fbpx

Binlerce Yıllık El İzlerini İçeren Mağaraların Milli Park Olması İsteniyor

Mersin’in Erdemli ilçesinde, doğa gezgini Ahmet Nadir YAVUZ tarafından Toros Dağları´nın eteğindeki mağaralarda bulunup gün yüzüne çıkartılan Neolitik döneme ait el baskısı izlerininin korunması ve bu alanın da milli parka dönüştürülmesi isteniyor.

2015 yılında sık sık çıktığı doğa gezileri sırasında Mersin Erdemli’de mağaraların içerisinde duvar resimleri keşfetti.

El izlerini fotoğraflayan YAVUZ, kuzeni vasıtası ile Mersin Arkeoloji Müzesinden emekli olmuş olan arkeolog Yaşar ÜNLÜ ile iletişime geçti. Çukurova’nın Neolitik dönemi üzerine doktora çalışması yapan Dr.Orkun Hamza KAYCI ve Hale TÜMER ile birlikte bölgeye gidilerek tespit ve tescil çalışmalarına başlandı.

Yaklaşık 5 sene süren çalışmalarda, 60 metre derinlikte olan vadinin, üst terasının hemen altında, 7 mağarada bulunan 40’a yakını püskürtme yöntemi ile diğerleri normal el baskısı ile yapılmış Neolitik döneme ait 60 el baskısı kayıt altına alındı.

Makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz. Bushcraft Okulu’na yardımcı olabilmek ve içeriklerimizin artarak devam edebilmesi için bizi FacebookTwitter ve İnstagram üzerinde takip edebilir, Telegram kanalımıza abone olabilirsiniz. Takipçilerimizi seviyoruz ve onlara kendilerini daha özel hissetmelerini sağlıyoruz. Ve ayrıca, bu gönderiyi sosyal medya kanallarında arkadaşlarınızla paylaşarak onların bilgilerini de arttırabilirsiniz.

Konuya dahil olmak ve soru sormak için aşağıdaki yorumlar kısmına bir not bırakabilirsiniz. Misyonumuz, insanların en iyiye en iyi şekilde hazırlanmalarına yardımcı olmaktır.

GÖZAT  Likya Yolu Gezi Rehberi
Serkan Sezer
Doğaya meydan okumaması gerektiğini bilen, ona adapte olmak isteyen, bushcraft felsefesini hayatının merkezine oturtmuş bilinmeyen bir denklemin parçası. Şehir hayatında tıp doktoru, video içeriği üreticisi ve internet sitesi geliştiricisi olarak hayatına devam etmekte.