Deniz Kayağı Nedir?

Deniz Kayağı Nedir?

 class=

Yaz aylarının yaklaşmasıyla bizde denizin hayalini kurmaya başladık. Bu sene ne kadar virüs yüzünden tadımız kaçtıysa da hayat bir şekilde devam ediyor ve şimdiden hayal kurmanın kimseye zararı dokunmaz.

Yaz ayları gelirken yapılacak yaz etkinliklerini de şimdiden planlıyoruz ve uzun zamandır düşündüğüm ”Deniz Kayağı” (kano) makalesini de yazma fırsatı bulduk. Bu makalenin hazırlanmasında bana yardımcı olan Emrah Balım arkadaşıma çok teşekkür ederim ve hemen konumuza başlayalım…

Deniz Kayağı Nedir?

Deniz Kayağı Eskimo’ların denizlerde avlanmak için kullandıkları ingilizcesi Sea Kayak  olarak adlandırılan tek kişilik ve iki kişilik üretilen özel kanolardır.

Kano Diyarı 2012 yılı İzmir/Urla/Demircili Kano Etkinliği (Egemen İzmirli)

Oldukça keyifli bir doğa sporudur…

Pek çok insanın kano ile karıştırdığı ancak temelde pek çok farklılıklar barındıran Sea Kayak ya da diğer adıyla Deniz Kayağı aktivitesi aynı zamanda ıssız koylarda kamp kurmamızı sağlayan bir deniz taşıtıdır.

Sea Kayak günümüzden 4000 yıl öncesinde ilk olarak Alaska, Kuzey Kanada ve Grönland’ın güneybatısında bizde halen Eskimolar olarak adlandırılan Aleut ve Inuitler tarafından avlanmak ve ulaşım aracı olarak kullanmak üzere geliştirilmiştir.

Kano üzerinde seyahat eden bir Eskimo

Eskimolar Deniz  Kayaklarını, ahşap bir iskelete fok derisi gererek elde etmişlerdi.

Daha sonra kayakların dış kaplamaları için kanvas adı verilen bir çeşit kumaş kullanmaya başladılar. Kanvas aynı zamanda Buchcraft Çadırlarında kullanılan malzemedir.

Eskimolar kayaklarını her hava şartında, içinde duruma hakim olabilecekleri şekilde hazırlamaktadırlar.Avcılık malzemeleri avın konduğu bölmeler ve ekipmanları.

Suyun yüzülemeyecek kadar soğuk olmasından dolayı yüzme öğrenemeyen Eskimolar, denizde devrildiklerinde Deniz Kayaklarından ayrılmak zorunda kalmadan özel bir dizi kürek ve vücut hareketleriyle kendilerini ve kayaklarını düzeltir, yollarına ve avlarına devam ederlerdi.

Bu tekniği, bugün de Deniz Kayakçıları yani Sea Kayakçılar “Eskimo Roll” (Eskimo Dönüşü anlamında) olarak adlandırır ve kullanıp uygularlar.

GÖZAT  Her Seferinde Mükemmel Marshmallow Kızartmak

Teknik Özellikleri

Deniz Kayakları yaklaşık 4,5- 5 metre boyunda 60-70 santimetre genişliğinde ve yaklaşık 35-40 kg ağırlıklarda tasarlanmaktadırlar. Polietilen malzemeden üretilen Deniz Kayakları günümüzde kullanım ve taşıma açısından farklı renklerle de üretilmektedir.

Denizde belirgin olması için canlı renkler tercih edilmektedir.

Kullanmakta olduğumuz Deniz Kayağımızın rengi resimde gördüğünüz üzere denizde belirgin olması açısından kırmızı renkte seçmiştik.Ve kamplı aktiviteler içinde Egemen İzmirli için de iki kokpitli modeli seçmiştik 😊

Kullandığımız kano iki kokpitli bir model. (Emrah Balım)

Günümüzde tek kişilik ve iki kişilik olarak farklı uzunlukta herkesin kullanımına uygun deniz kayakları üretilmektedir.

Kayakların içerisinde cockpit adı verilen yolcunun içine girmesini sağlayan bölüm mevcuttur. Üstü kapalı oturabileceğimiz içine sığabileceğimiz bu bölme sayesinde Deniz kayağı ile adeta bir bütün olunur ve  kayak ile birlikte hareket sağlanır.

