Dağ Bisikleti Nedir? Nasıl Yapılır?

Dağ Bisikleti Nedir? Nasıl Yapılır?

 class=

Bisiklet sürme eyleminin geçmiş yıllardan günümüze kadar oldukça eğlenceli bir şekilde devam ettiğini bilmekteyiz. Hem stres atmak anlamında hem de keyifli bir şekilde vakit geçirmek adına birçok kişi bisiklet sürme eylemini gerçekleştirmektedir. Özellikle son dönemlerde bir trend haline gelen dağ bisikletinin de bir çok kişi tarafından ilgi ile takip edildiğini dile getirebiliriz. Birçok kişi tarafından dağ bisikleti profesyonel anlamda yapılmak üzere araştırılmaktadır. Sizlerde dağ bisikleti hakkında araştırma yapıyorsanız, yazımızdan detaylara ulaşabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda Dağ Bisikleti Nedir? Nasıl Yapılır? sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız.

Dağ Bisikleti
Dağ Bisikleti

Dağ Bisikleti Nedir? Nasıl Yapılır?

Dağ Bisikleti Nedir? Nasıl Yapılır? sorusunun son dönemlerde rahat bir nefes almak isteyen ve çeşitli aktiviteler ile birlikte keyifli bir şekilde vakit geçirmek isteyenlerce araştırıldığını söyleyebiliriz. Sizler için dağ bisikletine ilişkin olarak detayların yer aldığı birçok konuya başlıklar halinde değinmeye çalışacağız. Peki, dağ bisikleti hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir? Gelin, hep birlikte bakalım.

Dağ Bisikleti Nedir?

Dağ Bisikleti,  betonlaşmış yığınların arasından sıyrılıp nefes alabilmek, doğa ile iç içe bir yolculuk yapabilmek ve daha çok engebeli arazilerde zorlukları yenebilmek için tercih edilecek bir spor dalıdır. Dağ bisikleti ileri derecede donanımlı bisikletlerle yapılmaktadır. Yeni keşfedilen bisikletçiliğin dallarından biri olmasına rağmen ülkemizde çok sayıda güzergâh bulunduğu için bu spora olan ilgi de gittikçe artmaktadır. Doğa ile iç içe yolculuk yapma hayali olan amatör ve profesyonel sporcular, dağ bisikleti sporuna yönelmektedir. Dağ bisikleti sporu sizlere Eşsiz manzaralar ile eşlik edecek nadide sporlar arasında yer almaktadır.

GÖZAT  Hazırlıkçılar (Doomsday Preppers)
Hangi Dağ Bisikletini Almalıyım?
Hangi Dağ Bisikletini Almalıyım?

Dağ Bisikleti Nasıl Yapılır?

Tek başınıza ya da ekip halinde yapılabilen dağ bisiklet sporu, belirlediğiniz güzergâhlarda ilerlemeyi ifade etmektedir. Bu sporda kondisyon oldukça önemli bir yere sahiptir. Belirlediğiniz güzergâhlar çeşitli uzunluklara sahip olabilmektedir. Genellikle bazıları birkaç saat, bazıları ise birkaç hafta sürebilmektedir. Bu nedenle, engebeli arazi yapısına uygun donanımlı bir bisiklet edinmeniz bu sporu gerçekleştirebilmeniz açısından oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra sporcuların fiziki durumları da güzergahın uzunluğunun seçiminde belirleyici olmaktadır.

Dağ Bisikleti Kaç Jant Olmalı?
Dağ Bisikleti Kaç Jant Olmalı?

Dağ Bisikleti Modelleri

Dağ bisikleti şehir içerisinde kullanılsa da, aslında doğa sürüşleri için tasarlanmıştır. Dağ bisikleti almayı düşünüyorsanız sizlere tavsiyemiz, özellikleri arasında outdoor marka 26 jant ve 29 jant dağ bisikleti olmalıdır. Ayrıca 21 vites ve pedalının uyumunun yüksek olduğu modeller tercih edilmelidir. Disk frenli özelliği bulunan dağ bisikleti yüksek engebeli arazilerde kontrollü bir sürüş sağlamanız için sizlere yardımcı olacaktır. Ayrıca bu modellerin engebeli arazi kullanıma uygun, kaymayı önleyen derin ve dişli tekerlere sahip olduğunu dile getirebiliriz. Bu durumda dağ bisikletinin dayanıklılık ve sağlamlılık açısından daha ön plana çıkmasını sağlamaktadır.

