fbpx

Doğa Kampı Nedir?

Gerçek bir kamp deneyimi yaşayabileceğiniz doğa kampı nedir? Şehrin öfkeli kalabalığındansa, doğanın sert yüzüyle baş başa olmayı yeğleyen insanlar doğa kamplarını tercih etmekte. Doğa kampı için kısaca, bir çadır veya barınakta evden uzakta yapılan bir açık hava aktivitesi denilebilir. Kısaca en gerçek kamp deneyimi olduğunu söyleyebiliriz. Kusursuz bir doğa kampı için; çadır, mat, uyku tulumu, yemek pişirme ve ateş yakma aktivitelerin kombinasyonu şeklinde düşünülebilir. Doğa kamplarında teknolojik tüm araç ve gereçlerden arındırılmış, yemeğinizi kamp ateşinde yaptığınız, doğa ile mücadele ve aynı zamanda uyum içinde geçirdiğinizden, kendinizi yeniden keşfetmeniz ve farklı yeteneklerinizin ortaya çıkmasını sağlar. Her ne kadar tatil ve rahatlatıcı da olsa ev konforu aramak yanlış olacaktır. Ancak doğa kampını da güzel ve eğlenceli yapan budur.

Günümüzde kano kampı, karavan kampı, barınak kampı ve ücretli alan kampları gibi pek çok kamp türevleri mevcuttur. Eskiden daha çok ucuz bir tatil imkânı olarak değerlendirilse de günümüzde elit insanlar için de bir trend haline gelmiştir. Özellikle sosyal etkileşim fırsatları sunması, aileler ve arkadaş çevreleri için tercih sebeplerindendir. Sonuç itibariyle A’dan Z’ye her türlü ihtiyaçlarınızı kendiniz karşılar ve her mevsim doğa koşullarına karşı mücadele edersiniz.

doğa kampı
Doğa kampı

Doğa Kampında Neler Yapılır

Geldik doğa kampında neler yapılır sorusunun detaylarına. Doğa kampında her türlü temel ihtiyaçlarınız, o anlık elinizde bulunan imkânlar çerçevelerinde yapılır. Açık havada ve doğada olduğunuzu varsayarsak, başka bir seçim şansınız da yok. Doğa kampının işleyişi şu şekilde olur:

Mevsim şartları: Mevsimler doğa kampı için bir engel değildir. Yani, Ağustos aynının sıcaklarında da Şubat kışının soğuklarında da kamp yapabilirsiniz. Bu da mevsim şartları ile bir mücadele manasına gelir. Tabi şartlar ekipmanlarınızın önemini ön plana çıkartır. Yaz aylarında çift katmanlı ve havalandırılabilen sineklikli çadırlar tercih edilmelidir. Kışın ise, altı tamamen su geçirmez muşamba ile kaplanmış, çift katlı soğuğa dayanıklı çadır tipleri ve kışlık tulumlar tercih edilmelidir.

GÖZAT  Çadır Zemin Matı Nedir? Ne İşimize Yarar?

Yemek yapma: Eğer doğa kampı yapmak istiyorsanız, marketten aldığınız hazır yiyecekleri tüketmek amacına uygun bir davranış olmayacaktır. Bir doğa kampında yemeğinizi yıkayıp hazırlamaktan pişirmeye kadar her türlü işlem sizin elinizden geçer. Bu aynı zamanda emek ve sahip olduğunuzun kıymetine varmanızı da sağlıyor.

Çadır kurma: Modern çadırlar birkaç dakikalık bir işlem ile kurulabilmekte. Ancak her şey bununla ibaret kalmıyor. Yağmur gibi rüzgâr gibi çeşitli sebeplere bağlı olarak tedbirler almak gerekir. Eğer bulunduğunuz yerde şiddetli esinti varsa, çadırınızın düğümlerini ve kazık çakımını iyi yapmalısınız. Öte yandan çadırınızın etrafına yapacağınız ufak bir hendek de suyun sizi rahatsız etmesinin önüne geçebilir.

Balık tutma: Kendi yiyeceğinizi yakalayabilmek, doğa kampının en güzel yanlarından birisidir. Balık tutmak meşakkatli olduğu kadar ustalık gerektiren bir iştir. Ancak işin sonundaki ödül paha biçilmezdir.

Doğa kampları tabiat ve vahşi hayatla iç içe olabilmenizi sağlar. Doğal bir alanda kendinizi dinlemeniz için bir fırsat verir.

Doğa Kampının Avantajları

Doğa kampının avantajları arasında sayılacak pek çok faktör vardır. Bu faktörler arasında sıralayabileceğimiz hususlar kısaca şunlardır:

  • Her mevsim yapılabilir ve çok fazla alan tercih edilebilir.
  • Sürprizlerle doludur ve benzersiz deneyimler yaşamanıza olanak tanır.
  • Uzun süren hazırlıklara gerek kalmadan yapılabilir.
  • Ortalama bir tatile ve aktiviteye göre çok daha uygun ücretlidir.
  • Bir aracınız varsa rahat edersiniz ancak bu bir zorunluluk değildir.
  • Doğa şartları bağışıklığınızın güçlenmesini sağlar.
  • Şehrin kirliliğinden uzak kalmak vücudunuzun kendisini yenilemesine olanak tanır.
Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 13 Ortalama: 4.5]
deniz
Yeni nesil amatör kampçı. Bilip öğrendiklerini Bushcraft Okulunda paylaşıyor.