Bungee Jumping Nedir? Jumping Nasıl Yapılır?

Bungee Jumping Nedir? Jumping Nasıl Yapılır?

 class=

Günümüzde birçok kişi adrenalin ve heyecan yaşamak üzere çeşitli doğa sporlarını tercih etmektedir. Özellikle son dönemlerde popüler hale gelen Jumping tabiri caizse adrenalin tutkunlarının vazgeçilmez sporu olmuştur. Pek çok kişi bu sporu gerçekleştirebilmek adına çeşitli araştırmalarda bulunmaktadır. Sizlerde bungee jumping üzerine araştırma yapıyorsanız, yazımızdan detaylarına ulaşabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda Jumping Nedir? Jumping Nasıl Yapılır? Sorularının cevaplarını vererek detaylarını paylaşmaya çalışacağız.

Bungee Jumping Nedir? Jumping Nasıl Yapılır?

Bungee Jumping Nedir? Jumping Nasıl Yapılır? Sorularının cevabını vermeden önce bu sporun oldukça heyecan ve adrenalin içerdiğini belirtelim. Bundan dolayı bazı kronik rahatsızlığı olanların bu sporu yapmadan önce muhakkak uzman bir doktor tavsiyesi alması veya profesyonel kişilere danışmasını tavsiye etmekteyiz. Peki, Jumping Nedir? Nasıl Yapılır? Gelin, hep birlikte bakalım.

Bungee Jumping Nedir?
Bungee Jumping Nedir?

Bungee Jumping Nedir?

Jumping, sporcuların yüksek bir yerden kendilerini bıraktıkları ve esnek halat sayesinde geri yukarı çekildikleri adrenalin dolu bir spor dalıdır (1). Aslında Pasifik Okyanusunda yer alan Pentecost adasında yerlilerin erkekliğe geçiş aşamasını sağladığını düşündükleri bir aktivitedir. Bu sporun diğer doğa sporlarına nazaran daha heyecan verici fakat daha riskli olduğunu belirtebiliriz (2). Jumping sporu yapılırken muhakkak profesyonel ekipmanlar tercih edilmeli ve profesyonel kişiler eşliğinde bu spor yerine getirilmelidir. Aksi halde kullanacağınız kalitesiz ekipmanlar ve profesyonel olmayan kişilerle yapacağınız bu spor dalı sizlerin can güvenliğin tehlikeye girmesine neden olacaktır.

GÖZAT  SAL YAPIMI ve DENİZCİLİK BİLGİLERİ

Bungee Jumping Nasıl Yapılır?

Jumping, kişilerin özel olarak oluşturulan alanlarda (genellikle vinç yardımı ile oluşturulmaktadır) kendisini yüksekten bırakması ve halat bitimi neticesin de geri yukarı doğru hamle yapması ile gerçekleştirilen bir aktivitedir. Yaklaşık 1 – 2 saniyelik bir düşüş sonrası halat kendisini geri çeker. Günümüzde adrenalin tutkunları tarafından oldukça çok tercih edilmekte ve her yıl pek çok kişi tarafından bu spor gerçekleştirilmektedir (1). Özellikle ülkemizde bazı alanların sırf jumpinge özel olarak hazırlandığını dile getirebiliriz. Bu alanların aynı zamanda sporcuların can sağlığı ve güvenliği için çeşitli donanımlarla desteklendiğini de ekleyelim. Burada önerimiz bu alanları tercih ederek profesyonel kişilerle beraber bu sporun yapılmasıdır.

Bungee Jumping İçin Kullanılan Malzemeler

Jumping yaparken, güvenli ve sorunsuz bir atlayış gerçekleştirmek için mutlaka malzemelerin eksiksiz olarak kullanılması gerekmektedir. Bungee jumping, sağlam ve esnek halatlar yardımıyla belirli bir yükseklikten aşağı atlama olarak tanımlanabilir. Vinç yardımıyla gerçekleşen atlayışlar genellikle köprü, kule veya kayalıklar üzerinden yapılmalıdır. Sporcular, gerekli güvenlik önlemleri alındıktan sonra en az 50 metre yükseklikten atlayarak adeta yer çekimine meydan okurlar. Atlayış öncesi sporcuların sağlık durumu ve ağırlıkları ölçülmelidir. Bu sporu yapmak için herhangi bir eğitim almanıza gerek yoktur. Fakat dikkat etmeniz gereken nokta bu sporun sağlık durumunuza herhangi bir etkisi olup olmayacağıdır. Yüksek tansiyon, kalp hastalığı gibi hastalığı olanlara önerilmez. Bununla birlikte yanınızda gerekli ekipmanlar hazır bulunulmalıdır. Üzerinizde bulunan giysiler ve ayakkabılarda bumgee jumping yapmaya uygun, rahat ve kullanışlı olmalıdır.