Dağ Bisikleti Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar

Dağ bisikleti seçimi yapılırken öncelikle göz önünde bulundurulması gereken nokta engebeli arazilerde sürüş kalitesinin iyi olmasıdır. Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte elektrikli dağ bisikleti modelleri de sporcuların öncelikli tercihleri arasına girmeyi başarmıştır. Engebeli arazilerde oldukça yüksek performans gösteren bu modeller en uygun dağ bisikleti modelleri arasında yer almaktadır.

Dağ Bisikleti Kaç Kg Olmalı?
Dağ Bisikleti Kaç Kg Olmalı?

Bisikletin hafifliği de sürüş sırasında önemlidir. Özellikle de uzun süreli bisiklet kullanımlarda bisikletçilerin yorulmasını engelleyecek olmasını da seçim sırasında dikkat etmeniz gerekmektedir.

Dağ Bisikleti İçin Gerekli Malzemeler

Dağ bisikleti açık alanda yapılan ve özellikle son yıllarda oldukça tercih edilen sporlardan biridir. Bu sporda önemli olan dayanıklı ve engebeli arazilerle uyumlu bir bisikletin seçiminin yapılmasıdır. Sürüş kolaylığı sağlaması açısından dayanıklılığın yanı sıra hafiflik de bisikletçiler için önemli bir detay olmaktadır. Tüm bunların yanı sıra olması gereken temel aksesuarlar yer almaktadır. Bunlar;  Maşa, Çamurluk, tekerlekler ve disk freni sistemi gibi aksesuarlardır. Ayrıca dağ bisikletlerinin seçiminde mutlaka dikkat edilmesi gerekenlerdendir. Dağ bisikletinin tekeri güçlü ve derin dişlere sahip olmasına dikkat etmelisiniz. Dağ bisikletin de tam süspansiyonlu olan ve disk freni sistemi ile donatılan modeller daha güvenilir olmayı sağlamaktadır.

GÖZAT  Av Tüfeği Ruhsatı İçin Gereken Belgeler 2020
Dağ Bisikleti Nasıl Yapılır?
Dağ Bisikleti Nasıl Yapılır?

Dağ Bisikletinde Tercih Edilecek Kıyafetler

Bisikletçilerin kullanacağı kıyafetler arasında kask, eldiven, gözlük ve hava şartlarına uygun kıyafetler kullanması gerekmektedir. Outdoor aktivitelerine uygun olan kapalı bir spor ayakkabısı gerekli ekipmanların başında gelmektedir. Özellikle uzun süreli güzergâh belirlediyseniz havanın değişme durumunu da göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Bunun için yağmurluk, uzun kollu t-shirt gibi kıyafetleri de yanınıza almanızda fayda olacaktır.

Türkiye’de Dağ Bisikleti Yapılacak Yerler

Ülkemiz dağ bisikleti sporunun gerçekleştirilmesi anlamında oldukça özel alanları içerisinde barındırmaktadır. Bu alanların tercih edilmesi sizlerin dağ bisikleti sporunu en iyi şekilde gerçekleştirmenize yardımcı olacaktır. Bu alanlar şunlardır;

  • Belgrad Ormanı
  • Aydos Ormanı
  • Polonezköy
  • Rumelifeneri-Kilyos
  • Foça-İzmir
  • Eymir Gölü -Ankara
  • Köprülü Kanyon-Antalya

Yukarıda belirtmiş olduğumuz alanların yanı sıra birçok şehrimizde dağ bisikletine özel olarak parkurların yapıldığı ve bu parkurlarında tercih edilebileceğini belirtmek isteriz.

Dağ Bisikleti Nedir Nasıl Yapılır?

Dağ Bisikleti Nedir? Nasıl Yapılır? sorusuna ilişkin olarak edinmeniz gereken bilgileri sizlerle paylaşmaya çalıştık. Sizlerde beton yığınlarından uzaklaşarak harika manzaralar eşliğinde güzel bir aktivite yapmak istiyorsanız, dağ bisikletini tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra sizlerinde dağ bisikleti ile ilgili yaşamış olduğunuz anılar ya da düşünceleriniz varsa yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 1 Ortalama: 5]
Serkan Sezer
Doğaya meydan okumaması gerektiğini bilen, ona adapte olmak isteyen, bushcraft felsefesini hayatının merkezine oturtmuş bilinmeyen bir denklemin parçası. Şehir hayatında tıp doktoru, video içeriği üreticisi ve internet sitesi geliştiricisi olarak hayatına devam etmekte.