Batonlama (Batoning) Tekniği

Batonlama (Batoning) Tekniği

 class=

Batonlama, kısaca odunun balta ya da kama yerine sağlam çelikten üretilmiş bir bıçak kullanılarak, bıçağın sırtına vurulması sureti ile yarılması işlemidir. Yakacak odun hazırlamada ve sığınak yaparken uygun çıta yapımında kullanılabilir.

Batonloma, “hayatta kalma” konuları tartışırken sık sık konuşulan bir beceridir. Pek çok YouTube videosunda ve İnstagram paylaşımında batonloma yapan kişiler ile karşılaşabilirsiniz. Bu paylaşımlardaki ana odak noktaları paylaşım yapan kişini bıçağının ne kadar kaliteli olduğu ve yapan kişinin ne kadar konulara hakim olduğu oluyor, yani kısaca reklam ve/ya böbürlenme. 🙂

Her neyse isterseniz artık tekniğe dönelim;

Batonlama (Batoning) Nedir?

batonlama batoning tekniği
Batonloma

Batonlama, balta veya benzeri bir alet bulunamadığı zamanlarda odunu yarmak için bir bıçak ve tokmak kullanılan hayatta kalma tekniğidir. İşlem yapılırken bıçağın kesici yüzü kütüğün üst tarafına yerleştirilir, daha sonra odunu parçalamak için bıçağın sırtına yavaşça tekrar tekrar vurulur. Batonlama (bıçakla), doğaya çıkan herkesin öğrenmesi gereken yararlı bir beceri olabilir. Dürüst olmak gerekirse, teknik, bushcraft becerilerinin sadece çok küçük bir parçasıdır.

Batonlama (Batoning) Nasıl Yapılır?

Bıçak Seçimi

batonlama batoning tekniği
Full Tang Bıçak: Namlu ve sapı tek parça metaldir.

Mümkünse full tang ve yeterince uzun (10 cm ve üzeri) namluya sahip bir bıçak tercih edin. Full tang bıçaklar batonlama sırasında diğer bıçaklara göre daha düşük kırılma şansına sahiptirler. Ayrıca katlanabilir bıçaklar ilk birkaç vuruştan sonra sapından ayrılacaktır.

Tokmak (Baton) Seçimi

batonloma batoning tekniği

Doğada bulacağınız hemen hemen her odun parçasını tokmak olarak kullanıp bıçağınızın sırtına vurabilseniz de orta kalınlıkta ve yaklaşık 20 – 25 cm uzunluğunda bir odun parçası bulun. Seçeceğiniz odun parçasının olabildiğince kuru ve düz olmasına dikkat edin.

GÖZAT  Evde Kamp Nasıl Yapılır?

Odundan daha sert olan taş ve benzeri malzemelerin hem kavranmaları zordur, hem de düzensiz şekilleri nedeni ile bıçağınıza düzgün vuramazsınız. Aynı durum çekiç ve benzeri malzemeler için de geçerlidir. Odundan daha sert maddelerle vurmak bıçağınızın kırılma şansını artırabilir.

Odun Seçimi

Bıçağınızın namlusundan daha ince çapa sahip kuru bir odun seçin. Nemli veya yeni kesilmiş bir odun parçasını batonlamak çok zor olabilir, ağacın sertliğine bağlı olarak bıçağınız kırılabilir. Odun seçerken mümkünse fazla lifli olanlardan uzak durun, bu lifler ekstra direnç oluşturacaktır.

Odunu Parçalamak

batonlama batoning tekniği

Parçalamak istediğiniz odun parçasını dik şekilde tutun ve kesim yapacağınız yüzeyin üzerine sabitleyin. Bıçağınızı parçalamak istediğiniz noktaya yerleştirin ve tokmak olarak kullanacağınız odun ile bıçağınızın sırtına vurun. Odunu tam ortadan parçalamaya başlamak yerine bir kenarına daha yakın parçalamaya başlamak ve ilk vuruşta genellikle bıçağın ucuna göre daha kalın olan namlunun arka kısmına doğru vurmak daha güvenilir bir seçim olacaktır. Birkaç sefer bıçağınızın sırtına vurduktan sonra odunun içerisinde ilerleyecek ve sıkışacaktır.

Bıçağa çok sert vurmamaya dikkat edin. Bıçağınız odunun içerisinde aşağıya doğru giderken hafif hafif vurmaya ve sapı tuttuğunuz elinizle ayrılma güzergahını ayarlamaya çalışmaya devam edin.

Elinizdeki odunun bir kısmını parçalayıp ayırdıktan sonra 90 derece çevirerek diğer yüze geçmeniz batonloma işlemini daha kolay yapmanıza yardımcı olabilir.

Sonuç

Batonlama (bıçakla) nadiren odun parçalamak için en iyi yöntemdir. YouTube’da ve bazı İnstagram hesaplarında batonlamanın ne kadar sık yapıldığını gördüğünüzde, bunun olmazsa olmaz olduğuna ikna olabilirsiniz. 🙂

Bushcraft ve kampçılık camiasında iki tür insan vardır – batonlamanın odun parçalamada geçerli bir yol olduğuna inananlar ve inanmayanlar. Batonlomanın etkili bir yol olduğuna inanmayan insanlar, bir baltanın herhangi bir bıçaktan çok daha etkili bir yol olduğuna ve batonlamanın bıçağa zarar verebileceğini savunuyorlar.

GÖZAT  Kentsel Hayatta Kalma Rehberi - Toplumsal Olaylarla Nasıl Başa Çıkılır?

Teorik olarak, hemen hemen her bıçakla batonlama yapabilirsiniz. Bazıları diğerlerinden daha yeteneklidir (ve daha dayanıklıdır), ancak her aracın sınırları vardır. Batonlamanın bıçağınızı kırmanız için mükemmel bir yol olduğunu da unutmayın. Bıçağınızın sınırlarını bilmek ve bunların içinde çalışmaktan sorumlusunuz.

Ve mümkünse batonlama yapmak zorunda kalmamak için yanınızda küçük de olsa bir balta taşıyın.

Makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz. Bushcraft Okulu’na yardımcı olabilmek ve içeriklerimizin artarak devam edebilmesi için bizi FacebookTwitter ve İnstagram üzerinde takip edebilir, Telegram kanalımıza abone olabilirsiniz. Takipçilerimizi seviyoruz ve onlara kendilerini daha özel hissetmelerini sağlıyoruz. Ve ayrıca, bu gönderiyi sosyal medya kanallarında arkadaşlarınızla paylaşarak onların bilgilerini de arttırabilirsiniz.

Konuya dahil olmak ve soru sormak için aşağıdaki yorumlar kısmına bir not bırakabilirsiniz. Misyonumuz, insanların en iyiye en iyi şekilde hazırlanmalarına yardımcı olmaktır.

Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 3 Ortalama: 5]
Serkan Sezer
Doğaya meydan okumaması gerektiğini bilen, ona adapte olmak isteyen, bushcraft felsefesini hayatının merkezine oturtmuş bilinmeyen bir denklemin parçası. Şehir hayatında tıp doktoru, video içeriği üreticisi ve internet sitesi geliştiricisi olarak hayatına devam etmekte.