Dakota Ateşi (Dumansız Ateş)

Dakota Ateşi (Dumansız Ateş)

 class=

Dakota Ateşi adını Amerika Kızılderilileri olan (Dakotaca – Dakȟóta) Dakota’lardan  alan bir ateş türüdür. Genellikle dumansız ateş olarak da anılır.

Kızılderililer, Kuzey Amerika’da yaşayan tüm yerlileri tanımlamak için kullanılan bir sözdür. Amerika’da Native Americans, American Indians ya da Indians olarak da adlandırılırlar. Kristof Kolomb, Hindistan’a yaptığı deniz seferinde yanlışlıkla Amerika kıtasına çıkmış ve burayı Hindistan sanmıştır. Bu kıtada bulunan yerli halka ‘’Hintliler’’ adını vermiştir. O günden sonra Hidistan ile hiçbir ilgisi olmadığı halde Amerika’ da Kızılderililere ‘’Indian’’ (Hintli) denmiştir.

Kızılderililerin, 10 ila 25 bin yıl önce Bering boğazından Amerika kıtasına geçtiği bilinmektedir. Uzun yıllar bu kıtada hüküm sürmüşler ve kendi kültür ve fizik yapılarını da hayatlarını idame ettirmişlerdir. Doğa ile olan ilişkileri onların en büyük özelliklerinden olmuştur. Kızılderililer, Maya, Inka, Aztek devletleri gibi devletler kurmuşlardır. Avrupalıların kıtaya ayak basmalarından sonra sayıları hızla azalmış ve birçok ırkları ortadan kaldırılmıştır.

Kızılderililer Kırmızı Balık ve At-Tasunke Luta
Dakota Siyu’larından Kırmızı Balık (Solda),
Siyu Kabilesinden Kırmızı At-Tasunke Luta (Sağda) 

Günümüzde bilinen 210 kabile vardır ve Brezilya’nın yağmur ormanlarında hayatlarını sürdürmektedirler.

DAKOTA ATEŞİ (DUMANSIZ ATEŞ)

Konumuz olan Dakota Ateşini anlatmadan önce bize bu ateşi sunan Kızılderililerden bahsetmek istedim. Bunun en önemli nedeni onların asırlarca kıta da hayatlarını doğa ile bütün halde yaşamaları ve doğaya gösterdikleri saygılarıdır.

Bildiğimiz gibi birçok kamp ateşi türü vardır. Topladığımız odunları farklı şekillerde dizerek ya da istifleyerek ateş yakabiliriz. Dakota Ateşini diğerlerinden ayıran en önemli özelliği ona ‘’Dumansız Ateş’’ denmesidir. Kızılderililer yerlerini belli etmemek için bu yöntemi bulmuşlar ve düşmanlarından bu şekilde korunabilmişlerdir. Bu ateşin diğer bir özelliği ise az yakıt ile verimli ve uzun süreli ateş elde edilmesidir.

GÖZAT  Kamp Yapacakların Alması Gerekenler 5 Temel Eşya

HAZIRLANIŞ

Dakota ateşi hazırlamak için diğer ateşlerden farklı olarak ağaç yakınlarında bir alan seçilmelidir.

Bu kısım önemli! Ağacın durumu ne olursa olsun asla ağaç altında ateş alanı hazırlamayınız!

Ağaca yakın bir alan seçilmesinin amacı ateşten çıkan dumanı ağaç dalları ve yapraklarının gizlemesidir. Gizlenmek durumunda değilseniz ağaca yakın alanlardan uzak durulmasında fayda vardır.

Aşağıda çizimde gösterildiği gibi 30cm-40cm arası derinlikte bir çukur açılır. Ateş çukurunun ağız çapı 30cm olmalıdır. Çukurun iç alanı ağız genişliğinden biraz daha geniş tutulmalıdır.

Dakota Ateşi / Dumansız Ateş
Dakota Ateşi. Dumansız Ateş Nedir?

Bu ateşin esprisi bir baca sistemi içermesi ve dumansız ateş yakmaktır. Ateş çukuru ağzından 30cm mesafede baca çıkışı gelecek şekilde resimde görüldüğü gibi çapraz bir eğimle kanal açılır. Bu kısımda önemli olan husus baca ağzının rüzgar almasıdır. Baca genişliği 15cm ölçüde olmalıdır. Bacadan giren rüzgar kesilmeden çukurun içinde yanan ateşi beslemelidir. Bunun için baca ağzının bulunduğu alan taş ve otlardan arındırılmalıdır.

Ateş çukurunun ağız kısmını ise ekipmanlarımızı (Tava-tencere vs…) desteklemesi için taşlarla çevirebiliriz.

AVANTAJLARI

Dakota ateşinin diğer ateş yakma yöntemlerine göre birçok avantajı bulunmaktadır.

  • İlk olarak toprağın yaklaşık 35 – 40 cm altında yakıldığı için sıçrayacak bir kor parçasından yangın çıkma riskini azaltır.
  • Toprağın altında korunaklı ateş olduğundan ateş savrularak enerjisini gereksiz tüketmemiş olur ve bu sayede az malzeme ile daha uzun ve verimli ateş elde ederiz.
  • Asıl amacı olan gizlenmeyi sağlar. Başkalarının sizin yerinizi görmesine olanak sağlamaz. Ayrıca doğal ortamlarında yaşayan yabani hayvanları da tedirgin etmemiş olursunuz.
  • Kamp alanından ayrılırken çukur tekrar toprakla kapatılarak doğayı kirletmemiş oluruz.

İleri okuma için göz atabileceğiniz kaynaklar; 1, 2

Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 6 Ortalama: 4.8]
Egemen İzmirli
Kendini doğaya adamış maceraperest, doğa adamı, iç mimar ve blog yazarı.