Bungee Jumping İçin Gerekli Malzemeler (3, 4, 5)

 • Halat; bungee jumping için kullanılan malzemelerin başında gelmektedir. Esnek bir halat, yavaş bir atlayış için size yardımcı olacak böylece andan daha çok zevk alacaksınız. İleri teknoloji ipler olarak adlandırılan kauçuk ve latex ipleri belirli standartlara sahip iplerdir. Aynı zamanda halat seçimi sporcunun kilosu göz önüne alınarak ta seçilmelidir.
 • Kılıflı ip; 800 kg taşıma kapasitesine sahip olan kılıflı ip modern atlayışlarda tercih edilebilir.
 • Lastik ipler; Normal atlayışın yaklaşık 4 katı kadar esneyebilen lastik ipler bungee jumping atlayışlarında ihtiyaç duyulan malzemelerdendir.
 • Karabina; halat, vücut kolonu ve perlonların birbirine bağlanmasını sağlayan karabina, kilitli ve kilitsiz seçenekleri olan çelik kilitlerdir. Genellikle kilitli versiyonları jumping yapmak için idealdir.
 • Koşum takımları; vücut kolonları ve ayak bağlamadan oluşan koşum takımları standartlara uygun olarak üretilmiştir.
 • Perlonlar; dayanıklı ve sağlam ipler olan perlonlar esneme özelliği bulunmayan, emniyet sistemi açısından oldukça önemlidir.
 • Harnes; emniyet kolonudur. Ayak bileği emniyeti için kullanılan kolon ve göğüs ve bel emniyeti için kullanılan kolon olmak üzere iki türlü bulunmaktadır. Özellikle yeni başlayanlarda mutlaka kullanılması gereken göğüs ve bel kolonlarının yanı sıra uzun atlayışlarda ayak bileği kolonu tercih edilmektedir. Jumping tehlikeli bir spor olduğundan dolayı tüm ekipmanlar eksiksiz kullanılmalıdır.

Bungee Jumping Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Jumping, diğer doğa sporlarına nazaran daha tehlikeli ve riskli bir spor dalıdır. Bundan dolayı dikkat edilmesi gereken hususları tekrar hatırlatmak istiyoruz. Jumping sporu sağlanırken öncelikle belirlenen özel alanlarda bu sporun tercih edilmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra ekiplerin profesyonel olduğundan da emin olmalısınız. Ayrıca sporunuzu gerçekleştirmeden önce kullanacağınız ekipmanlarınızın tam ve yeterli olduğunu da kontrol etmeniz gerekmektedir. Eğer her şey profesyonel bir şekilde ise bu spor ile birlikte oldukça heyecanlı ve keyifli bir anı geçirebilirsiniz. Aksi halde yapılan en küçük bir hata can güvenliği başta olmak üzere sizlerin çeşitli tehlikelerle karşı karşıya kalmanıza neden olacaktır.

GÖZAT  Bug Out Çantasında Piller Nasıl Saklanmalı
Bungee Jumping Kazaları

Bungee Jumping Türkiye. Nerede Yapabilirsiniz? (2, 6)

Ülkemizde birçok yerde jumping yapılabilmektedir. Bunlar arasında Alanya, İstanbul, Ankara

 • İstanbul Kilyosta 55 metre,
 • İstanbul Kazlıçeşmede 100 metre,
 • Antalya Lara Plajında 60 metre,
 • Antalya Alanyada 70 metre,
 • Antalya Tahtalı Dağında 20 metre,
 • Fethiye Ölüdeniz 51 metre,
 • Çeşme Ay Yorgi Koyu 50 metre,

Bungee Jumping Fiyatları

Yapılacak yer, sezon ve firmanın prensiplerine göre değişmekle birlikte 69 ila 500 TL arsında fiyatlar istenektedir. Ayrıca video çekimi ya da çift kişilik (tandem) atlayış istenip istenmemesine göre de fiyatlarda değişiklikler görülmektedir.

Sonuç: Bungee Jumping Nedir? Jumping Nasıl Yapılır?

Jumping Nedir? Jumping Nasıl Yapılır? Sorusu ile ilgili olarak edinmeniz gereken bilgileri başlıklar halinde sizlere kısaca vermeye çalıştık. Bu sporun adrenalin içerdiği kadar aynı zamanda bazı tehlikeleri içerisinde barındırdığını söyleyebiliriz (7, 8). Bundan dolayı jumping yapılırken oldukça dikkatli ve özenli bir şekilde davranılması gerekmektedir. Bunun yanı sıra sizlerde Jumping ile ilgili anılarınızı ve düşüncelerinizi yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 1 Ortalama: 5]
deniz
Yeni nesil amatör kampçı. Bilip öğrendiklerini Bushcraft Okulunda paylaşıyor.