Bushcraft Başlangıç Rehberi

Bushcraft Başlangıç Rehberi

 class=

Bushcraft ile ilgilenmek isteyenler için hazırladığımız hızlı başlangıç rehberine hoşgeldiniz. Son birkaç yıldır sosyal medya ve video paylaşım sitelerinin kullanıcıları arasında bir akım başladı. İnsanlar doğada, gene doğadan elde etmiş oldukları materyaller ile hayatta kalma ve kampçılık faaliyetlerini birleştirerek çok kaliteli paylaşımlarda bulunmaya başladılar. Ancak bushcraft ile ilgilenen kişilerin yaptığı paylaşımların çocuk oyuncağı gibi görünmesi aynı zamanda yeterli bilgi ve beceri düzeyine sahip olmayan kişilerin de kısmen tehlikeler içeren bu disiplin ile ilgilenmesine yol açtı.

Biz ise sizlere bu disiplin hakkında bir başlangıç rehberi hazırlamak istedik. Gelin beraber inceleyelim.

Bushcraft Nedir?

Bushcraft bir grup bilgi ve beceri seti ve bilgi tabanına verilen genel tanımdır. Merkezinde doğa sevgisi içerir ve kişinin doğada çevresini tanımasına ve onun sayesinde hayatını idame ettirebilmesini sağlar. Kısaca doğada hayatı idame ettirebilme disiplinidir.

Ülkemizde yeni yeni tanınması, üzerinde çalışılmasına rağmen tam olarak dilimizde karşılığı olan bir kelime bulunamaması nedeni ile zaman zaman buschcraft, buscraft, bush craft, buschraft, bustcraft, bushcraf, bruhcraft, burscraft, bushcrat gibi yazım ve okuma hataları olmaktadır.

Bushcraft Tanımı

Bushcraft, vahşi doğada bulabileceğimiz doğal malzemelerin kullanılmasını açıklar. Ayrıca atalarımızın kullanmış olduğu becerileri de içerisinde barındırır. Bu becerilerin edinilmesi ile birey vahşi doğada değişen şartlara hızla uyum sağlayabilir ve doğaçlama yapma konusunda olağanüstü bir yeteneğe sahip olur.

Bushcraft becerileri, kişinin teknolojiye veya dışarıdan alabileceği yardımlara bağlı kalmadan doğada yaşamasını oldukça uygun hale getirebilmesini öğrenmesinde yardımcı olur.

Bushcraft, bir kişinin vahşi doğada hayatta kalmasını sağlayacak olan ateş yakabilme, barınak yapabilme, su temin edebilme, avcılık yapabilme, yön bulabilme gibi birçok beceri içerir. Kıssadan hisse bu disiplin sadece hayatta kalma demek olmayıp vahşi doğada başarılı olabilme sanatıdır.

GÖZAT  Bug Out Nedir? Bug Out Çantasında Ne Bulunmalı?

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h2″ question-0=”Bushcraft Nedir?” answer-0=”Bushcraft vahşi hayatta kalma becerileridir. Kısaca doğada hayatı idame ettirebilmek ve bunu yapmak için gerekli bilgi ve becerileri edinmektir.” image-0=”” headline-1=”h2″ question-1=”Bushcraft Malzemeleri Nelerdir?” answer-1=”Yeni başlayacaklar için olmazsa olmaz malzemeler; bıçak, balta, testere, ilkyardım seti, parakord / halat, su şişesi / matara, tarp, ateş başlatıcı, çanta, pusula, fener.” image-1=”” headline-2=”h2″ question-2=”Bushcraft Türkiye Eğitimleri” answer-2=”Ülkemizde maalesef, resmi ve onaylı bir kurs bulunmamakta olup bu sitede sizlerle dilimiz döndüğü kadarı ile bildiklerimizi paylaşmaya çalışıyor. Sizler de bilgilerinizi paylaşmak isterseniz sitemizin forum bölümünde bekleniyorsunuz.” image-2=”” count=”3″ html=”true” css_class=””]

Bushcraftın Popülerlik Kazanması

Terim, bir Avustralyalı savaş gazisi olan Les Hiddins ve Polonya asıllı Kanadalı Mors Kochanski tarafından popüler hale getirilmiştir.

