fbpx

Bushcraft Tarzı Çubukta Ekmek Nasıl Yapılır?

Bizim kültürümüzde ekmeğin yeri ayrıdır. Ne kadar ‘’rejim yapıyorum’’ dersek diyelim, ekmek söz konusu olunca rejimde yalan oluyor. Aslında ekmek doyurucu geldiği için doğaya giderken ekmek olmazsa olmazlar arasında yer alıyor.

Ekmek en eski tariflerden birisidir. Yaklaşık 30.000 yıl öncesine dayanan bu tarif günümüze kadar çeşitlilik gösterse de temelde aynı şekilde kalmıştır. Günümüzde yapılan ekmeğin formuna en yakın tarif ise yaklaşık 14.500 yıl kadar önceye dayanmaktadır.

Ekmek ile ilgili birçok tarif ve metot olsa da biz burada basit usulde Bushcraft tarzı ekmek yapımını anlatacağız.  

çubukta ekmek
Dal parçasına sarılmış ekmek hamurunu, ateşte pişirerek ekmeğinizi yapabilirsiniz.

Maya Önemli:

Ekmek yapmaya karar verdiyseniz aslında ilk bilmeniz gereken şeylerden bir tanesi mayadır. Maya ekmeğinizin kabarmasını sağlayacak malzemedir. Mayanın ne olduğunu basitçe anlatacak olursak, onun tek hücreli bir organizma olduğunu söyleyebiliriz. Hamuru kabartması ise, glikozla girdiği tepkime sayesinde glikozu parçalıyor ve bunun sonucunda karbondioksit açığa çıkıyor. Bu gaz hamurun içinde dağılarak kabarmasına neden oluyor.

Maya şekeri hızlı kullanarak CO2 (karbondioksit) üretip ekmeği kabarttığından eski dönem insanoğlunun dikkatini çekmiştir. Babillerde ve eski Mısırda M.Ö. 2000 yıl öncesine kadar maya kullanıldığı bilinmektedir. İlk dönemler de ekmek yapımının mayalanma aşamasında hamur doğal ortamda bekletilirken gerek tahıldan gerekse çevreden bulaşan doğal yabani maya yavaş da olsa hamuru kabartıyordu.

Maya Çeşitleri:

 • Yaş Maya
 • İnstant Maya
 • Kuru Maya
 • Ekşi Maya

Yukarıda belirttiğimiz gibi dört çeşit mayadan bahsetmek mümkün. Bu arada kuru ve yaş maya ekmek hamurunda aynı işlevi görüyor. Yaş mayayı marketlerde küpler halinde hazırlanmış paketlerde alabilirsiniz. Kuru maya ise paketlerin içinde toz halinde satılıyor. Uygun koşullarda saklandığı taktirde yaş mayanın raf ömrü, kuru mayaya göre daha kısadır. Her iki maya çeşidini de buzdolabında hava almayacak şekilde saklamanız gerekmektedir. Ekmek yapımında her iki mayayı da kullanabilirsiniz. Yaş mayayı kullanmadan önce sıvının içinde eritmeyi unutmayın!

GÖZAT  Kocaeli Yaylaları ( Menekşe ve İnönü Yaylaları )

Un Tercihi:

Ekmek yapımında en önemli ikinci malzeme undur. Un seçiminiz ekmeğin her şeyini etkilemektedir. Ekmek yapımına ilk kez başlıyorsanız beyaz un tercih etmelisiniz. Birçok amaçla kullanılan beyaz un ekmek yapımında da kolaylıkla kullanılabilir. Beyaz unun haricinde tam buğday unu da kullanabilirsiniz.  

Beyaz Un

 Dediğimiz gibi ilk ekmek yapma deneyiminiz ise, tam tahıllı, çavdar unu, karabuğday unu gibi diğer unlardan bir süre uzak durmakta fayda var. Önce basit bir biçimde ekmek yapmayı öğrendikten sonra farklı un çeşitlerinden de ekmek yapabilirsiniz.

