Danamandıra Tabiat Parkı

Danamandıra Tabiat Parkı

 class=

Danamandıra Tabiat Parkı, İstanbul sınırları içerisinde yer alan, içerisinde iki göl ve göz alıcı doğaya sahip bir sit alanıdır. Şehrin gürültüsünden ve kalabalığından kaçarak sessiz ve sakin bir ortamda piknik veya kamp yapmak isteyenler için Danamandıra Tabiat Parkı nerede, giriş ücreti nedir ve nasıl gidilebilir bilmeniz gereken tüm detayları ele aldık.

Bölgede yer iki gölden ziyade bir de Kazak Göleti yer almakta. Danamandıra Tabiat Parkı, yaylaya benzeyen bir alana sahip ve içerisinde ilerledikçe ormanlık alana doğru yaklaşmış oluyorsunuz. İçerisinde yer alan göllerden biri İkiz Göller. İkiz göller, iki birleşik gölden oluşmakta. Kamp yapmak için çok uygun bir alana sahip. Ayrıca bölge oldukça düz ve çadır kurmaya elverişli. İkinci göl tabiat parkının iç kesimlerinde yer alıyor ve İkiz Göller’de olduğu gibi bu gölün etrafında da kamp yapabileceğiniz düz yerler ve mesire alanları bulunmakta. Bölgeye yakın herhangi market veya büfe olmadığı için ihtiyaçlarınızı gelmeden önce temin etmenizi öneririz.

Danamandıra Tabiat Parkı

Danamandıra Tabiat Parkı içerisinde bir de akarsu yer almakta. Akarsu alanına gitmek için takip ettiğiniz yol ormanlarla kaplı ve egzotik bir havaya sahip. 2016 yılında Esenyurt Belediyesi tarafından orman bakanlığından 49 yıllığına kiralanmış, farklı noktalarına çevreye uyumlu tuvaletler inşa edilmiş, gölün çevresine ahşap seyir terası ve beton yollar yapılmıştır (1).

Mesire ve kamp alanının yakınlarında bir de köy bulunmakta. Bu köyün içerisinde gitmeden önce ziyaret edebileceğiniz bir de Şifalı Çeşme adında bir çeşme yer alıyor. Alan devlet tarafından koruma altına alınmış durumda, güvenlik görevlileri tarafından korunmakta ve giriş yapmak ücretli. Diğer tabiat parklarına göre ücret biraz pahalı (araç 24 TL) gelebilir. Alanda kamp yapabileceğiniz en güzel yer olarak göl kenarı denilebilir. Ayrıca mescit, WC ve lavabo olmasından ötürü kamp yapmanız için rahat olabilir.

GÖZAT  Hayatta Kalma Okulu İle Buluştuk

Tabiat parkının mesire ve kamp alanları düzenli olarak temizlenmekte. Ayrıca çocuklarınızla ve ailenizle gelebilmenizde hiçbir sakınca yok. Danamandıra Tabiat Parkı’nda istediğiniz yerde mangal yakamıyorsunuz ancak mangal yakmak isteyenler için belirlenmiş bölgeler bulunuyor. Çevre düzenlenmesi, ziyaretçilerin rahat edebilmesi için güzel bir şekilde yapılmış.

Danamandıra’da Yapabilecekleriniz

Yeşil bir göle nazır keyifli bir vakit geçirebilmenizi sağlayacak Danamandıra Tabiat Parkı’nda yapabileceklerinizin başında piknik ve kamp geliyor. Ayrıca çocuğu ile gelen aileler için içerisinde bir de çocuk parkı yer almakta. Elektrik, WC ve temiz su olmasından ötürü kamp yapmak için oldukça rahat bir yer olduğunu söyleyebiliriz. Bunun dışında yürüyüş yapabilmenizi sağlayacak bir patika ve top oynayabileceğiniz geniş alanlar mevcut. Manzara fotoğrafları çekmeyi sevenlerin yanı sıra yeni evlenen çiftler fotoğraf çektirmek için sıkça burayı tercih etmekte.

Danamandıra Tabiat Parkı Kamp Alanı

Kamp yapmak isteyenlere tavsiyemiz, piknik alanının uzağında çadır kurmaları olacaktır. Zira hafta sonu aradığınız huzuru bulamayabilirsiniz. Tuvaletler ve gölün etrafı çalışanlar tarafından düzenli olarak temizlenmekte. Temiz su konusunda sıkıntı yaşamamanız için belirli aralıklarla sık sık temiz çeşme suları yer alıyor. Danamandıra Tabiat Parkı, 2016 senesinde Esenyurt Belediyesi tarafından kiralanmış ve bir belediye tesisi haline getirilmiştir. Meşe ormanları arasında kamp yapmak isteyenler için çok güzel ve ideal bir yer.

Danamandıra Tabiat Parkı
Danamandıra Tabiat Parkı

Danamandıra Tabiat Parkı’na Nasıl Gidilir?

Gitmek isteyenler için Danamandıra Tabiat Parkı’na Nasıl Gidilir kısaca değinmekte fayda var. Bölge İstanbul’un Silivri ilçesinde, Çatalca mevkiinde yer almakta. İstanbul’dan yaklaşık 1 saatlik bir yolculuk ile gidebileceğiniz park alanı Silivri-Ali Paşa yolu üzerinde yer almakta. Çatalca istikametinden gelmek isteyenler, İstanbul-Kırklareli kara yolu üzerinden Gümüşpınar sapağına girdikten sonra tabelaları takip ederek rahatlıkla ulaşabilirler.

Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 1 Ortalama: 5]
Serkan Sezer
Doğaya meydan okumaması gerektiğini bilen, ona adapte olmak isteyen, bushcraft felsefesini hayatının merkezine oturtmuş bilinmeyen bir denklemin parçası. Şehir hayatında tıp doktoru, video içeriği üreticisi ve internet sitesi geliştiricisi olarak hayatına devam etmekte.