Terim daha sonra Ray Mears‘in televizyon programı ile İngilterede tanınırlık kazanmış ve internet çağının etkileri ile tüm ülkelere yayılmıştır.

Bushcraft Kelimesinin Kökenleri

bushcraft book bushcraft kitabı

Bushcraft kelimesi ilk olarak Avustralyalılar ve Güney Afrikalılar tarafından 1800’lü yıllarda kullanılmıştır. İlk yazılı kaydına da Ernest Favenc tarafından 1888 yılında yazılan “1788’den 1988’e Kadar Avustralya’nın Keşif Tarihi” isimli kitapta rastlanılmaktadır.

Kelimeyi oluşturan kısımlardan “Bush” Hollanda kolonilerinde ormanlık alanları tanımlamakta olan “bosch” kelimesinden gelmektedir.

Bushcraft, Hayatta Kalma, Kampçılık, Doğa Yürüyüşü Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bütün insanların doğa ile bir bağlantıları var. Ormanlık bir arazi gibi doğal bir ortamda bulunmak onun zenginliğini kavrayabilmemizi sağlar. Zaten doğanın zenginliğinin keyfini çıkarabilmek için yürüyüşe ve kamp yapmaya gideriz. Bushcraft becerileri edinmek, bu deneyimlerimizi daha ileriye götürmemizi sağlar ve kendimizi daha güvende hissetmemize yol açar.

Bushcraft ve Hayatta Kalma Farkı

Eğer ormanda kaybolursanız ya da vahşi doğada yaralanırsanız veya kendinizi başka bir hayatta kalma senaryosunun ortasında bulursanız hayatta kalma becerileri kişinin kurtulma yeteneklerini tanımlar.

Diğer yandan baktığımızda bu disiplin hayatta kalma becerilerini artırmak isteyen kişiler tarafından kullanılmaktadır.

GÖZAT  Arı Sokmaları

İkisi arasında benzerlikler bulunsa da, bushcraft gönüllü olarak yapılan hayatta kalma senaryolarını içerir yani kişi gerçek bir hayatta kalma, yaşamla ölüm arasındaki çizginin üzerinde bulunma durumunda değildir. Kişi bir hayatta kalma senaryosu için hazırlanıyordur.

Kıssadan hisse, bushcraft hayatta kalma senaryolarına hazırlanmak ve doğada huzur bulmaktır.

Bushcraft ve Kampçılık Farkı

Kampçılar aktivitelerini yapacakları lokasyonda ihtiyaç duyacaklar herşeyi çantalarında taşırlarken, bushcrafterlar doğada bulduklarını kullanmaya odaklanmışlardır.

Bushcraftı bilmenin getirdiği konfor kimse tarafından inkar edilemese de doğanın ortasında korunmasız olmak hem psikolojik hem de fiziksel olarak daha fazla efor gerektirir.

Bushcraft ve Doğa Yürüyüşü Farkı

Yürüyüş, bilinen ya da tahmin edilen bir rota üzerinde belirli bir süre ya da mesafe boyunca seyahat etmektir. Bushcraft ise ormanda günlerce kalabilmektir. Doğa yürüyüşleri daha az / daha hafif ekipmanlar ile yapılırken bushcraft aktiviteleri için ise daha fazla / daha ağır ekipmanlar kullanmayı gerektirir.

Doğa yürüyüşü vücudunuzu engebeli araziler üzerinde taşımanızı gerektirirken, bushcraft ise kaybolmanzı gibi birşeylerin yolunda gitmediği durumlarda hayatınızı kurtarmanızı sağlayan bir disiplindir.

Bushcraft Becerileri

Bushcraft becerilerini öğrenmek, bir kişinin vahşi doğada zorlukların üstesinden gelmek için uyum sağlamasına ve doğaçlama yapmasına izin verir, bu da artan bir özgüven seviyesine yol açar.

