Bushcraft 101: Bushcraft Nedir?

Bushcraft 101: Bushcraft Nedir?

 class=

Bushcraft nedir? aslına bakarsak bushcraft insanların asırlar boyu doğada hayatlarını idame ettirme durumunun, günümüzde spor branşı olarak uygulanmasıdır.

Günümüz imkanları ile bakıldığında doğada yaşamak çoğu insan için zahmetli ve bir o kadarda sıkıcıdır. Tatil zamanları ayarlanan 5 yıldızlı oteller bile kimi insan için rahatsız edici olabiliyor. Güneşin altında çok kaldım, tuzlu su beni rahatsız ediyor o yüzden havuza giriyorum, hava çok rüzgarlı vs…

O yada bu sebeplerden insanoğlu geçmişte nasıl yaşadığını unutuyor. Günümüze gelene kadar çok yol aldık ve teknolojininde ilerlemesi ile artık eskide yapılanlar eskide kaldı. Bu sebeptende insan doğasından uzaklaştı. Doğaya çıkarken bile artık konfor ön planda tutuluyor. Isı geçirmeyen çadırlar, çadır tipi klimalar, yumuşak uyku tulumu altlıkları gibi ekipmanlar insanlara cazip geliyor.

Tam da bu noktada Bushcraft devreye giriyor. Doğada tam anlamı ile doğa ile iç içe yaşama şansı sunan bu spor dalı günümüzde popüler hale geldi. Eski çağlarda olduğu gibi doğal ve modernliği reddetden bir anlayışla hızla yaygınlaşıyor. 

Çünkü bu branşın amacı çok basit!

Doğada yapılacak aktivite için en önemli gereç el beceriniz…

bushcraft 101
Bushcraft 101 : Bushcraft Nedir? / Fotoğraf: Pexels.com

Bir taş parçasından keskin bir alet yapmak, çakmak olmadan ateş yakmak, çadır olmadan doğada barınak kurmak bu sporun içerdiği durumlardandır. Bu durumlar hakkında bilgi sahibi olmanız işinizi kolaylaştıracaktır. El beceriniz de varsa doğanın sonuna kadar tadına varabilirsiniz.

Bu branş ile ilgilenmek isteyenlere kısa başlıklar sunacak olursak:

  • Doğa ve Malzeme Bilgisi
  • El Becerisi
  • Dayanıklılık
  • Sabır

Sizde olması gereken özelliklerdir diyebiliriz.

Bushcraft Nedir? Bushcraft Ekipmanları

Her sporda olduğu gibi Bushcraft branşında da gerekli bazı ekipmanlar sunulmaktadır. Bunları sırasıyla inceleyecek olursak;

GÖZAT  Pusula Seçimi Nasıl Yapılır?

Kesici Aletler (Balta – Bıçak)

Kesici aletler doğada kullanılan vazgeçilmez ekipmanlardır. Bu yüzden işimizi kolaylaştırmak adına iyi bir bıçakla başlayabiliriz. Genelde çeliği dayaıklı olan kısa kabzalı bıçaklar tercih edilmektedir. Çünkü bu bıçaklarla yeri geldiğinde odun bile kesilmektedir.

Baltada önemli ekipmanlardandır. Yine çeliği iyi bir balta ile kesme ve parçalama işlerini rahatlıkla yapabiliriz.

Ateş Başlatıcı

Ateş olmadan hayat idame ettirilemez! Bu sebepten doğada bize en çok gereken şey ateştir. Yiyecek bulunabilir, Su buluna bilir fakat doğada gezerek ateş bulma olasılığımız çok düşüktür. 

Ateş denince akla hemen yiyeceğimizi pişirmek ve ateşin karşısında ısınarak sıcacık kahvemizi yudumlamak gelir. Ama ateş sadece bu işe yaramaz. Doğada bulduğumuz suyu arıttıktan sonra kaynatarak steril hale gelmesinde ateşe ihtiyacımız vardır. Ayrıca gece aydınlatmada ve yolculuğumuzda bize ışık imkanı sunar.

