fbpx

Bushcraft Çalışma Çubuğu (Try Stick)

Bushcraft ile ilgilenen herkes bir miktar da olsa ağaç oyma ve kesme bilmek zorundadır. Bu beceriler sadece kuksa gibi ileri düzey malzemeler yapmak için değil aynı zamanda barınak yapma, avlanma ve tuzak kurma gibi aktiviteler için de gereklidir. Bu makalemizde sizlere bushcraft çalışma çubuğu (bushcraft try stick) ile becerilerinizi nasıl geliştirebileceğinizden bahsedeceğiz.

Bushcraft Çalışma Çubuğu Nedir?

İlk olarak bushcraft camiasının duayenlerinden Mors Kochanski yazmış olduğu Bushcraft: Outdoor Skills and Wilderness Survival isimli kitabın ilk basımında bilinmesi gereken çentiklerin ve olukların öğretilebilmesi amacı ile Try Stick (Çalışma / Deneme Çubuğu) ismini verdiği bir yöntemden bahsetti.

Bugün bushcraft ve hayatta kalma camiasında, yeni başlayanların oyma becerilerini geliştirebilmesi amacı ile kullanılan bu teknik Mors Kochanski Try Stick ismi ile anılmaktadır.

Mors Kochanski try stick deneme çubuğu
Mors Kochanski

Çalışma Çubuğu Kullanmalı Mıyım?

Çalışma çubukları mükemmel görünmelerine gerek olmayan, basit ve hemen hemen doğada her yerde bulabileceğiniz herhangi bir kuru dal parçası ile çalışabileceğiniz eğitim malzemeleridir. Vahşi doğaya çıkmadan, evinizde otururken bile çalışmalarınızı yapabilirsiniz.

Bir hayatta kalma senaryosunun baskısı altında değilken elinizdeki çubuğun üzerine çentikler, oluklar ve delikler açarak oyma becerilerinizi geliştirebilir, hızınızı artırabilirsiniz.

Ayrıca bu metod sayesinde bushcraft bıçağınızın elinize tam oturmasını sağlayıp ona hükmetmeyi de öğrenebilir, bıçağınızın performansını değerlendirebilirsiniz.

GÖZAT  Kuksa Yapımı ve Bakımı Hakkında

Bushcraft Çalışma Çubuğunda Kullanılabilir Çentik ve Oluk Önerileri

bushcraft try stick deneme çubuğu
Deneme Çubuğunda Kullanabileceğiniz Bazı Çentikler

1. Yuvarlanmış (Kesilmiş) Uç

İlk çentik “Kesilmiş Uç” olup, çubuğun ucundaki düz sahanın bıçakla yaklaşık 45 derecelik bir açıyla çıkarılması ile yapılır. Keskin kenarlardan kaçınarak çubuğun ucunu düzlemeye yarar.

2. Çubuk Deliği

İlk olarak, resimde gösterildiği gibi, çubuğun iki yüzünü de inceltmeniz gerekir. Sonra bıçağın ucu ile her iki taraftaki boşluğun ortasında küçük bir kare yapılır ve bıçağın ucu ile çıkarılır.

Bu tip çentik, yay ve matkapla (yaylı matkap) ateş yakma yönteminde halatı yaya bağlamak, kuşlar için tuzaklar yapmak (Ojibway Kızılderililerinin tuzağı) vb. gibi durumlarda çok yararlı olabilir.

3. V Çentik

Üçüncü çentik “V Çentik” olarak adlandırılır. Çok basit bir çentiktir ve yukarıdaki resimde gösterildiği gibi, bir tarafa 45 derecelik karşı tarafa da 45 derecelik açılarla çentik açılarak yapılır.

4. Yuvarlak Redüksiyon

Dördüncü çentik “Yuvarlak Redüksiyon Çentiği” dir, yani çubuğun çapında bir daraltılma, inceltme yapılmasıdır. Genellikle menteşe ekseni olarak kullanılır.

5. Kama Çentiği

Beşinci çentik “Kama çentiği” olarak bilinir ve yapım aşamaları yukarıdaki resimlerde görülebilir. Halatı tutmak için yer sabitleme kazıklarında bir oluk olarak kullanılabilir.

6. Mandallı Çentik

Altıncı çentik, “Mandallı çentik” veya “90 Derece Çentik”tir. Bu tip çentiği yapmak oldukça basittir ve çadır kazıklarında ipi tutmak için bir oluk olarak veya çeşitli tuzak türlerinde bir tetikleyici olarak kullanılabilir. 

