Debris Barınak

Debris Barınak

 class=

Doğa bize yaşamamız için gereken birçok şeyi sunmaktadır. Doğada yaşamı idame ettirmek düşünüldüğü kadar zor değildir. Önemli olan orada yaşarken ne yapmamız gerektiğini bilmektir. Olumlu ruh halimiz bize gereken ilk önceliğimizdir. Duygularımızı kontrol etmeyi ve doğru kararlar vermeyi öğrenmemiz gerekmektedir. Çünkü doğada acil bir durumda yapılması gereken işleri mantıklı bir şekilde ve olması gerektiği gibi yapmak zorundayız. Aksi takdirde hayatımızı tehlikeye atarak kendimizi daha zor durumlar içinde bulabiliriz.

Barınak, ateş, su ve yemek bizim öncelikli ihtiyaçlarımızdır. Bu ihtiyaçları içinde bulunduğumuz duruma göre sıralayabiliriz. Bu makalede konumuz barınak olduğu için acil durumlarda doğada oluşturabileceğimiz bazı barınak çeşitlerini sizlerle paylaşmak istedik. İlk olarak ta acil durumlarda sıkça kullanılan Enkaz barınak nedir? ve nasıl oluşturulur? Bu konuyu ele aldık…

debris barınak
Enkaz Barınak (Derbis Shelter)

Debris (Enkaz) Barınak:

Debris anlam olarak enkaz, yıkıntı, anlamına gelmektedir. Doğada ise bu kelimeyi kopan ağaç dalları, yapraklar, kırılmış ağaç gövdeleri için tanımlaya biliriz.

Çünkü bu barınak modelinde kullanılacak malzemeler bunlardan meydana gelmektedir. Beklenmedik bir durumda hazırlıksız bir şekilde doğada hayatımızı idame ettirmek durumunda kalırsak, kullanabileceğimiz bir barınak modelidir. Hazırlıksız olduğumuz için yanımızda balta, bıçak gibi kesici ve parçalayıcı ekipmanlar olmayacağından, doğanın bize hazırladığı malzemelerden yararlanmak durumundayız.

Nasıl Yaparız?

Barınağı yapmak için etrafımızda bulunan doğru ölçülerde dal ve gövde parçaların toplamakla işe başlayabiliriz. Barınağı yapacağımız alanı doğru seçmemiz gerekmektedir. Doğru alan seçimi her barınak için geçerlidir. Hatta çadırımızı bile kurarken güneşin doğduğu yön, rüzgâr gibi etkenleri düşünerek işe başlamakta fayda vardır.

Tripod yöntemi bizim doğada temel yapı şeklimizdir. Birçok yapıda ‘’Tripod’’ yöntemini kullanmaktayız. Yemek pişirmekte, su ısıtmakta, kurutmakta ateş üzerinde kullandığımız tripodlar buna örnek gösterilebilir.

GÖZAT  Kamp bardakları nasıl yapılır? Hangi işlemlerden geçer? Emaye nedir?

Barınakta bize uzun ölçülerde ve sağlam yapıya sahip bir kirişe ihtiyacımız olacaktır. Bu kiriş yapımın üst kısmında yükü kaldıracak sağlamlıkta olmalıdır.

Yapacağınız barınağın ölçülerini kendinize göre belirleyebilirsiniz. Yüksekliği ve genişliği içinde hareket etmemize uygun olmalıdır. Ayağa kalkmasak ta oturur vaziyette boyumuzu kurtarmalıdır. Yüksekliği ayarlamak için kiriş parçasının bir ucunu yere yasladıktan sonra yüksekliği belirleyebiliriz. Tripodu oluşturacak diğer iki parçada kiriş parçasının altına belli bir açıda yerleştirilmelidir. Bu iki parça taşıyıcı kolon görevi göreceğinden sağlamlığına dikkat edilmelidir.  

Enkaz Barınak Çizimi

Barınağın iskeletini oluşturacağımız daha pratik bir yöntem ise barınağın yüksek kısmını doğada bulunan kaya ya da ağaç gövdesinden destek alarak kurmaktır. Kırılmış ağaç gövdeleri işimizi görecektir.

Farklı şekillerde Barınak iskeleti oluşturmak için doğada bulunan malzemeleri kullanabiliriz.

Oluşturulan bu ana iskelet üzerine belli aralıklarla diğer dalları dizmemiz gerekmektedir. Aralıkları minimum 15cm olacak şekilde dizmeliyiz. Bu dizim sırasında parçaların kolon parçalarının aksında olmasına dikkat etmeliyiz. Barınağın iskeleti oluştuktan sonra sarmaşık ya da elimizde bulunan bağlayıcı özelliğe sahip malzemelerle bu iskeleti sağlamlaştırabiliriz.

Bölgenizde bulunan bitki örtüsünü kullanarak ince kuru dal parçaları, yaprak, yosun, çalı gibi malzemeler ile yapının üstünü kapatabiliriz. Ayrıca yine doğaya atışmış branda naylon vb. malzemeler kullanarak da yalıtım sağlayabiliriz. Karlı bölgelerde yine iglo mantığında sıvama yaparak barınağımızı korunaklı hale getirebiliriz.

En son işlemde barınağın zemin çevresinin yine dal ve ağaç gövdeleri ile çevrilerek kapatılmasıdır. Yağmur, rüzgar gibi etkenlerden korunmak için zemin alanının korunaklı olması gerekmektedir. Barınağın etrafı bu malzemeler ile çevrelendikten sonra Taş ve çamurla sıvanarak daha korunaklı hale getirilebilir.

Enkaz Barınak Örnekleri:

Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 9 Ortalama: 4.8]
Egemen İzmirli
Kendini doğaya adamış maceraperest, doğa adamı, iç mimar ve blog yazarı.