Delmece Yaylası

Delmece Yaylası

 class=

Delmece Yaylası, Marmara Bölgesi’nin Yalova Şehrinde yer alan, ilçesinin Erlik Yaylasıyla birlikte en çok bilinen iki yaylasından biridir (1). Yalova’nın merkez ilçesinden sonra en büyük ve aynı zamanda en fazla tatil beldesinin bulunduğu Çınarcık ilçesinin Teşvikiye beldesinde, il merkezine 17 km mesafede yer alan yüksek rakımlı bir bölgedir.

Delmece Yaylası
Delmece Yaylası

Delmece Yaylası, gerçek bir kamp deneyimi yaşayabileceğiniz çok geniş bir düzlük alanı kaplayan, doğa harikası bir yerdir. İlk kez kamp deneyimi yaşayacaklar burada sorunsuz bir kamp yapabilirler. Kamp içerisinde herhangi bir tesis bulunmamasına rağmen, Delmece Yaylası Tabiat Parkı içerisinde WC, mescit ve lavabo bulunmakta. Başka çok az yerde doğa kampı kurabileceğiniz bu imkânlara sahip olabileceğinizi söylemek yanlış olmaz. Bölgeyi ailecek ziyaret etmemeniz için hiçbir sebep yok. Güvenli, sakin ve çocuklarınızın sıkılmadan vakit geçirebileceği bolca alana sahip. İstanbul’a yakın olması ziyaret edilebilir sebepler arasında gösterilebilir. Özellikle Anadolu yakasından araçla ve Kartal’dan vapurla ulaşım çok hızlı ve kolay.

Koruma altına alınmış tabiat parkları arasında yer alan Delmece Yaylası’nda doğanın ve hayvanların arasında ziyaretçilerine huzurlu bir dinlenme şansı sağlıyor. Ayrıca yaylanın içerisinde dipsiz göl adında bir krater gölü mevcut. Yüksek bir rakımda olmasından ötürü yazın en sıcak günlerinde dahi akşam saatlerinde içinizi ferahlatacak bir serinliğe sahip. Doğal dokusu yok olmadan koruma altında alınmış. Yılın belli zamanlarında burada yayla şenlikleri yapılmakta. Fakat gidiş yolu fazlasıyla dönemeçli ve yorucu olabilir.

Delmece Yaylası Tabiat Parkı
Delmece Yaylası Tabiat Parkı

Delmece Yaylasında Ne Yapılır?

Yalova’nın en güzel ve doğal bölgelerinden biri olan Delmece Yaylası’nda ne yapılır? Tabii ki bu soruya verebileceğimiz ilk cevap kamp. Zira kamp yapmayı sevenler yılın belli zamanlarda düzenli olarak burayı ziyaret etmekte. Alan içerisinde WC ve lavabo bulunması kampçılar için büyük bir şans. Sabah uyandığınızda duyacağınız tek şey kuşların sesleri olacaktır. Ayrıca mevsim sizi aldatmasın, sabaha doğru yazın dahi hava oldukça soğuk olabilmekte.

GÖZAT  Uyku Tulumu Seçimi

Delmece yaylasının rakımı 700 metrenin üzerinde. Ayrıca alanın çok geniş olması birçok aktiviteyi yapabilmenize imkân tanımakta. Kamp yaptığınız yerin 5 km kadar ilerisinde yürüyüş yapabilmeniz veya bölgede yer alan şelaleleri keşif turuna çıkabilmeniz mümkün. Buraya yakın diğer yaylaların trekking yolları Delmece Yaylası’ndan geçmekte. Yürüyüş yapmayı severler için özel bir yürüyüş parkuru yer almakta. Yayla toplamda 400 dönümlük bir alan içerisinde kurulu ve içerisinde 60 kadar ahşap yerleşim yeri bulunmakta (2).  Bu arada bölgede herhangi büfe veya market bulunmuyor. Dolayısıyla ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz son markete Çınarcık ilçesinde uğramalısınız.

Fotoğraf tutkunları, doğa ve hayvan fotoğrafçılığı yapmak için Delmece Yaylası’nı tercih edebilir. Bölgede başta kuş olmak üzere yüzlerce hayvan türü ve bitki çeşitliliği yer almakta.

Delmece Yaylasının Fauna ve Florası

Delmece Yaylası’nın florası geniş bitki çeşitliliğine ev sahipliği yapmakta. Alçak kesimlerinde daha çok Fagus orientailis, zirveye doğru kestane ağacı, gümüş ıhlamuru, adi gürgen, İngiliz meşesi, Türk meşesi, akçaağaç karışık ormanları yer almakta. Zirvede ise kayın ormanları ve meşe ağaçlarının çok sık olduğu görülmektedir ancak iğne yapraklı ağaçların sayısı da az sayılmaz. Orman yaz aylarında bölgede yer alan göletlerin ve akarsuların da etkisiyle çok nemli olmakta. Ormanın güneş almayan karanlık kesimlerinde karayemiş, Avrupa kavağı, kızılcık, kara kızılağaç, aksöğüt ve yabani fındık olarak bilinen common hazel ağaçları bulunmakta.

Delmece Yaylası’nda fuanasında yaban kedisi, çakal, kızıl tilki, sincap, kartal, şahin, yaban domuzu, kertenkele, yılan, gelincik ve sansar gibi türler yer almakta. Peki Delmece Yaylası’na Nasıl Gidilir?

Delmece Yaylası Nerede? Delmece Yaylasına Nasıl Gidilir?

Burayı gezip görmek ve hatta kamp yapmak isteyenler için Delmece Yaylası nerede ve Delmece Yaylasına nasıl gidilir sorularına yanıt vermeye çalışacağız. Delmece Yaylası Yalova’nın Çınarcık ilçesi Teşvikiye beldesinde yer alır. Bölgeye asfalt yol üzerinden yaz aylarında binek otomobil ile ulaşım sağlayabilirsiniz ancak kış aylarında yaylada sorun yaşayabilirsiniz (3).

GÖZAT  Yarım Çatı Barınak

İstanbul’dan özel aracıyla gelecek olanlar ilk olarak Osmangazi köprüsünden Yalova’ya, oradan da Çınarcık ve tabelaların yönlendirmesiyle Teşvikiye beldesine gittikten sonra kahverengi tabelaları takip ederek Delmece Yaylası’na ulaşabilir. Derleme Yaylası’na ulaşmak için ilk olarak Erikli Yaylası daha sonra Yalova Kent Ormanı’na gitmelisiniz. Aracı olmayan kişiler Kartal’dan Yalova vapuruna binerek merkezden Çınarcık ilçesine giden minibüslere binerek yaylaya gidebilirler.

Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 2 Ortalama: 5]
Serkan Sezer
Doğaya meydan okumaması gerektiğini bilen, ona adapte olmak isteyen, bushcraft felsefesini hayatının merkezine oturtmuş bilinmeyen bir denklemin parçası. Şehir hayatında tıp doktoru, video içeriği üreticisi ve internet sitesi geliştiricisi olarak hayatına devam etmekte.