Bushcraft Ekipmanları

Bushcraft Ekipmanları

 class=

Bushcraft’a merak saldınız, Bushcraft Okulu tarafından yazılan makaleleri büyük bir iştahla okuyorsunuz ve artık siz de kendinizi doğaya atmak istiyorsunuz. Ancak YouTube ve İnstagram’da doğada zaman geçiren insanların ellerindeki bushcraft ekipmanlarını ve markalarını görünce keyfiniz yerinden kaçabilir.

Öncelikle şunu kabul edin, ne çok ünlü doğa sporcuları ne de bu konularda değişik platformlarda size ahkam kesen insanlar bushcraft becerilerine sahip olarak doğmadı. Herkes bir yerlerden başladı ve sizin gibi yeni başlayacak olanların da ihtiyacı olanların ilk etapta öğrenmesi gerekenler sadece temel beceriler olacak.

Bu makalemizi bushcrafta yeni başlayanlar için olmazsa olmaz ekipmanları konuşacağız. Aynı zamanda emin olun ki yeni başlayacakların cebinden fazla para çıkmasına gerek yok.

bushcraft ekipmanları
Bushcraft Ekipmanları Pexels.com

Hazırsanız başlıyoruz;

Bushcraft Bıçağı

Bushcraft aktivitelerinde olmazsa olmaz ekipmanın ne olduğunu sorsanız size bir bıçak olduğunu söyleyebilirim, ikinci en önemli ekipmanı ise yazının sonunda paylaşacağım. Zaten bu yazıyı okuyan arkadaşlarımızdan çoğu hali hazırda bir bıçak edinmiştir ya da edinmeyi düşünüyordur.

Ekipmanlarınız içerisinde en kullanışlı, önemli ve aynı zamanda bir o kadar da tehlikeli olan bıçağınız ile barınak yapabilir, oyma işlemlerinde bulunabilir, hatta yakacağınız odunu bile hazırlayabilirsiniz.

Başlangıç seviyesindeki bushcraft aktiviteleri için pahalı bir ürün almanıza gerek yok, şahsen piyasada bulunan mora bıçakları (Morakniv ve Light My Fire gibi) işini çözecektir. İnstagram hesabımıza gelen özel sorularda verdiğim tavsiyem başlangıç seviyesi için Morakniv Yiva oluyor, hem paslanmaz çelik olması (karbon çelik bıçakların bakım zorluğu) hem de uygun fiyatlı olması (alışveriş sitelerinden 70 – 80 TL fiyatlara alınabilir) tam bir başlangıç seviyesi bıçağı yapıyor.

GÖZAT  Kuksa Şablon (Model-3)

Bushcraft Bıçağı Hakkında Daha Fazla Merak Ettikleriniz İçin Bushcraft Bıçağı Hakkında İsimli Makalemize Göz Atabilirsiniz.

Bushcraft Baltası

Bushcraft aktiviteleri sırasında ihtiyaç duyacağınız bir başka ekipman baltadır. Ağaç kesme, odun parçalama gibi işlemler için bir baltaya ihtiyaç duyacaksınız. Ancak unutmamanız gereken bir nokta bir baltayı nasıl kullanacağınızı bilmeden onunla birşeyler yapmaya çalışmamanız gerekliliğidir.

Uygun fiyatlı bir balta almayı düşünüyorsanız yerli yapımı, dövme bir balta işinizi görecektir (dövme olması baş ve uç kısmı arasında kaynak olmaması anlamına geliyor, buna dikkat edin.). Markalı bir ürün edinmek istiyorsanız ise Fiskars ürünlerini incelemenizi önerebilirim.

Baltanıza Nasıl Bakım Uygulayacağınız Bilmiyorsanız Baltanızın Bakımı İsimli Makalemize Göz Atabilirsiniz.

Katlanabilir Testere

Çantanızda ve kemeriniz üzerinde taşıyabileceğiniz, küçük, katlanabilir bir testere size barınak hazırlarken ve odun hazırlarken çok yardımcı olacaktır. Piyasada 20 TL’den başlayan fiyatlarla katlanabilir testereler bulabilirsiniz. Eğer markalı bir ürün tercih edecekseniz Bahco Laplander (yaklaşık 100 – 150 TL fiyatlara bulabilirsiniz) sizin için yeterli olacaktır.

