirmek bizce doğanın güzelliklerine biraz saygısızlık olur. Sonuçta yolu keyifli kılan yolda yaşadığımız deneyimlerdir.

Ege bölgesi denildiği zaman aklımıza gelen ilk ürün olan zeytinin işlendiği fabrikalardan çıkan, kimine göre nahoş ancak bize göre tabiat kokan kokular eşliğinde devam ettiğimiz yolda çeşitli zeytin ve zeytin ürünü satış noktalarından taze ürünler satın alabilirsiniz.

Pelitköy

Bu noktada karşımıza çıkan en gözde lokasyonlardan birisi anayoldan 2 kilometre kadar içeri girerek ulaşabileceğimiz Pelitköy. Burada yılın ilk ve ikinci aylarında Pelitköy Zeytin Festivali yapılmaktadır.

Burhaniye / Balıkesir
Burhaniye / Balıkesir

Pelitköy’den çıkıp yola devam ettiğimizde ise Burhaniye bizi karşılayacaktır. Burhaniye içinde mitolojik esintiler barındıran bir yerdir. Mitolojik hikayeler daha çok Burhaniye’nin doğal güzelliklerine değinmektedir. Hatta Zeus’un eşi Tanrıça Hira’nın Kazdağlarından (Mitolojideki ismi İda Dağı) Burhaniye’nin kumsallarına inerek güneşlendiği belirtilmektedir. Burhaniye durağımızda Adramytteion Antik Kentini gezerek devam edebiliriz. Burası Atinalılar tarafından kolonize edilen liman üssüdür.

GÖZAT  Hava Civa Otu ile Merhem Yapımı...
Pegasus Heykeli
Pegasus Heykeli

Ören Mahallesi

Eğer ki Burhaniye’de ufak bir deniz kaçamağı yapmak isterseniz temiz ve berrak plajları ile bölgede ismini duyurmuş olan Ören mahallesini ziyaret edebilirsiniz.

Burhaniye Ören Sahili
Burhaniye Ören Sahili

Kazdağları(İda Dağı)

Burhaniye’den sonra devam ettiğimizde Edremit’i geçerek artık güzel Kazdağları ve enfes doğasının içine dalmaya başlayabiliriz. Öncelikle şunu belirtmekte fayda var bu bölgede ki özellikle dağın yamaçlarına serpiştirilmiş köyler, asıl gezilmesi gereken yerler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bundan dolayı deniz kenarındaki gezi noktalarından çok Kazdağlarına ve yamaçlarındaki köylere odaklanacağız.

Kazdağları

Birçok konaklama imkânınız bulunmaktadır. Termal oteller veya bungalov oteller tercih edebileceğiniz seçeneklerden bir kaçıdır. Size tavsiye edebileceğimiz Bungalov evlerde kalmanızdır. Bu eşsiz doğayı iliklerinize kadar hissetmek istiyorsanız, şehir yaşamının bize getirdiği binaların içine sıkışma hissiyatından bir sürede olsa uzaklaşmanızı tavsiye ederiz.

Kızılkeçili Köyü

Kızılkeçili Köyü konaklayabileceğimiz uygun bir bölge olarak düşünülebilir. Akçay’a yakınlığı ihtiyaçlarınızı giderebilmeniz açısından size kolaylık sağlayacaktır. Aynı zamanda Kazdağları’na ulaşımınızda kolay olacaktır.

Bu bölgeyi gezmek için kendinize iki gün ayırmanız yeterli olacaktır. Bölgede yapabileceğiniz çeşitli aktiviteler size oteller aracılığıyla sunulmaktadır. Mesela Kazdağları’nın tepe noktasına ulaşım için safari turu ve trekking turları satın alabilirsiniz.

Kazdağı Milli Parkı Giriş Ücretleri
Kazdağı Milli Parkı Giriş Ücretleri

Şu noktada sizi uyarmak isteriz ki, Kazdağları koruma altında tutulan ekolojik sisteme sahip bundan dolayı canınızın istediği gibi Kazdağları Milli Parkı alanına giriş yapamıyorsunuz. Bunun için Zeytinli Köyünde bulunan Kazdağları Danışma Noktasından rehber almanız gerekmektedir.

Sarıkız Tepesi

Unutmayın ki doğal yaşamın bütün gerçekliğiyle devam ettiği bir noktaya çıkıyorsunuz. Ayrıca bahsetmek istediğimiz bir diğer nokta, aracınız ile yapılacak kısa bir yolculuktan sonra varılan bir mesire alanı vs. beklemeyin. Burası ekolojik olarak korunan bir bölge olduğu için burayı daha çok bir safari turu ile keşfetmenizi öneririz. Çünkü gerek yolları arazi aracınız yoksa size uymayacaktır, gerekse büyük bir alandan bahsettiğimiz için kaybolma vs. gibi tehlikeli durumlar ile karşılaşma ihtimaliniz olacaktır. Bu bölgeye gezi düzenlemeden önce, Kazdağları’nın tepe noktalarından birisi olan Sarıkız Tepesine çıkabileceğiniz ve size doğayı gösterebilecek bir safari turu ayarlamanızı öneririz.

