Deniz Kanosu Nedir? Nasıl Yapılır?

Deniz Kanosu Nedir? Nasıl Yapılır?

 class=

Günümüzde birçok kişi çeşitli aktiviteler ile birlikte üzerindeki negatif yükü atmaya çalışmaktadır. Bu aktivitelerden bir tanesi de deniz kanosudur. Son dönemlerde oldukça ilgileri üzerine çeken deniz konusu ekip olarak yapılabilecek en iyi doğa sporları arasında yerini almayı başarmıştır1. Sizlerde deniz kanosu üzerinde araştırma yapıyorsanız, yazımızdan detaylara ulaşabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda Deniz Kanosu Nedir? Nasıl Yapılır? Sorularının cevabını vererek detaylarından bahsedeceğiz.

Deniz Kanosu

Deniz Kanosu Nedir? Nasıl Yapılır? Sorusu ile ilgili olarak bilgi vermeden önce her doğa sporunda olduğu gibi bu sporu da profesyonel kişilerle gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bunun yanı sıra deniz kanosu için tercih edeceğiniz malzemelerinizin oldukça kaliteli olmasına özen göstermelisiniz. Peki, deniz kanosu nasıl yapılır? Deniz kanosunda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Gelin, bu soruların cevaplarına hep birlikte bakalım.

Deniz Kanosu
Deniz Kanosu

Deniz Kanosu Nedir?

Deniz kanosu göl, deniz ve körfez kıyılarında gerçekleştirilen bir spor dalıdır. Kürek çekme sporları arasında yer alan deniz kanosunun geçmiş yıllardan günümüze kadar ulaştığını dile getirebiliriz 1, 2. Orta tarafında kürek çeken kişinin oturabileceği bir alana sahip olan kanolarla yapılan bu aktivitenin oldukça eğlenceli olduğunu söyleyebiliriz. Fakat her doğa sporunda olduğu gibi deniz kanosu yapılırken de profesyonel kişiler tarafından yardım alınması gerekmektedir.

Deniz Kanosu Nasıl Yapılır?

Deniz kanosu belirli bir ekiple veya yalnız başınıza yapılabilecek bir spor dalıdır3, 4. Kürek çekme eylemi ile birlikte belirli noktalar oluşturularak o noktalara varış hedeflenip bu hedefin gerçekleştirilmesi üzerine yapılan bir aktivitedir. Ülkemizde son zamanlarda deniz kanosu ile ilgili yarışmaların düzenlendiğini söyleyebiliriz. Oldukça keyifli olan bu sporun ekip arkadaşlarınız ile birlikte yapıldığında muhteşem bir anı bırakacağını da ekleyebiliriz.

GÖZAT  Balıkesir Sahil Şeridi Gezi Notları
Kano nedir?
Kano nedir?

Deniz Kanosu İçin Kullanılan Malzemeler

Ülkemizde popüler bir spor dalı olan deniz kanosu ekipmanlarını yanınızda eksiksiz olarak bulundurmak için tüm malzemeleri mutlaka temin etmelisiniz. Genellikle tek kişilik ya da çift kişilik olarak üretilen deniz kanosu, genellikle 4 – 5 metre boyunda tasarlanmaktadır. Polieten malzemeden üretilen kano, taşıma ve kullanım açısından farklı renklerde üretilmektedir . Kürek kullanılarak hareket ettirilen deniz kanosu, ülkemizin birçok yerinde yapılmaktadır. Eğer bir sea kayak aktivitesine katılmak istiyorsanız, malzemelerinizin eksiksiz olmasına dikkat etmelisiniz.

Kano Fiyatları Ne Kadar?

Marka ve satıcıların elinde bulunan ürünlerin özelliklerine göre fiyatları değişebilmekle birlikte 3500 ila 15000 TL arasındaki fiyatlara kaliteli kanolar satın almanız mümkündür5.