Sea Kayaklarda güverte mevcuttur. Güverte üstündeki lastik iplere harita, pusula, gibi malzemelerimizi sabitleyebiliriz. Ayrıca Deniz Kayakları çift palalı denilen kürekler kullanılarak hareket edilir, aynı zamanda Kayağımızın kıç kısmında dümen de bulunmaktadır ve dümen kokpitin içinden geçen ipler sayesinde ayaklar ile kumanda edilmektedir.

2012 Yılı Kano etkinliği (Egemen İzmirli – Emrah Balım)

Bu da kullanıcıya hızlı manevralarda ekstra alan ve deniz kayağını kontrol etme açısından yön verebilmesini sağlayan önemli bir ekipmandır.

Serpinti eteği adı verilen malzeme sayesinde oturduğumuz yeri komple kapatıp iç kokpit bölümünün su almasını tamamen engel olunmaktadır.

Bu bölüm sayesinde alabora olduğunuzda bile kayağınızın içine su dolmayacaktır.(sakin sularda takılmayabiliyor)

Kayağın ön ve arka bölümünde bagajlar bulunmaktadır kısa ve uzun süreli yolculuklarda ve kamp aktivitelerinde ihtiyaçlara göre   bu bölümlere kamp ekipmanlarımızı koyabilir ve ihtiyacınız olduğunda açıp kullanabiliriz.

Kullanırken nelere dikkat edilmelidir?

Her doğa sporunda olduğu gibi önceliğimiz kesinlikle güvenlik ve tedbirdir olmalıdır.

Ne kadar iyi bir yüzücü olduğumuzun ya da profesyonel olduğunuzun bir önemi yoktur. Mutlaka aktiviteyi yaparken can yeleğimizi üstümüzden çıkarmadan kayağımızı kullanmalıyız.

Denizin asla şakası olmaz bu yüzden uzun kamplı yolculuklarda hava durumu rüzgâr bilgilerini iyi öğrenilmelidir.

Ülkemizde sea kayak ile kamp aktivitesi yapılacak oldukça güzel koylar ve doğal güzellikler bulunmaktadır.

İzmir Kano Diyarının düzenlediği Kano Etkinliği

Sea Kayak yapmak için gerekli olan ekipmanlar nelerdir?

Kano

Öncelikli ekipmanımız bir kano olacaktır. Kano hakkında yukarıda bilgiler verdik. Size uygun kanoyu almak için iyi araştırma yapın ve almadan önce mutlaka deneyimleyin.

Kano seçimi yaparken çift yada tek kişilik olmasının yanında deniz ve akarsu kanoları olarak da seçim yapmanız gerekecektir.

Can yeleği

Denizci ölümlerinin ölüm nedeninin %83’ünün boğulma olduğu ve boğulan bu denizcilerin %88’ini can yeleği giymemiş kişilerden oluştuğu Amerikan Sahil Güvenlik Kuvvetlerinin 2010 yılı istatistiklerinde bulunmaktadır. Önemli ayrıntıdan biri boğulan kişilerin denizci olması, yani denizde güvenlik eğitimi almış kişiler olması. İkincisi ise boğulma olaylarının çoğunluğunun sakin iç sularda ve nehirlerde meydana gelmiş olması.

GÖZAT  SAL YAPIMI ve DENİZCİLİK BİLGİLERİ

Bu istatistiklerden yola çıkarak, Denizde de can yeleği kullanmak o derece önemlidir! diyebiliriz.

Can yelekleri yapılarına göre üçe ayrılır.

  • Kendiliğinden yüzebilen (Köpük – Kapok)
  • Şişirilebilir
  • Karma (Köpük ve Şişme)
Can Yeleği

Kürek

Kanonun olmazsa olmaz ekipmanı kürektir. Kano boyuna ve kişiye göre değişen ölçü ve malzemelerde kürekler satılmaktadır. Doğru küreği aldığınız gibi kürek çekme tekniklerini de iyi bilmeniz gerekmektedir. Yoksa denizin ortasında ”Bu ne sıkıcı işmiş” diyebilirsiniz.

Kano Küreği

Güneş Kremi

Güneş ışınlarının, korunmasız ciltle temasında birçok olumsuz durum ortaya çıkabilir. Bu olumsuz durumlara; cildin yaşlanma etkisini hızlandırması, kırışıklık oluşumunu tetiklemesi, leke oluşumuna yol açması, cildin nem seviyesini düşürmesi gibi örnekler sayılabilir. Cildi, bu zararlı etkilerden korumak için güneş kremi kullanmak şarttır.

