fbpx

Çadır Zemin Matı Nedir? Ne İşimize Yarar?

Birçok çadır, kampçıların umduğu kadar suya dayanıklı olmayan alt yüzey malzemeleri kullanılarak üretilir. Daha önce kullanılmış bir kamp yeri seçerken bile, çadırınızı doğrudan kurmak, uyku tulumlarınızın ıslanıp vıcık vıcık olmalarına neden olabilir. Bununla mücadele etmek için tecrübeli kampçılar çadırlarının altında çadır zemin matı kullanıyorlar.

Çadır Zemin Matı Nedir?

Çadır ile zemin arasında yer alan daha sağlam, su geçirmez malzemeden başka bir katmandır.

Çadır Zemin Matı Ne İşe Yarar?

Yağışlı havalarda bile uyurken sizi kuru tutmaya yarar.

Çadır Zemin Matı Önemli Mi?

Kamp yaparken zemin kaynaklı neme karşı koruma sağlamak için tasarlanmış olan bu malzemeler hem ek koruma sağladığı, hem de ıslanmanızı engellediği için özellikle yağışlı mevsimlerde önemli bir kamp malzemesidir.

Zemin Matına İhtiyacım Var Mı?

Zemin matları, çadırınızın zemininin hasardan korunması ve ekstra su koruması eklemek için kullanılır. Birçok çadır malzemesi suya dayanıklıdır, ancak su geçirmez değildir. Suya dayanıklı kumaşlar suyu keser, ancak havuz oluşursa, çadırınızın içine su kaçması kaçınılmazdır.

Çadır tabanınızın hangi malzemeden yapıldığına, kamp yaptığınız araziye ve ne tür bir hava beklediğinize bağlı olarak, kullanmayabilirsiniz veya bir zemin matı ile daha iyi olabilirsiniz.

Çadır Tabanınız Suya Ne Kadar Dayanıklı?

Çadırlar sizi sıcak, kuru ve böceklerden uzak tutmak için tasarlanmıştır. Ancak ağırlık göz önünde bulundurularak üretilirler. Çoğu kamp malzemesi tasarımında olduğu gibi, çadırların üretilmesinde de başka özelliklerden ödünleşmeler yapılacaktır. Üreticiler özellikle ultra hafif çadırlarda ağırlığı azaltmak için malzemeden fedakarlık yapma eğilimindedirler.

GÖZAT  Morakniv Bushcraft Survival İncelemesi

Çadır zeminleri duvarlarla aynı malzemeden veya ekstra dayanıklı ve su geçirmez malzemelerden üretilebilir. Ultra hafif çadırlar genellikle aynı malzemeyi çadır duvarları ve zemin için kullanır ve suya dayanıklı olmayabilirler. Üretici uyarı ve önerilerini kontrol etmeniz yararınıza olacaktır.

Çadırınızın bir muşamba tabanı varsa, muhtemelen bir zemin matına ihtiyacınız yoktur. Süper ince naylonsa, muhtemelen kullanmak zorunda kalabilirsiniz.

Ne Tür Bir Arazi Üzerinde Kamp Yapıyorsunuz?

Zemin matları çadır tabanını da korur. Genellikle çadırın kendisinden çok daha ucuzdurlar, aksi takdirde pek cazip olmazlar.

Kamp alanlarında veya engebeli arazide çakıl üzerinde kamp kuruyorsanız, muhtemelen çadırınızı korumaya yardımcı olacak bir zemin matı istersiniz. Keskin taşlar ve hatta çok sayıda sert çam veya ladin iğnesi olan her yerde çadırınız için ekstra koruma istersiniz.

Bölgenizdeki Hava Durumu Ne Kadar Yağışlı?

Kurak bir bölgede veya yaz aylarında kamp yapıyorsanız muhtemelen ihtiyacınız olmayacakken ilkbahar ve sonbaharda ise hava durumunda yağış beklenmiyor olsa bile yanınızda bulundurun ve kullanın.

Çadır Zemin Matları Hangi Malzemelerden Üretilir?

Zemin matları, belirli bir çadır modeline uyacak şekilde yapılmış hafif naylon tabakalardan ultra dayanıklı brandaya, polietilen muşamba veya polietilen kaplamaya kadar çeşitli tarzlarda hammaddeler kullanılarak üretilebilir.

Malzeme amaca uygun olmalıdır. Daha kalın zemin matları keskin kayalardan ve dallardan daha iyi korurken, daha hafif kumaşlar sadece biraz ekstra nem koruması sunacaktır.

Çadır Zemin Matı Yerine Tarp Kullanabilir Miyim?

Kesinlikle kullanabilirsiniz. Çadır zemin matı olarak çoğu doğasever tarp kullanır, çünkü kampta yapılabilecek en kolay şey budur.

Tarp konusunda daha detaylı bilgileri Tarp Nedir? isimli makalemizde bulabilirsiniz.

Çadır zemin matının etkili boyutunun, çadır taban alanından birkaç cm daha az olması gerekir. Kenarların çadırın altından dışarıya bakmasına izin verirseniz, altındaki suyu huni gibi içlerine almaya başlayabilirler. Çadırdan daha büyük bir tarp kullandığınızda, çadırın dışından su toplanmasını ve zeminin altında toplanmasını önlemek için çadırın altına sokmak kesinlikle önemlidir. Tarp ile zemin arasında olabilecek suyu hapsetmemek için tarp ana gövdesinin altına fazlalığı sokun.

GÖZAT  Güneş İle Su Arıtma

Mükemmel bir uyum arıyorsanız, sadece çadırınız için bir tarp satın alabilir veya daha büyük bir tarpı kesebilir ve yıpranmasını önlemek için kenarlarını eritebilirsiniz.

Zemin matlarının etkili olması için cafcaflı olmaları gerekmez, ancak en hafif sırt çantasıyla seyahat seçeneklerini arıyorsanız, birçok üretici tarafından sunulan modele özgü zemin matlarına göz atın.

Çadır Zeminini Nasıl Koruyabilirim?

Çadırlara girmeden önce daima ayakkabılarınızı çıkarın. Ayakkabılarınızın basamaklarında sıkışan çakıl, kum ve kir, çadır zemini yırtabilir.

Ayakkabı ve botlarınızı dışarıda bırakmanıza gerek yok (bütün bir gün yürüdükten sonra yapmak istemeyebilirsiniz 🙂 ) ve örümceklerin ve akreplerin doğal yaşam alanında onları içeri almanızı öneririm.

Köpeğinizi kampa getirirseniz, battaniye veya paspas gibi bazı iç zemin korumalarını da kullanmayı düşünebilirsiniz. Köpeğinizin pençeleri çadır tabanına kolayca takılabilir ve ona zarar verebilir.

Serkan Sezer
Doğaya meydan okumaması gerektiğini bilen, ona adapte olmak isteyen, bushcraft felsefesini hayatının merkezine oturtmuş bilinmeyen bir denklemin parçası. Şehir hayatında tıp doktoru, video içeriği üreticisi ve internet sitesi geliştiricisi olarak hayatına devam etmekte.