Kullanılacak Malzemeler:

 • 1 su bardağı ılık süt
 • 1,5 yemek kaşığı kuru maya
 • 1/3 su bardağı ılık su
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 çay kaşığı şeker
 • 3 su bardağı un

Yukarıda verdiğimiz malzeme listesi isteğe bağlı değişebilir. Ayrıca yapılacak ekmek miktarına göre de oran arttırılır ya da azaltılabilir.

Ekmek Hamuru Hazırlanışı:

Ilık süt, su, şeker ve mayayı bir kabın içine aktarın ve bir kaşık yardımıyla güzelce karıştırın. Daha sonra içine tuzu ve unu azar azar ilave ederek karıştırın. Yoğurmaya başlayın. İyice yoğurduktan sonra (15dk-20dk) hafif un serpilmiş bir başka kabın içine ekmek hamurunu aktarın. Üzerini bez yada herhangi bir örtü ile hava almayacak şekilde örtün. Oda sıcaklığında yaklaşık 1 saat kadar mayalandırın. Hamurun iki katına çıktığını göreceksiniz. Bu aşamada hamurunuzu hafif un serpilmiş bir alanda (Tezgâh benzeri) alın, 1 dakika kadar yeniden yoğurun.

Hamuru 15dk – 20dk yoğurun.

Kamp Ateşinin Hazırlanması:

Hamur mayalanmaya bırakıldığında eğer kamp ateşimiz hazır değilse, ateşi hazırlamak bu mayalanma süreci bizim için güzel bir fırsat olacaktır. Kamp ateşimizi yaktıktan sonra odunlar iyice kor hale gelene kadar beklemeliyiz ve kor olan odunları ateş alanımıza düzgünce sermeliyiz. (Hazırlanacak ateş yaklaşık 30dk kadar yanmalı)

Kamp Ateşi

Çubuğun Hazırlanması ve Çubukta Ekmek Pişirme İşlemi:

En az bir buçuk parmak kalınlığında yaş dal bizim işimizi görecektir. Çam veya Akçaağaç gibi zehirli olmayan bir ağaç seçin. Şimdi belinizde taşıdığınız havalı Bushcraft bıçağını çıkarın ve bu dalın üzerinde ki kabuğu güzelce temizleyin.

GÖZAT  SİVRİSİNEKLERDEN KORUNMA YOLLARI

Hazır halde sizi bekleyen ekmek hamurunuzu alarak ince bir şekilde yuvarlamaya başlayın. Çok kalın olmamasına dikkat edin (Çok incede olmasın). Yuvarladığınız ve uzattığınız bu hamuru dala sarılmış yılan gibi sarmaya başlayın.

Burada dikkat edilmesi gereken üç husus var.

 • Birincisi hamuru sarmaya başlarken dalın tepe kısmına hamuru yapıştırın ki hamur serbest kalmasın.
 • İkincisi hamuru sararken aralarda yarım santim gibi boşluklar bırakın.
 • Üçüncüsü Hamurun sonunu dala parçasına iyice yapıştırın ki hamur serbest kalmasın.

Pişirmeye başlamadan önce Çubukta bulunan hamuru ateşin üstünde bir miktar gezdirebilirsiniz. Bu hamurun üzerini sırlayacaktır ve dış gözenekler kapanacaktır. Ayrıca hamurun rengi az miktarda değişecektir. (Bunu yapmak zorunda değilsiniz)

Daha sonra çubuğu ateşe yakın şekilde bir yere sabitliyoruz ve ateşin üzerinde sabırla hamur pişene kadar kontrolü elden bırakmadan pişiriyoruz.

Hamur piştikten sonra ekmeğimiz hazır demektir. Fakat pişer pişmez hemen kesip yemeyin! Sabırla yaptığınız ekmeği biraz daha sabrederek 20dk kadar bekletin. Ekmeği hemen keserseniz içi hamur ve hafif ıslak bir ekmekle karşılaşabilirsiniz.

Basit bir tarifle başladığınız bu macerada daha mükemmel tariflerle doğanın keyfini sürmeniz dileğiyle…

Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 1 Ortalama: 5]
Egemen İzmirli
Kendini doğaya adamış maceraperest, doğa adamı, iç mimar ve blog yazarı.