fbpx

Dünya’daki 6. Kitlesel Yok Oluş Başladı

Dünya tarihinde bitki, hayvan ve mikroorganizma türlerinin yaklaşık yüzde 70 ila 95’ini yok eden 5 kitlesel yok oluş yaşandı. En son yaşanan yok oluşta dinozorlar yeryüzünden silinmişti. Science Advaces isimli dergide yayınlanan endişe verici bir çalışmaya göre en son 65 milyon yıl önce yaşanan kitlesel yok oluş olaylarının altıncısının başladığına tanık oluyoruz.

Daha önceki yok oluşlara volkan patlamaları ve göktaşları gibi çevresel değiştiriciler neden olmuşken şu anda gerçekleşen 6. kitlesel yok oluşun sebebi ise insanlar.

İlgili çalışma, son 500 yılda insan eylemleri ile memelilerin, balıkların, kuşların, sürüngenlerin ve amfibilerin yok olma oranlarını nasıl etkilediğini belirlemek üzere tasarlandı. Son birkaç yüz yılda belirgin bir şekilde hızlanan yüksek tür kaybının net bir sinyalini buldu, bulgular Dünya’daki yaşamın 3,5 milyar yıllık tarihinde altıncı en büyük yok olma olayının başladığını gösteriyor.

6. Kitlesel yok oluş
Kitlesel yok oluş hızlarını gösteren grafik

Bu son araştırma, Meksika Ulusal Özerk Üniversitesi’nden Gerardo Ceballos tarafından yönetilen uluslararası bir ekip tarafından gerçekleştirildi. Bilim insanları yaptıkları çalışmalarda, insanların yüzlerce türü yeryüzünden sildiğini, silinen türlerden daha fazlasını da vahşi hayvan ticareti, habitat kaybı, çevre kirliliği nedenleri ile yok olmaya sürüklediğini, çalışmaların son derece endişe verici sonuçlar gösterdiğini belirtti.

Ancak, mevcut çok sınırlı veriler göz önüne alınarak bir takım varsayımlar yapılması ile sonuçlar oluşturulduğu için her zaman bu tür çalışmaların yok olma oranlarını abartma ihtimali var.

Ceballos ve ekibi, her 1 milyon türden ikisinin yıllık olarak doğal nedenlerle ortadan kalkacağını varsayıyorlar ve son nesil tükenmelerinin büyüklüğünün, herhangi bir doğal süreci etkili bir şekilde değiştirecek kadar büyük olduğunu savunuyorlar. Aynı çalışma 2001 ila 2014 yılalrı arasında bilinen 173 türün neslinin tükendiğini de bizlere gösteriyor.

İlgili çalışmayı okumak isteyenler için; https://advances.sciencemag.org/content/1/5/e1400253

GÖZAT  HUSKY BEAST 3 incelemesi
Serkan Sezer
Doğaya meydan okumaması gerektiğini bilen, ona adapte olmak isteyen, bushcraft felsefesini hayatının merkezine oturtmuş bilinmeyen bir denklemin parçası. Şehir hayatında tıp doktoru, video içeriği üreticisi ve internet sitesi geliştiricisi olarak hayatına devam etmekte.