Ancak kış kampları veya çok kişilik kamplar yapmaya başlarsanız o zaman daha büyük bir testere edinmeniz gerekebilir.

Paracord / Halat

Muhtemelen izlediğiniz videolarda sıkça parakord kullanılmıştır. Doğada işinizi çözme konusunda çok yardımcı olacak olan bu aparat aslında paraşüt ipinden oluşuyor ve kendi içerisinde 7 iplikçik içeren bir kılıftır. Ancak unutmayın ki parakord ıslanırsa genişleyebilir ve kayganlaşabilir.

Birçok işinizi paracord çözse de fiyatı biraz pahalı olabilir (metre fiyatı 2.5 – 5 TL arasında değişiyor), ayrıca ülkemizde orjinal parakord bulmanın zor olduğundan da bahsetmem gerekiyor.

Paracord bulamadığınız zamanlarda çamaşır ipi de kullanabilirsiniz. Şahsen birçok sefer aynı maçlarla kullandığımı söyleyebilirim.

Paracord Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinebilmek İçin Parakord nedir? Ne işe yarar? İsimli Makalemize Göz Atabilirsiniz.

GÖZAT  Kutsal Zafer Şahin'in Kaleminden: Survival mı? Bushcraft mı? Woodcraft mı? Hangisi?

Bushcraft Çantası

Ekipmanlarınızı taşıyabilmek için bir sırt çantasına sahip olmanız gerekiyor. Ortada çok geniş bir sırt çantası yelpazesi olsa da dikkat etmeniz en önemli nokta ihtiyacınıza uygun bir hacimde sırt çantası seçmeniz gerektiğidir. Sizler için önerim askeri malzeme satan dükkanlardan 30 – 40 litre arası bir çanta edinmeniz olacaktır.

Sırt Çantası Seçimi Konusunda Daha Fazla Bilgi Edinebilmek İçin Sırt Çantası Nasıl Seçilir? İsimli Makalemize Göz Atabilirsiniz.

Pusula

Sıra bushcraft ile ilgilenen çoğu insanın önemsemediği, önemse de edinmediği ekipmana geldi. Pusulaya nadiren ihtiyaç duyacak olsanız da gereklilik halinde hayat kurtarıcı olacaktır. Size önerim gerçekten işe yarayacak olan, kolay bozulmayan bir pusula edinmeniz olacaktır.

Pusula Seçimini Nasıl Yapacağınızı Bilmiyorsanız Pusula Seçimi Nasıl Yapılır? İsimli Makalemize Göz Atabilirsiniz.

Çakmak

Eğer yeni başlayacaksanız magnezyum çubuğu veya yay matkabı gibi bir yöntem ile ateş başlatmanız zor olacaktır. Size yapamayacağınızı söylemiyorum, söyleyemem de 🙂

Çantanızda veya cebinizde kaliteli bir çakmak olmadan asla doğaya çıkmayın. Çakmak ateş yakmanızı sağlamanın yanı sıra size güven duygusu da verecektir.

İlk Yardım Seti

En önemli ikinci ekipmanı en sona sakladığımı söylemiştim. Doğada kesici aletlerle kendinizi yaralayabileceğinizi, ateşle veya sıcak sıvılarla kendinizi yakabileceğinizi unutmayın. Doğada yardıma ihtiyaç duyarsanız kesinlikle geç kalacaktır.

Bushcraft Ekipmanları Sık Sorulan Sorular

Yazımızı beğendiyseniz, aşağıdaki butonlara tıklayarak Facebook ve Twitter üzerinde arkadaşlarınızla paylaşabilir, bizlerle paylaşmak istedikleriniz için aşağıdaki yorum alanını kullanabilirsiniz.
Tekrar görüşmek üzere.

Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 1 Ortalama: 5]
Serkan Sezer
Doğaya meydan okumaması gerektiğini bilen, ona adapte olmak isteyen, bushcraft felsefesini hayatının merkezine oturtmuş bilinmeyen bir denklemin parçası. Şehir hayatında tıp doktoru, video içeriği üreticisi ve internet sitesi geliştiricisi olarak hayatına devam etmekte.