Doğada bulunan yabani hayvanlardan kendimizi korumamızda da önemi büyüktür. Ayrıca işaret olarak kullanılarak hayatımızı kurtarmamızı da sağlayabilir. 

Ateşin önemini anladıktan sonra gelelim kullanılacak ekipmana. Ülkemizde Magnezyum çubuğu olarak bilinen bu aparat yağmurlu havalarda da kullanılabildiği için rağbet görmektedir. Bu aparatı kullanmak çalışma ve beceri gerektirmektedir. Magnezyum çubuğu alınırken dikkat edilmesi gereken en önemli kısım çubuk üzerinde sürtünmeden bolca kıvılcım çıkmasıdır. Aynı zamanda sap kısmınında kavranabilir olması gerekmektedir.

İp

Bu sporda genellikle paracord adı verilen paraşüt ipleri tercih edilmektedir.

Kap

Alüminyum sağlığa zararlı malzeme olsa da yine ülkemizde en çok tercih edilen ekipmanlar arasındadır.

Örtü (Cover)

Bushcraft ile uğraşan bir sporcunun olmazsa olmazlarından biride örtüdür. Branda, tente gibi yağmura dayanıklı malzemeler tercih edilse de bu sporu özel kılan asıl malzeme mumlu kanvas kumaştır. Panço yada belli ölçülerde satılan bu ekipman bize doğada barınak imkanı sunar. 3m x 3m – 4m x 4m – 4m x 3m gibi farklı ebatlarda satılan bu malzemenin ülkemizde bulunması hayli zordur. Satan yerler yok değil fakat istenen rakamlar gerçekten bir kumaşa verilmeyecek kadar fazladır. Hele ki mumlu kanvas kumaştan çadır alacaksanız, bunu iyi düşünmeniz gerekmektedir.

GÖZAT  Hayatta Kalma: Gezi Planlaması ve Hazırlığı

Çözüm olarak bu sporla uğraşan insanlar bu ekipmanı yurt dışından getirtmenin yollarını aramaktadırlar.

Suya ve soğuğa dayanıklı olan bu kumaş türü hakkında ayrı bir makale hazırlayacağım.

Yukarıda sıraladığımız bushcraft için gerekli temel malzemeler bunlar fakat bu spor gereği zaten doğada bu saydığımız ekipmanları kendimiz yapabiliriz.

Eski çağlarda insanların yaptığı gibi bazı taşlardan kesici aletler yaparak bıçak ihtiyacımızı karşılayabiliriz. Yine sarmaşıklardan ip yaparak sürtünme ile oluşacak kavdan ateş elde edebiliriz. Ayrıca dal ve çalı parçaları hatta yosunları kullanarak kendimize barınak da inşa edebiliriz.

Yukarıda belirttiğimiz size ait özelliklere gelecek olursak, eğitim ve çok çalışma ile bu özelliklere sahip olabilirsiniz. Bu konu ile ilgili eğitim veren kişi ve kurumları araştırarak işin uzmanı kişiler tarafından alacağınız eğitimlerle doğru şekilde bu spora yönlenmiş olursunuz. Kulaktan duyma yöntemlerle doğru yere varamayız. Özellikle ekipman tercihlerinde bu konu iyi araştırılmalı ve deneyim sahibi insanlardan yardım alınmalıdır.

En önemli şey bushcraft doğada planlı bir şekilde en az malzeme ile hayatı idame ettirme sporudur. Bunu unutmamalıyız! Yanımıza alacağımız malzemeler sade ve az olmalı ki bu sporun tadına varalım.

İleri okuma için kaynaklar; 1, 2, 3, 4

Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 8 Ortalama: 4.8]
Egemen İzmirli
Kendini doğaya adamış maceraperest, doğa adamı, iç mimar ve blog yazarı.