Deniz Kanosu Yaparken Gerekli Malzemeler

Deniz kanosu yaparken ihtiyacınız olan malzemeler şu şekildedir;

  • Kano; Genellikle 4-5 metre uzunluğunda ve 45-50 kilogram arasında üretilen kanoların birçok rengi vardır. Kullanım alanı ve kullanım amacına göre seçilen renkler farklılık gösterebilir. İhtiyacınıza göre tek kişilik ya da çift kişilik kano alabilirsiniz.
  • Can yeleği; Can yeleği öncelikli olarak almanız gereken malzemelerden biridir. İster yüzme bilin ister bilmeyen mutlaka can yeleğinizi giymiş olmalısınız. Can yeleklerinde kendiliğinden yüzebilen, şişirilebilen ve karma yapılı yelekler olarak sınıflandırılır.
  • Kürek; deniz kanosu yaparken kullanılan malzemelerin başında kürek gelmektedir. Kürek olmadan kanonuzu hareket ettiremezsiniz. Kürekler, kanonun boyutuna ve kişiye göre değişen ölçülerde üretilmektedir. Farklı malzemelerden üretilen birçok kürek çeşidi bulunmaktadır. Aynı zamanda kürek ipini bileğinize bağlayarak küreğin düşmesini engelleyebilirsiniz.
  • Yarım eldiven; kürek çekerken ellerinizi korumak ve uzun süre yorulmadan kürek çekmek istiyorsanız mutlaka eldiven kullanmalısınız. Ellerinizi aşındırmalardan korumak için tam ya da yarım eldiven tercih etmelisiniz. Elinizin boyutuna göre elinize tam oturacak eldivenler tercih etmelisiniz.
  • Şapka; Deniz kanosu yaparken güneşten korunmak ve daha rahat bir görüş için mutlaka kendinize uygun bir şapka satın almalısınız. Bunun için özel olarak oluşturulan şapkaların olduğunu dile getirebiliriz.
  • Güneş gözlüğü; güneş ışınlarına karşı dayanıklı olan ve gözlüğün boynunuza rahatlıkla takabileceğiniz bir güneş gözlüğü edinmelisiniz.  Güneş gözlüğü seçimi yaparken polarizasyonlu gözlüklere başvurmanız aynı zamanda sizlere avantaj sağlayacaktır.
  • Pompa; kanonun içinde bulunan suyu dışarıya atmak ve suyun birikmesini önlemek için mutlaka yanınızda pompa olmalıdır. Bu sporu profesyonel bir şekilde yapacakların özellikle temin etmesi gereken önemli malzemelerden bir tanesidir.
  • Kuru çanta; su geçirmez çantalar, kişisel eşyalarınızı korumak için mutlaka yanınızda olmalıdır. Deniz kanosu için kullanılan malzemeleri bilmeli ve eksiksiz olarak yanınızda bulundurmalısınız.
GÖZAT  Karavan Kiralama Rehberi
kano sporu
Kano Sporu

Deniz Kanosu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Deniz Kanosu yaparken dikkat edilmesi gerekenlerin başında ekipmanlarınız yer almaktadır 1,. Sağlam ve kaliteli ekipmanlar sizlerin hangi spor olursa olsun iyi bir şekilde gerçekleştirebilmeniz adına oldukça önemlidir. Deniz kanosunda da bu ekipmanlarınızın tam ve sağlam olmasına özen göstermelisiniz. Bunun yanı sıra meydana gelebilecek herhangi bir aksaklık veya riskte yanınızda profesyonel kişilerin bulunması sizlere fayda sağlayacaktır. Ayrıca deniz kanosu ülkemizde özel olarak oluşturulan alanlar üzerinde gerçekleştirmenizi tavsiye ederiz. Bu hem sizlerin sporunuzu daha iyi yapabilmeniz adına hem de can güvenliğinizi sağlamanız adına oldukça önemlidir.

Sonuç: Deniz Kanosu Nedir? Nasıl Yapılır?

Deniz Kanosu Nedir? Nasıl Yapılır? Sorusuna ilişkin olarak ön plana çıkan bilgileri sizlere vermeye çalıştık. Oldukça temkinli bir şekilde profesyonellikle hareket ederek deniz kanosunu yapmanızı önermekteyiz. Bu sporu gerçekleştirirken profesyonel kişilerden yardım almanız sizler açısından oldukça faydalı olacaktır. Deniz kanosu ile ilgili aklınıza takılanları ya da yaşamış olduklarınızı yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 3 Ortalama: 4.7]
Serkan Sezer
Doğaya meydan okumaması gerektiğini bilen, ona adapte olmak isteyen, bushcraft felsefesini hayatının merkezine oturtmuş bilinmeyen bir denklemin parçası. Şehir hayatında tıp doktoru, video içeriği üreticisi ve internet sitesi geliştiricisi olarak hayatına devam etmekte.