Çilingoz Tabiat Parkı

Çilingoz Tabiat Parkı

 class=

Çilingoz Tabiat Parkına nasıl gidilir? İstanbul’un saklı hazinelerinden biri olan ve özellikle kısa süreli tatillerde ve hafta sonu şehrin kalabalığından kaçmak isteyenlerin ziyaret etmek istediği Çilingoz Tabiat Parkı nerede?

İstanbul’un Çatalca ilçesinde bulunan tabiat parkı, 2005 yılında doğal kalabilmesi için sit alanı olarak ilan edilmiştir (1). İstanbul’un en kuzey kısmında yer alan Karadeniz’e sahili olan ve buna bağlı olarak çok çeşitli bitki türlerine ev sahipliği yapmakta olan Çilingoz Tabiat Parkı, yaklaşık 17,75 ha bir alan kaplamaktadır. Bu bitki çeşitliliklerin arasında söğüt, gürgen, meşe, çam, kızılağaç ve gürgen gibi ağaç türleri ağırlıklı olarak yer almaktadır. Burada yer alan ağaç türlerinin en az 163 farklı türde olduğu bilinmektedir.

Çilingoz Tabiat Parkı
Çilingoz Tabiat Parkı

Yaban hayatı koruma alanı ilan edilen Çilingoz Tabiat Parkı flora ve fauna zenginliğinin yanında geniş bir hayvan çeşitliliğine de sahip. Bölge sit alanı olduğu gibi aynı zamanda kalıcı olarak avcılığa kapalıdır. Çilingoz Tabiat Parkı, binlerce yıl içerisinde doğal olarak oluşmuş bir koy, yaklaşık 1,5 km uzunluğunda ince kumlu bir plaj, bu plaja paralel bir orman, göl ve sazlık alanlar bulunmakta. Ayrıca alüvyon ve buradan Karadeniz’e akan bir dere yer almaktadır.

Çilingoz Tabiat Parkı’nı ziyaret eden kişilerin yapabileceği aktiviteler arasında doğa kampı, belirlenmiş alanlarda piknik yapma, patika yürüyüşü ve olta balıkçılığı gibi imkânlar yer almakta. Ayrıca bölgede bir restoran ve 60 çadırlık bir kamp alanı hizmet vermektedir. Bahar aylarından Eylül’e kadar süren kamp sezonu boyunca çadır, bungalov ve karavan kiralama gibi alternatifleriniz yer almakta. Bölgeye en yakın betonarme yapılar ise Yalıköy’de bulunmakta.

GÖZAT  Doğa Sporu Yapabileceğiniz En Güzel Yerler
Çilingoz Tabiat Parkı
Çilingoz Tabiat Parkı

Ekoloji ve Fauna

Çilingoz Tabiat Parkı, İstanbul içinde bulunan en küçük alandaki en geniş bitki zenginliğine sahip. Bu zengin ağaçlıkların içerisinde kızılağaç, doğu kayın ağacı, Avrupa gürgeni, Anadolu palamut meşesi, ormangülü, defne ağacı, funda bitkileri, elma ağacı gibi ağaçların yanı sıra çalılık ve çimenlik alanlar mevcut.

Ayrıca hayvan çeşitliliğinin de olduğu bölgenin kendine ait bir ekosistemi mevcut. Ağırlıklı olarak bıldırcın, çulluk, karabatak, yaban ördeği, orman baykuşu, kara tavuk, balıkçı, saksağan, kerkenez, karga, ağaç kakanın yanı sıra kartal, şahin, atmaca ve kılıç kanat gibi yırtıcı kuşlara da ev sahipliği yapmakta. Öte yandan memeli hayvan türleri arasında karaca, çakal, kurt, tilki, sansar, gelincik, sincap, geyik, kirpi, köstebek gibi türlere rastlamak mümkün.

Yapılabilecek Etkinlikler

Çilingoz Tabiat Parkında yapabileceğiniz pek çok etkinlik bulunmakta. Doğası ve yapısı itibariyle en çok tercih edilen popüler etkinlikler arasında doğa kampı, balıkçılık ve yüzme aktiviteleri yer almakta. Bölgede yer alan balık türleri arasında barbunya, kefal, uskumru, palamut gibi türler yer almakta. Bunun dışında göl bölgesinde yer alan tatlı su balıkları arasında sazan, kefal, yılan balığı ve alabalık türleri yer bulunuyor

Çilingoz Tabiat Parkı
Çilingoz Tabiat Parkı

Bunlar dışında Çilingöz Tabiat Parkında yapılabilecek aktivitelerden diğerleri patika yürüyüşü, açık hava piknikleri, açık hava etkinlikleri bulunuyor. Ayrıca bölgede yer alan restoranda lezzetli deniz ürünlerinden yiyebilirsiniz. Doğal bir tatil isteyen kişilerin doğanın ortasında bungalov evler ve karavan parkları gibi seçenekler mevcut.

Çilingoz Tabiat Parkı Nerede ve Nasıl Gidilir?

İstanbulluların kaçamak yapmak için tercih ettiği, doğal güzelliklerle bezeli Çilingoz Tabiat Parkı nerede? Tüm doğa severlerin görmek isteyeceği güzellikteki Çilingoz Tabiat Parkına nasıl gidilir? Park, İstanbul’un Çatalca ilçesinin Yalıköy beldesinde yer almakta. Alanın merkeze uzaklığı 62 km mesafededir. Avrupa yakasından bu bölgeye gelmek isteyen ziyaretçiler, yaklaşık 2 saatlik bir yolculuk ile 115 km mesafe kat etmek durumundadır. Özel araç yerine toplu taşıma imkânı ile gelmek isteyen ziyaretçiler, ilk olarak Yenibosna, daha sonra Binkılıç beldesine giden taşıtlara binmeli. Ancak otobüsler parkın önüne kadar gitmediğinden, yakın bir konumda inerek taksi ile ulaşım sağlayabilirler. Özel araç ile yolculuk etmeyen vatandaşlar Tem Otoyolu üzerinden Çatalca sapağına, daha sonra da Binkılıç’a vardıktan sonra yol üzerinden bulunan tabelaları takip ederek gelebilirler.

GÖZAT  Dağ Bisikleti Nedir? Nasıl Yapılır?

Çilingoz Tabiat Parkı Giriş Ücreti Ne Kadar?

2020 yılı itibariyle Çilingoz Tabiat Parkı giriş ücretleri şu şekildedir (2):

  • Kişi başı günlük ücret: 17 TL
  • Bisikletli şahıs günlük ücret: 17 TL
  • Motosiklet için günlük ücret: 25 TL
  • Binek araç için günlük ücret: 33 TL
  • Minibüs için günlük ücret: 81 TL
  • Midibüs için günlük ücret: 138 TL
  • Akşam 21’e kadar geçerli günlük giriş ücreti: 9 TL
Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 2 Ortalama: 5]
Serkan Sezer
Doğaya meydan okumaması gerektiğini bilen, ona adapte olmak isteyen, bushcraft felsefesini hayatının merkezine oturtmuş bilinmeyen bir denklemin parçası. Şehir hayatında tıp doktoru, video içeriği üreticisi ve internet sitesi geliştiricisi olarak hayatına devam etmekte.