Koruyucu güneş kremi

Yarım Eldiven

Kono da eldiven kullanımı önemlidir. Kürek çekmek üzerine dayalı bir spor olduğundan ellerimizi korumamız gerekmektedir. Tam ya da yarım eldiven kullanımı ellerimizi aşınmalardan koruyacaktır. Yarım eldivende dokunsal olarak hislerimiz çalışacağı için yarım eldiven tercih edilmektedir.

Yarım eldiven

Şapka

Güneşten korunmak için sadece krem yeterli olmayacaktır. Denizin ortasında gölge olmadığı için bizi güneşten ilk koruyan ekipmanımız şapkamız olacaktır.

Safari şapka modeli

Güneş gözlüğü

Bir başka güneşten korunma ekipmanı da güneş gözlüğüdür. Burada önemli bir detay verelim. Kullandığımız gözlük markası yada modeli ne olursa olsun, mutlaka güneş ışınlarına dayanıklı olmasına dikkat edelim ve gözlüğün sap kısmından boynumuza mutlaka bir askı bağlayalım.

Güneş gözlüğü ve askısı

Pompa (Sintine)

Dalgalı havalarda yada beklenmedik durumlarda kanonun içine biriken suyu dışarı tahliye etmek için yanımızda bulundurmamız gereken bir ekipmandır.

Sintine

Kurtarma ipi

Kurtarma ipini çok amaçlı kullanılan iplerden temin edebiliriz. Kanomuzu bağlamak için yada acil durumlarda kullanabiliriz.

Kurtarma ipi

Kuru çanta

telefon, telsiz, kimlik, para yada benzeri ıslanmaması gereken eşyalarımızı koruyacak su geçirmez bir çanta işimizi görecektir.

Su geçirmez Çanta ve Aksesuarlık

Kürek ipi

Küreğimizin elimizden kaçması durumunda bileğimize bağladığımız bu ip yardımıyla denizin ortasında mahsur kalmamış oluruz. O yüzden küreğin arkasına mutlaka bir ip bağlayalım…

Kürek emniyet ipi

Düdük

Düdüğün neden lazım olduğunu açıklamaya gerek duymuyorum. Doğada yardım çağırmak ve yerimizi belli etmek için haberleşme amacı ile kullandığımız düdük, aynı şekilde bize bu sporda da gerekli ekipmanlar arasında yerini almalı. Yanınıza alacağınız düdüğün üzerinde pusula bulunmasına dikkat edin…

Düdük

Çadır

Biz kanoyu denizde yada akarsuda günü birlik yapılan bir spor olarak düşünsek de, kano aslında bir ulaşım aracıdır. İstediğimiz yere kas gücü ile bizi götürebilir. Durum böyle olunca bizde konaklamalı kamplar için kanomuzun bagaj kısmına bir çadır koyabiliriz.

Çadır seçimimizi ağırlık ve hacim olarak yapmalıyız.

Kamp Ocağı

Çadır olunca kamp ocağına da ihtiyaç duyabiliriz.

Taşınabilir, pratik ocaklar işimizi görecektir.

Kamp Malzemeleriniz

Konaklamalı kano seyahati düzenleyeceksek, yanımıza kamp malzemelerini almak iyi olacaktır. Yanımıza almamız gereken malzemelerin ne olduğunu burada ki makalemizde bulabilirsiniz.

Checklist (Kontrol Listesi)

El feneri (kafa feneri)

Kamp ekipmanları listemizde olsa da önemli olduğu için ayrıca yazma gereği duyduk. Su geçirmeyen fenerler gece yada mağara gibi ışık olmayan alanlarda işimize yarayacaktır.

Fenerlerin su geçirmez özelliğinin olmasına dikkat edin

Yukarıda elimizden geldiğince size kano ile ilgili bilgiler aktarmaya çalıştık. Umarım faydalı olmuştur. Ayrıca burada ki makalemizde denizcilik ile ilgili pratik bilgileri bulabilirsiniz. Sonuçta deniz şakaya gelmez ve dikkatli olduğunuz kadar bazı bilgilere de sahip olmanız gerekmektedir.

GÖZAT  Sırt Çantası Nasıl Seçilir?

Bilgin Vatansever tarafından İzmir’de kurulan Kano Diyarı aktif olarak kano kullanımı eğitiminden, Kano ve malzeme satışına kadar bu alanda hizmet vermektedir. Bu sporla ilgilenen arkadaşlar kendi sitesi üzerinden yada bizimle iletişime geçerek bu sporla ilgili bilgi alabilirler.

Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 1 Ortalama: 5]
Egemen İzmirli
Kendini doğaya adamış maceraperest, doğa adamı, iç mimar ve blog yazarı.