Baltanızın Bakımı

Baltanızın Bakımı

 class=

Günümüzde Hultafors ve Condor gibi kaliteli balta üreticileri olduğu için kendimizi şanslı saymalıyız. Bu şirketler, genellikle yüksek karbon çeliğini kullanarak kaliteli bushcraft baltalarının üretilmesinde uzun yılların getirdiği birikime sahip olup yalnızca bushcraft topluluğunda değil, aynı zamanda inşaat ve ormancılık sektöründe de büyük bir üne sahiptirler.

Siparişini verdiğiniz yepyeni parlak baltanız size teslim edildiğinde, baltadaki çeşitli kısımları tanımak ve sonra onun için nasıl bakım yapılacağını bilmeniz önemlidir.

Baltaların bakımı konusuna geçmeden önce kullanımının kolay olduğu kadar tehlikeli de olduğu baltaları tanımamız gerekiyor.

Baltanızın Önemli Kısımları

Balta
  1. Balta gözü,
  2. Kesici yüz,
  3. Balta bıçağı,
  4. Eksen pabucu,
  5. Balta sapı,
  6. Uç topuzu,
  7. Kıç,
  8. Balta başı,

Balta Başı

Baltaların başı genellikle yüksek kaliteli karbon çeliğinden imal edilmektedir. Baltaların yapımı sırasında çelik 1200 C sıcaklığına kadar ısıtılır ve sonrasında dövülür.

Demirci ustası, bir sonraki aşamaya geçmeden önce balta başının dengeli olmasını sağlamak için bir çekiç ve örs kullanacaktır.

Usta, balta başının dengeli olduğundan emin olduktan sonra kesme kenarını keskinleştirmeye başlayacaktır. Başlamak için kaba bir öğütme kullanılır ve ardından daha ince öğütmeler yavaşça verilir. Balta başı daha sonra temperlenir, bu da baltanın keskin olmasını sağlar ve bıçak keskin bir esnek kenara sahipken ağır kullanımlara dayanabilir.

Balta Sapı

Baltaların sapı genellikle ceviz ağacından yapılır. Bu özel ahşap türü, paralel liflerle güçlü ve esnek olması nedeniyle baltaların saplarının yapımı için idealdir.

Baltaların saplarının tasarımı nerede ise yüzyıllardır değişmemiştir ve eski gelenekler modern baltalarda halen benimsenmektedir.

GÖZAT  Bivak Nedir? Nasıl Yapılır?

Deri Kılıf

Herhangi bir baltanın son parçası, baltanın kullanılmadığında kesme kenarını koruyan deri kılıf veya “maske” dir. Kullanılan deri yüksek kalitede ve tabaklanmış olmalıdır.

Baltanın Bakımının Yapılması

Baş Kısmının Bakımı

Baltanın çeşitli kısımları ilgili terminolojileri ile birlikte ele alındığına göre, yatırımınızdan yıllarca faydalanmanızı sağlamak için baltanızın bakımını yapmanın zamanı geldi.

Balta başının bakımı önemlidir, eğer her kullanımı sonrası bakımı yapılmaz ve oluşan hasarlara zamanında müdahale edilmezse korozyona uğrayıp paslanabilir ve bu da balta estetiğini ve kullanım ömrünün uzunluğunu azaltır.

Baltayı nemden korumak için, her seferinde yağ uygulamanız yeterlidir. İyi bir yağ önerisi, alışveriş sitelerinde bulunabilen hızlı kuruyan silah yağı veya gres yağı kullanmaktır, bunlar yoksa zeytin yağı da kullanılabilir.

Balta başının üzerindeki kirler temizlendikten sonra bir bez veya boya fırçası kullanarak balta başına ince bir tabaka yağ uygulayın. Deri kılıfı takmadan önce tamamen kurumasını bekleyin. Oluşan pasları gidermek için ise, az miktarda yağ uygulayın ve tel yünle iyi şekilde fırçalayın.

Balta Sap Kısmının Bakımı

Ceviz ağacı doğal olarak uzun bir süre dayanan bir malzemedir, bu nedenle çoğu üretici için balta saplarında tercih edilen ağaçtır.

Balta sapınızın uzun süreli dayanımını ve estetik görünüşünü bazı düzenli bakımlarla artırabilirsiniz. Kullanılacak en iyi ürün keten tohumu yağıdır. Keten tohumu yağı, çoğu alışveriş sitesinden satın alınabilmekle birlikte bulmakta zorlanılıyor ise zeytin yağı da kullanılabilir.

Yağlamaya başlamadan önce, baltanın sapının temiz ve kirsiz olduğundan emin olun. Hazır olduktan sonra, tutamağın her yerine bir bez ya da boya fırçası ile cömert bir yağ tabakası sürün. Birkaç dakika bekleyin ve sonra artan yağı temiz bir bez ile silin. Bu, sapta ince bir koruyucu yağ tabakası bırakacaktır. Bu işlemi tekrarlarken zamanla, katmanlar oluşmaya devam edecektir. Sonuçta, balta sapının ömrünü uzatacak kalın bir koruyucu kaplama ortaya çıkacaktır.

GÖZAT  SİVRİSİNEKLERDEN KORUNMA YOLLARI

Deri Kılıfın Bakımı

Deri kılıfın herhangi bir şekil kaybını önlemek, esnekliğini artırmak ve ayrıca görünümü iyileştirmek için zaman zaman koruma yapılması gerekecektir.

Bakım ile deri kılıfın ömrünü uzatmanın yanı sıra, kesici kenarı koruyan bu yapının korunmasını sağlayarak olası yaralanmalara karşı da kendinizi güvenceye alıyorsunuz.

Deriyi korumak için, kullanıma sunulmuş birçok ürün mevcut ve herhangi bir alım yapmadan önce her zaman kendi araştırmanızı yapmanızı öneririm.

Kendi şahsi kullanımlarım için balmumu tercih ediyorum, çünkü doğal balmumunu aynı zamanda yemek pişirme, mumlar ve dudak kremi gibi diğer birçok iş için de kullanabilirsiniz.

Balmumunu bir bez vasıtası ile deriye uygulayın – balmumunu doğrudan deri üzerine uygulamayın. Balmumunu uyguladıktan sonra başka bir yumuşak bez vasıtası ile cilalamadan önce tamamen kurumasını bekleyin. Bu işlemler, maskeye harika bir parlaklık ve zengin bir görünüm verecektir.

Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 6 Ortalama: 4.7]
Serkan Sezer
Doğaya meydan okumaması gerektiğini bilen, ona adapte olmak isteyen, bushcraft felsefesini hayatının merkezine oturtmuş bilinmeyen bir denklemin parçası. Şehir hayatında tıp doktoru, video içeriği üreticisi ve internet sitesi geliştiricisi olarak hayatına devam etmekte.