Çubuk Yöntemi İle Pusulasız Yön Bulma

Çubuk Yöntemi İle Pusulasız Yön Bulma

 class=

GPS teknolojisinden önce, pusulalar kaşiflerin en iyi arkadaşıydı ve birçoğunun dünyadaki en ekstrem ortamlarda bile gezinmesini sağladı. Pusuladan önce maceracı erkekler ve kadınlar yolunu bulmak için yüzyıllarca güneşe, aya ve yıldızlara güvendiler, hatta yönlerin isimlerine bile Güneş’in doğduğu ve battığı noktaların isimlerini koydular.

Doğada zaman geçirirken elektronik aletlerin pilleri bitebilir, pusulalar kaybolabilir ya da kırılabilir, alternatif yön bulma yöntemlerini bilmek her insanın doğada zaman geçirmesi için bilmesi gereken bir beceridir.

Çubuk Yöntemi İle Yön Bulma

Pusulanız ya da GPS cihazınız olmadığı zaman Güneşi bir yön göstergesi olarak kullanılabilmenin birkaç yolu vardır; bunlardan biri, yere düz bir çubuk dikmek ve oluşan gölgenin hareketini işaretlemektir. Çubuk yöntemi olarak bilinen bu yöntem, yönü gayet isabetli bir şekilde belirlemek için kullanılabilir, ancak kullanımı doğru bir şekilde anlaşılmazsa, yanlış yön tayinlerine yol açabilir.

Çubuk yöntemi ile yön bulma
Çubuk Yöntemi

Sıklıkla tarif edilen yöntem yere düz bir çubuk dikmenizi ve çubuğun gölgesinin ucunu bir taşla işaretlemenizi daha sonra 10 – 15 dakika bekleyip, gölgenin ucunun ulaştığı ikinci noktaya işaretleyici bir taş yerleştirmenizdir.

Çubuk yöntemi ile yönümüzü nasıl buluruz?

  • Gündüz saatlerinde, düz, nispeten açık bir alan ve en az bir metre uzunluğunda bir çubuk bulun.
  • Çubuğu yere sabitleyin, böylece düz bir şekilde tutabilirsiniz.
  • Çubuğun gölgesine bakın ve nerede bittiğini işaretleyin. (ilk işaret)
  • Çubuğu hareket ettirmeden, 10 ila 15 dakika bekleyin, ardından çubuğun gölgesinin ucunun yeni konumunu işaretleyin. (İkinci işaret)
  • İki işaret arasında düz bir çizgi çekin. Sol ayağınızı ilk işaret taşına, sağ ayağınızı ise ikinci işaret taşına koyduğunuzda; Sol taraf Batı, sağ taraf Doğu, arkanız ise Güney’dir.
  • Bir defa yön belirlerseniz bunu işaretlemeyi unutmayın, tekrar bakmaya ihtiyacınız olabilir.
GÖZAT  Kontrol Listesi (Checklist)

Gölge çubuğu kullanılarak belirlenen yönün, bir pusuladaki manyetik yataktan ve aynı zamanda bir haritadaki kuzey yönünden hafif farklı olacağını, ancak düzgün bir gölge çubuğu kullanmanın size kuzeydeki gerçek dönme eksenini vereceğini unutmayın.

NOT: Ay yeterince parlaksa, ayın yarattığı gölgeyi de tamamen aynı şekilde kullanabilirsiniz.

Yay Yöntemi İle Yön Bulma

Yay yöntemi ile yön bulma, tepeden görünüm

Gölgeyi sık sık işaretlemenizi gerektirmeyen alternatif bir yöntem, gölgeyi günün ortasından önce bir noktada işaretlemek ve ardından gölgenin uzunluğunun yarıçapıyla bir yay çizmektir. Gün ilerledikçe, gölge azalır ve güneş doruğa ulaştığında yaydan uzaklaşır. Güneş daha sonra en yüksek noktasını geçtiğinde ve batıya doğru ilerlemeye başladığında, gölge tekrar uzamaya başlayacak ve aynı zamanda güneşin zirvesinden sonra gölgenin ucu çizilmiş arkla kesişecektir. İki nokta arasındaki bir çizgi size tam bir Batı-Doğu çizgisi verecektir.

Makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz. Bushcraft Okulu’na yardımcı olabilmek ve içeriklerimizin artarak devam edebilmesi için bizi FacebookTwitter ve İnstagram üzerinde takip edebilir, Telegram kanalımıza abone olabilirsiniz. Takipçilerimizi seviyoruz ve onlara kendilerini daha özel hissetmelerini sağlıyoruz. Ve ayrıca, bu gönderiyi sosyal medya kanallarında arkadaşlarınızla paylaşarak onların bilgilerini de arttırabilirsiniz.

Konuya dahil olmak ve soru sormak için aşağıdaki yorumlar kısmına bir not bırakabilirsiniz. Misyonumuz, insanların en iyiye en iyi şekilde hazırlanmalarına yardımcı olmaktır.

Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 4 Ortalama: 5]
Serkan Sezer
Doğaya meydan okumaması gerektiğini bilen, ona adapte olmak isteyen, bushcraft felsefesini hayatının merkezine oturtmuş bilinmeyen bir denklemin parçası. Şehir hayatında tıp doktoru, video içeriği üreticisi ve internet sitesi geliştiricisi olarak hayatına devam etmekte.