GÖZAT  Dağcılık Nedir? Nasıl Yapılır?
Sarıkız Tepesi
Sarıkız Tepesi

Bu bölgede yapabileceğiniz bir diğer aktivite ise Hasan Boğuldu Göleti ve Sütüven Şelalesi’ne gidebilirsiniz. Yolu aracınızı çok fazla yormayacak bir köy yoludur. Buz gibi akan bir suyunun yanında ormanın içinde güzelliklerin arasında kaybolmanızı size tavsiye ederiz. Bu alanda bizim önerebileceğimiz en güzel aktivite ise köylerde kurulan pazarlardan birisinden veya köylülerin kurduğu tezgahların birisinden alacağınız yörenin taze incileri eşliğinde soğuk suyun üzerine attığınız sandalyelerinizle güzel bir keyif yapmanız. Tamamıyla sessizliğin içinde doğanın huzuruyla başbaşa kaldığınız bu anların keyfini çıkarmanızı öneririz. Bu arada yerel halkı  tezgahlarını süsleyen incirleri ve ceviz reçellerini şiddetle tavsiye ederiz.

Şahindere Kanyonu

Yukarıda bahsettiğimiz aktivitenin bir benzerini ancak kesinlikle daha keyiflisini Şahindere Kanyonu alanında da yapabilirsiniz. Bizce her ikisini de deneyimlemeniz gerekmektedir. Sonuçta bir bölgeyi keşfe çıktığımız vakit o bölgenin bize sunduğu nimetlerden sonuna kadar faydalanmamız gerekir diye düşünüyoruz.

Şahindere Kanyonuna ulaşabilmek için bir yere kadar aracınız ile gidebilirsiniz. Aracınızı bıraktıktan sonra ise yolcuğunun keyifli bölümü başlamaktadır. Bu noktada eşyalarınızı aracınızda bırakıp olabildiğince az yük ile devam etmenizi öneririz. Çünkü buz gibi akan bir suyun içinden yaklaşık olarak 45-50 dakika yol yürümeniz gerekiyor ki kanyonun son noktasına ulaşabilesiniz. Eğer ki deniz ayakkabınız varsa giymenizi tavsiye ederiz.

Adatepe Köyü

Bir sonraki durağınız ise Kazdağları eteğinde bulunan en meşhur köylerden birisi olan Adatepe Köyüdür. Peki bu köyü bu kadar meşhur yapan nedir? Burası önceden daha çok Rumların yaşadığı bir köymüş. Zaten köyün mimarisine bakarsanız Rumlarla özdeşleyen taş yapı mimarı gözünüze çarpacaktır. 1960’lara kadar köy göç vermiş ve iyice tenhalaşmıştır. 1980’den sonra ise bir grup tarafından köy adeta yeniden keşfedilmiş ve restore edilerek günümüzde görünen haline getirilmiştir.

GÖZAT  Motosikletle Kamp Yapılacak Yerler

Küçük bir çarşısı bulunan köyde kısa bir mola verip soluklanabilirsiniz. Bu köyün bir diğer önemli noktası ise Zeus Altarı’dır. Şuana kadar bahsettiğimiz kıyı şeridinde belki de en nefes kesici manzarayı burada görebilirsiniz. Kesinlikle ziyaret etmeden dönmeyin.

Zeus Altarı

Aracını bırakıp ormanın içinde yaklaşık iki kilometre yürüyerek Zeus Altarı denilen tepeciğe geliyorsunuz. Buradan baktığınızda havanın açık olduğu günlerde Cunda Adasına kadar bütün Ege denizini adeta ayaklarınızı altında hissedeceksiniz. Adına filmlerinde yapıldığı Truva Savaşının Zeus tarafından buradan izlendiği ve yönetildiği belirtilmektedir.

Balıkesir Sahil Şeridi Gezi Notları Sonuç

Bu bahsettiğimiz noktaların haricinde dilerseniz Edremit, Akçay ve Altınoluk gibi merkezi bölgeleri de ziyaret edebilirsiniz. Akçay ve Altınoluk daha çok yaz mevsimi tercih edilen lokasyonlardır. Güzel denizi ile sakinlerine eşsiz dakikalar yaşatan bu bölge ülkemizde tercih edilen yaz turizmi noktalarından birisidir.

Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: Ortalama: ]
deniz
Yeni nesil amatör kampçı. Bilip öğrendiklerini Bushcraft Okulunda paylaşıyor.