fbpx

Bivak Nedir? (Bivaklama)

Bivak nedir sorusunun yanıtı verebilmek için öncelikle kelime köküne gitmemiz gerekiyor. ‘’Bivaklama’’, doğada düzenlediğiniz bir aktivitenin planladığınız şekilde devam etmediği durumlarda ya da planlı bir şekilde, bir gecelik yapılan doğaçlama kamp türüdür.

Özellikle askeri birliklerin, dağ, kaya tırmanışı yapanların bir rota üzerinde ilerlerken, belli bir nedenden dolayı verdikleri ani karara bağlı, yaptıkları konaklama şeklidir. Aslında ‘’Bivaklama’’nın karşılığı gecelemektir de denebilir.

Outdoor, extreme sporlar ile uğraşan kişilerin ‘’Bivouac’’ ile ilgili yeterli bilgiye sahip olmaları gerekmektedir.

Bivak Kampların, Standart kamp aktivitelerinden farkı, ekipman, taşıma, kurulum ve kullanımın çok daha hızlı ve pratik olmasıdır. Bu kamp türünde en bilindik ekipman, ‘’Bivak Çadırı’’ ya da ‘’Bivak Torbası’’ adı verilen kurulumu kolay ve hafif olan uyku tulumu benzeri tünel tipi çadırlardır. Çantada az yer kaplar ve acil durumlarda çıkarılarak hızlı bir şekilde kurulur.

Bivak torbası, soğuk ve rüzgarlı havalarda, , dış alan ısısını +10 derece kadar perdeleyerek kuru ve sıcak kalmanızı sağlamaktadır.

Bivak Kampın Tarihi?

“Bivouac” Fransızca bir kelimedir. 1700’lü yıllarda ‘’Ordugah’’ anlamında kullanılan kelime 18. Yüzyılda İsviçre kökenli Almanlar tarafından, gece bekçisi anlamına gelen ‘’bei’’ (Çift), Bekçi anlamına gelen ‘’Wacht’’ kelime köklerinden oluşan ‘’beiwacht’’ kelimesini kullanmaktaydılar.

“Bivouac”, 1809 yılında ‘’Geceleri ordu göndermek’’ anlamında kullanıldı. 1814 yılından itibaren’’Açık havada gecelemek’’ anlamında kullanılmaya başlandı.

Kullanılacak Ekipmanlar:

Bivak kampı için kullanılan ekipmanların başında Bivak Torbası (Bivak Çadırı) gelmektedir. Su geçirmezlik özelliği olan ve kolay kurulabilen bu ekipman, Bivak kampların temel malzemesidir.

Sırt çantası, kıyafet, uyku tulumu, mat bu kamp için yeterli olacaktır. Soğuk hava koşullarında cep sobası kullanarak ekstra ısı sağlanabilir.

GÖZAT  Millbank Torbası İle Su Arıtma

Bivak Kamp Nasıl Yapılır?

Her doğa sporunda olduğu gibi bivak kamplarda güvenlik önemlidir. Bivaklama yapmak için doğru bivak alanı seçilmedir. Rüzgâra karşı korunaklı, çığ ya da kayaların yuvarlanacağı yerlerden uzak yerler seçilmelidir. Standart kamp aktivitelerinde yapıldığı gibi güneş açısının ayarlanması gerekmektedir. Bivak kurulacak zeminin düz alan olması gerekmektedir. Tırmanış yada trekking aktivitelerinde bazı durumlarda dar ve dik yamaçlarda kalmak zorunda kalırsanız, kendinizi ve eşyalarınızı korumalısınız.

Gece yatarken bivak torbanızın etrafına çalı çırpı ve benzeri ses yapacak objeler koyarak, doğada yaşayan hayvanlara karşı önlem almış olursunuz. Eğer yanınızda yeteri kadar ip varsa, etrafınızda bir sınır oluşturarak kendinizi çevrelediğiniz bu iplere ses çıkartacak konserve kutusu, bardak gibi objeleri de bağlayabilirsiniz.

Yılan, akrep ve benzeri hayvanlardan zarar görmemek Bivak torbasına girmeden mutlaka içini kontrol edin. Kalabalık kamp yapıyorsanız, ekip arkadaşlarınızla bir arada kalmaya özen gösterin. Gece haberleşecek mesafede olun.

Unutmayın ki Bivak kamplar da doğa ile aranızda sadece bir bez parçası bulunmaktadır. O yüzden güvenlik diğer kamp türlerinden biraz daha önemlidir.

Bivak Torbası, standart kamp aktivitelerinde yanınızda bulunması gereken bir ekipman dır. Ayrıca bu tür kamplarda yanınızda Tarp bulundurabilirsiniz. Acil durumlarda kullanımı kolay bu ürünler kimi zaman hayat kurtarabilir.

Bivak Nedir Konusu İle İlgili Linkler:

Egemen İzmirli
Kendini doğaya adamış maceraperest, doğa adamı, iç mimar ve blog yazarı.