Doğa Yürüyüşünde Kullanılacak Malzemeler

Doğa Yürüyüşünde Kullanılacak Malzemeler

 class=

Doğu yürüyüşü insanların fizyolojik ve psikolojik olarak rahatlaması için yapması gereken en önemli aktiviteler arasında yer almaktadır. Yoğun iş temposundan, stresli şehir hayatından uzaklaşıp kafa dinlemek isteyenlerin tercih etmiş olduğu doğa yürüyüşü aynı zamanda zinde kalmak ve huzur bulmak için yapılabilecek en güzel aktivitelerdendir. Günümüzde pek çok kişinin bu aktiviteyi profesyonel bir şekilde sürdürdüğünü görmekteyiz. Sizlerde profesyonel bir doğa yürüyüşçüsü olmak ve kullanılacak malzemeler hakkında araştırma yapıyorsanız, yazımıza kulak verebilirsiniz. Sizlere bu yazımızda Doğa Yürüyüşünde Kullanılacak Malzemeler hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Doğa Yürüyüşünde Kullanılacak Malzemeler

Doğa Yürüyüşünde Kullanılacak Malzemeler hem hafif hem de kullanılabilir düzeyde olmalıdır. Sizlerde doğa yürüyüşü yapmaya karar verdiyseniz malzemelerin yanı sıra ayrıca rotanızı da belirlemeniz gerekmektedir. Günübirlik kısa yürüyüşler ya da uzun soluklu zorlayıcı doğa gezintileri için ülkemizde birbirinden muhteşem rotalar bulunmaktadır.  Bu rotaları tercih edip kaliteli malzemelere sahip olarak sizlerde profesyonel bir şekilde doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Sizler için doğa yürüyüşünde kullanılacak malzemeleri listeledik.

Sırt Çantası

Doğa Yürüyüşünde Kullanılacak Malzemeler
Sırt Çantası – Doğa Yürüyüşünde Kullanılacak Malzemeler

Doğa yürüyüşüne çıkacağınız zaman sırt çantasının oldukça önemli olduğunu dile getirebiliriz. Bundan dolayı sırt çantası seçimine de oldukça dikkat etmeniz gerekmektedir. Büyük bir sırt çantası seçerseniz, bu omuz, sırt ve hatta diz problemlerine sebep olabilir. Büyük sırt çantası seçimi aynı zamanda sizin daha çok yük almanıza ve ağırlığın artmasına da neden olmaktadır. Bu durumda yürüyüş esnasında sizlerin zorlanmasına neden olmaktadır. Böyle olumsuzluklardan kaçınmak için ihtiyaçlarınızı belirleyerek buna uygun çanta seçimi yapmalısınız. Çanta seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken ayrıca önemli hususlar vardır.  İlk olarak sırt çantanızın boyutu, vücudunuzla uyumu ve seçeceğiniz çantanızın bel ve göğüs kemerli olması gerekmektedir. Ayrıca yağmur koruyuculu ve bol cepli olmasına da özen göstermelisiniz.

GÖZAT  Kampçılık Nedir? Nereden Başlamalı?

Bot

bot
Bot

Ayakkabının dayanıklılığı doğa şartlarında rahat bir şekilde hareket edebilmek adına oldukça önemlidir. Ayakkabı seçerken, arazi şartlarını ve karşılaşabileceğiniz diğer etkenleri aklınızdan çıkartmamalısınız. Dayanıklı ayakkabılardan seçerseniz, meydana gelebilecek kazalardan en az hasarla kurtulursunuz. Şayet iyi bir ayakkabı ya da bot seçiminde bulunmazsanız,taşlık ve eğimli arazilerde oldukça çok zorluk yaşayabilirsiniz. Doğa yürüyüşünüz kış aylarında ise, ayakkabı seçerken özellikle yapışkan olmayan dikiş ile birleştirilmiş modelleri tercih etmelisiniz. Aklınızda postal tarzı bir bot varsa ayakkabının ağırlığını mutlaka dikkate almalısınız. Topuklu olanlardan uzak durmanız da sizlere fayda sağlayacaktır. Seçeceğiniz ayakkabılar bileği tam kavrayan, su geçirmeyen, hava alabilen ve normal ayak numaranıza uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz.