Bazı önemli önemli becerilere bakarsak;

Ateş Yakabilme

Her şart ve durumda ateş yakabilme temel bir bushcraft becerisidir. Aynız zamanda dumansız, uzun süre yanan, kendisini besleyebilen farklı ateş yakma becerileri edinebilmeniz de önemlidir. Ateşi ısınmak, yemek pişirmek, kurulanmak ve hatta yerinizi bildirmek için bile kullanabilirsiniz.

Beslenme ve Pişirme

Bushcraft aktiviteleri sırasında çok fazla enerji harcarsınız ki bu da daha fazla besine ve suya ihtiyacınız olduğu anlamına gelir. Hangi bitkilerin yenilebilir olduğunu, bulunduğunuz bölgede için av hayvanlarını ve avlanma tekniklerini öğrenmeniz gerekmektedir. Ayrıca yakacağınız ateş ile temel pişirme tekniklerine de hakim olmanız gerekmektedir.

Su Temini

Elinizdeki suyun içilebilecek kadar hijyenik olduğundan emin olmak önemlidir. Temel su dezenfeksiyonu konularına hakim olmanız olası enfeksiyonlara karşı sizi koruyacaktır.

GÖZAT  Bora 511 W Survivor İnceleme

Barınak Yapabilme

Soğuk havalarda ve geceleri sizi koruyacak bir barınak inşa etmeniz güvenli bir konaklama yeri belirledikten sonra yapılacak ilk iştir.

Yanınızda bir tarp bulundurmanız sizi yağışlı havalardan koruyabilir ve az da olsa ısınmanıza yardımcı olabilir. Herhangi bir kolaylaştırıcı materyaliniz yok iken barınak inşa etmeniz gerekirse debris barınak kurabilirsiniz.

Düğüm Atabilme

Temel düğüm tekniklerine hakim olmanız hem doğada hem de şehir hayatında sizlere yardımcı olan bir beceridir.

Bushcraftı Nasıl Öğrenebilirsiniz?

Çok geniş bir displin olan bushcraftı öğrenmek istiyorsanız ve bir şekilde sitemize ulaşmışsanız öncelikle bizi ve sosyal medya hesaplarımızı takibe almanızı ve aralıklı olarak paylaştığımız makaleleri okumanızı önerebiliriz. Bundan sonraki adımda ise öğrenmek için bir beceri seçmeniz gerekiyor.

Aşağıda yeni başlayanlar için seçilebilecek ve sitemizde daha önceden incelemiş olduğumuzbazı temel becerileri sizler için listeledim;

Mükemmeleşene Kadar Alıştırma Yapın

Her bir becerisiyi öğrenmeniz ve mükemmelleşmeniz zaman alacaktır. Bir sonraki beceriye geçmeden önce önceki için mükemmelleşmeniz hem sizin hem de yanınızda bulunan kişilerin hayatını tehlikeye atmanızı engeller.

Sık Tekrar Yapın

Unutmadığınızdan ve paslanmadığınızdan emin olmak için çok iyi bildiğinizi ve uyguladığınızı düşündüğünüz becerilerinizi zaman zaman tekrarlayın. Bu tekrarları yapmak için vahşi doğada olmak zorunda da değilsiniz. 🙂

İnsanların Deneyimlerini Önemseyin

Elbetteki bushcrafta sizden ve bizden daha hakim, daha çok deneyim sahibi kişiler var. İnsanların paylaştıkları deneyimleri kulak ardı etmeyin, faydalanmaya çalışın. Unutmayın ki bilge kişiler diğerlerinin hatalarından öğrenir.

Ve ne önemli madde bilgi ve deneyimlerden faydalanabilmek için bushcraftokulu.com/forum adresinde bulunan forumumuzu sık sık ziyaret edin.

Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 3 Ortalama: 5]
Serkan Sezer
Doğaya meydan okumaması gerektiğini bilen, ona adapte olmak isteyen, bushcraft felsefesini hayatının merkezine oturtmuş bilinmeyen bir denklemin parçası. Şehir hayatında tıp doktoru, video içeriği üreticisi ve internet sitesi geliştiricisi olarak hayatına devam etmekte.