7. Düz Çentik

Yedinci çentik, “Düz Çentik” olarak da bilinir ve destek kolunu takmak için ahşap testerenin yapımında kullanılabilir. Ayrıca ilkel tuzaklar için tetikleyici olarak da kullanılabilir.

8. Çapraz Çentik

Sekizinci çentik, “Çapraz Çentik” veya “Kelebek Çentik” olarak adlandırılır. Karmaşık bir çentik gibi görünsede aslında yapımı oldukça basit bir çentiktir.

GÖZAT  Kuksa Şablon (Model-4)

Bıçağın yardımıyla, resimde gösterildiği gibi iki “X” şekilli kesim yapın. Sonra, bıçağın ucu ile, resimde gösterildiği gibi yan “kanatları” çıkarın. 

Bu çentik, zaten iyi bir sabitlemeyi garanti ettiği için, bir çubuğun diğerine mükemmel bir şekilde uyduğu iki çubuğun dik olarak birleştiği çeşitli durumlarda uygulanabilir. .

9. Kırlangıç Çentik

Dokuzuncu çentik olan “Kırlangıç Çentik” bıçak kenarlarının açısı çok keskin değilse biraz daha zahmetlidir. Ancak bu çentiği acele etmeden bıçakla uygulamak zevkli olabilir.

Bu çentik çok yönlüdür ve ahşaptan kasnak sırt çantası yapımı, sandalye, masa vb. gibi eklemlere ihtiyaç duyan çeşitli uygulamalar için kullanılabilir. Oyma iyi yapılmışsa, her iki parçayı bağlamak için genellikle halat kullanmak gerekli değildir.

Doğada bir sırt çantası üretmeniz gerekirse bulacağınız odun parçaları ile nasıl kasnak çanta yapabileceğinizi öğrenmek için Burlap Backpack isimli konumuza göz atabilirsiniz.

10. Kare Çentik

Onuncu çentik “Kare Çentik” veya “Açılı Redüksiyon Çentiği” dir. Çoğunlukla dekoratif amaçlar için kullanılır, ancak ilkel tuzakların bir parçası olarak da kullanılabilir.

11. Eyer Çentiği

On birinci çentik, “Eyer Çentiği” olarak adlandırılır (şekli bir at eyerine benzer). Sırt çantası yapımında kullanılabilir.

12. Düdük Çentiği

Onikinci çentik “Düdük Çentiği” dir ve adından da anlaşılacağı gibi düdük yapmak için kullanılır.

13. Geniş Yuvarlak Çentik

On üçüncü çentik, “Geniş Yuvarlak Çentik”tir. Bu çentik, örneğin sırt çantası için ahşap bir yapının yapımında olduğu gibi kaymasını önleyerek başka bir çubuk için destek noktası olarak kullanılabilir. 

Bu çentik ayrıca ikinci çentiği yapmak istediğinizde de kullanılır.

14. Kanca Çentiği

On dördüncü çentik “Kanca Çentiği” dir. Bu çentik, çaydanlık ya da tencerenin sapından ateşin üzerine asmak için kullanılır.

Bushcraft Çalışma Çubuğu (Try Stick) isimli makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz. Bushcraft Okulu’na yardımcı olabilmek ve içeriklerimizin artarak devam edebilmesi için bizi FacebookTwitter ve İnstagram üzerinde takip edebilir, Telegram kanalımıza abone olabilirsiniz. Takipçilerimizi seviyoruz ve onlara kendilerini daha özel hissetmelerini sağlıyoruz. Ve ayrıca, bu gönderiyi sosyal medya kanallarında arkadaşlarınızla paylaşarak onların bilgilerini de arttırabilirsiniz.

Konuya dahil olmak ve soru sormak için aşağıdaki yorumlar kısmına bir not bırakabilirsiniz. Misyonumuz, insanların en iyiye en iyi şekilde hazırlanmalarına yardımcı olmaktır.

GÖZAT  Kuksa Şablon (Model-2)
Serkan Sezer
Doğaya meydan okumaması gerektiğini bilen, ona adapte olmak isteyen, bushcraft felsefesini hayatının merkezine oturtmuş bilinmeyen bir denklemin parçası. Şehir hayatında tıp doktoru, video içeriği üreticisi ve internet sitesi geliştiricisi olarak hayatına devam etmekte.