Çorap

Çorap
Çorap

Doğa yürüyüşlerinde çoraplarında oldukça önemli birer malzeme olduğunu dile getirebiliriz. Yürüyüşlerde  tercih edeceğiniz çorap uzun konçlu ve trekking çorabı olmalıdır. Yürüyüş yapacağınız mevsime göre bu çorapları tercih edebilirsiniz. Eğer hava koşulları kötü ve aynı zamanda sizlerin de çorapları yeterli kalite de ve sağlamlıkta değilse üşüme başta olmak üzere çeşitli sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Pantolon ve Ceket

Outdoor Jacket

Doğa yürüyüşlerinde tercihinde dikkat etmeniz gereken bir diğer malzeme ise pantolonlarınız olacaktır. Hava alabilen kumaşlardan üretilmiş, çabuk kuruyabilme özelliğine sahip olan pantolonları seçmelisiniz. Ceket seçerken, hava alabilen, su geçirme ve rüzgâr geçirmez özelliklere sahip olan bir ürün tercihinde bulunmalısınız. Ayrıca kaliteli ve renk seçiminde canlı renkler tercih etmeniz doğada gerektiğinde fark edilebilmek adına önemlidir.

Şapka

Şapka

Doğa yürüyüşü için şapka tercih edecekseniz oldukça dikkatli olmanız gerekmektedir. Şapkanın tercihinde sizi koruyabilecek şekilde,gerektiğinde enseyi ve kulakları kapatacak düzeyde bir şapka tercihinde bulunmalısınız. Kışın ise polar bereleri tercih edebilirsiniz.

Fener ve Düdük

El Feneri

Fener yürüyüşlerin olmazsa olmazlarıdır. Fener her yürüyüşçünün yanında mutlaka bulundurması gerekli malzemelerden biridir Özellikle de kış aylarında hava erken karardığı için işinizi oldukça kolaylaştıracaktır Düdük ise  doğa yürüyüşçüsünün yanından ayırmaması gereken malzemeler arasında yer almaktadır. Ola ki, istenmeyen bir kaybolma anında haberleşme adına hayati bir önem taşımaktadır.

GÖZAT  Softaboğan Şelalesi

İlk Yardım Çantası

İlk Yardım Çantası

İlk Yardım Çantası, meydana gelebilecek bazı kazalarda ilk müdahalede bulunabilmek adına oldukça önemli bir eşyadır. Alacağınız ilk yardım çantası içerisinde yer alan malzemelerin oldukça önemli olduğunu dile getirebilir.

  • Rulo Bant ve Sargı Bezi
  • Kendinden İlaçlı Küçük Yara Bandı ve Steril Gaz Bezi
  • Burkulma ve İncinmeler İçin Elastik Bandaj Üçgen Bandaj
  • Alerjik Durumlara Karşı Tablet veya Şurup
  • İnce Lastik Eldiven
  • Yaraları Temizlemek İçin Antiseptik Solüsyonlar
  • Yaralara Yapışmayan Yağlı Tül Bandaj
  • Çengelli İğne
  • Makas
  • Cımbız

Yukarıda belirtmiş olduğumuz eşyalar mutlaka ilk yardım çantanızda bulunması gereken eşyalardır. Bunlar hem sizlerin yapacağı doğa yürüyüşünün eğlenceli ve güzel bir şekilde geçmesini sağlayacak hem de karşılaşacağınız herhangi bir sağlık probleminde sizlere yardımcı olacaktır.

Doğa Yürüyüşünde Kullanılacak Malzemeler Sonuç

Doğa Yürüyüşünde Kullanılacak Malzemeler hakkında ön plana çıkanları sizlere yukarıda başlıklar halinde sunmaya çalıştık. Bu malzemeler günü birlik yapacağınız yürüyüşlerde sizlere fayda sağlayacaktır. Ayrıca eğer kamp kurma ve yürüyüş yapma fikriniz varsa malzemelerinizi de ona göre ayarlamanız sizler açısından fayda sağlayacaktır. Özellikle uzun süreli olarak bu eylemi gerçekleştirmek isteyenlerin bu hususa dikkat etmesini öneririz. Aksi takdirde birçok sorunla karşı karşıya kalabilmeniz mümkün olacaktır. Bunun yanı sıra deneyimlerinizi bizimle paylaşmak istiyorsanız, yorum kısmından hemen iletebilirsiniz.

Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 4 Ortalama: 5]
deniz
Yeni nesil amatör kampçı. Bilip öğrendiklerini Bushcraft Okulunda paylaşıyor.