Dünyanın En Küçük Ülkesi Sealand

Dünyanın En Küçük Ülkesi Sealand

 class=

Eğer Vatikan’ı dünyanın en küçük ülkesi olarak biliyorsanız yanılıyorsunuz. Bu yazımızda sizlerle birlikte dünyanın en küçük ülkesi olan Sealand’i ve Sealand hakkındaki ilginç bilgileri inceleyeceğiz. Gelin hep birlikte okyanusun ortasında sadece 550 metrekareden oluşan bir platformun üzerine kurulan ülke Sealand’i inceleyelim.

İkinci Dünya Savaşı sırasında İngiliz Hükümeti, Nazi savaş uçakları ve gemilerine karşı oldukça büyük platformlardan oluşan bir savunma hattı oluşturdu. Ancak savaşın sona ermesiyle birlikte bu platformlar unutuldu.

İkinci Dünya Savaşında İnşa Edilen İngiliz Deniz Mevzileri
İkinci Dünya Savaşında İnşa Edilen İngiliz Deniz Mevzileri

1960’lı yıllarda, Radyoculuğun sadece BBC‘nin tekelinde bulunmasından sıkılan ve buna isyan eden “korsan radyolar” hareketi ortaya çıktı. Bu hareket zamanla popülerleşti ve BBC’nin itibarını zedelemeye başladı. Bu sebeple dönemin İngiliz Hükümeti tarafından korsan yayıncılığa karşı sert önlemler alındı. Ülke sınırları içerisinde radyo yayınlarının yasaklanması, yayıncıların İngiltere’ye yakın sularda, gemilerle radyo yayıncılığı yapmasına sebep oldu.

İkinci Dünya Savaşında Binbaşı olan Roy Bates ‘de bu korsan yayıncılık hareketini destekleyenlerden biriydi. Ancak Bates, diğer yayıncıların aksine bir gemiyi değil, savaş zamanında terkedilmiş bir platformu işgal ederek yayınına başlamayı planlıyordu.Terk edilen platformlardan birini ele geçiren Bates, “Radyo Essex” adını verdiği radyoyu kursa da bu kanal hiç yayın yapamadı.Çünkü Bates’in farklı planları bulunuyordu. Avukat arkadaşlarından fikir aldıktan sonra, platformu İngiltere’den bağımsız bir prenslik olarak nitelendirdi ve 1967 yılında bağımsızlığını ilan etti.

1967 Yılında Sealand Bağımsızlığını İlan Etti.

Ülkenin kurulmasının ardından 1 sene sonra 1968 yılında, İngiliz Hükümeti muhtemel bir diplomatik sorunu çözmek amacıyla bu bölgedeki tüm platformları ortadan kaldırmak için bir operasyon düzenledi. Ancak sıra Bates ve ailesinin yaşadığı Sealand prensliğine gelince büyük sorunlar ortaya çıktı. Bates bulunduğu platformdan birine İngiliz gemileri tarafından uyarı ateşi açılınca bu olay İngiliz Anayasa Mahkemesi’ne taşındı. Alınan karar ise bu platformun İngiliz karasuları dışında bulunmasından dolayı İngiliz İçişleri görev alanı dışında olduğuna karar verildi. Böylelikle gayriresmi olarak İngiltere, Sealand’i tanımış oldu.

Sealand Haritası
Sealand Haritası

Askerlik görevini bıraktıktan sonra bir İngiliz gazetecenin “Sealand’i neden kurdunuz ?” sorusunaysa Roy Bates şu yanıtı verdi ; “Dünyadaki bütün ülkelerde bir ton bürokrasi var. Her şey çok karışık ve ne yazık ki hiçbir ülke tam bağımsız değil. Ben buna tepki olarak, bürokrasinin neredeyse çok az olduğu ve tam anlamıyla bağımsız Seland’i kurdum.” dedi. Uluslararası sularda bulunan bu küçük ülke, varlığını sürdürebilmesini de bu sulardaki konumuyla sağlıyor. Bunun farkında olan Sealandli Bates Ailesi, sulara olan minettarlığını göstermek için ülkenin armasında da bulunan Latince “E Mare Libertas” yani Denizden Gelen Özgürlük sözünü eklemiştir.

GÖZAT  Çilingoz Tabiat Parkı

FUTBOL TAKIMI BİLE VAR!

Nüfusu sadece 27 olmasına rağmen ülkenin milli futbol takımı da var. Ancak Sealand Milli Futbol takımı UEFA ve FİFA tarafından tanınmıyor. Bu sebeple sadece gayri resmi dostluk maçları oynayabiliyorlar. Tarihlerindeki en ağır yenilgiyi ise Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine 6-1 yenilerek almışlardır.

EKONOMİ

Her hükümet gibi Sealand hükümeti de ülkelerine daha iyi yerlere getirebilmek için ekonomisini geliştirmenin yollarını arıyor. Bu sebeple bulundukları platforma bir internet kasinosu kurup ekonomilerini geliştirmeyi planlıyorlar. Şu anda ise böyle bir proje başlatılmış değil. Ülkede aynı zamanda ciddi ciddi internet servisleri de bulunuyor. Ayrıca hava yolu veya deniz yolu kullanılarak saldırı olmadığı sürece dünyanın en güvenli ülkelerinden biri. İnternet üzerinden sundukları hosting hizmeti, Sealand’i en önemli gelir kaynağıdır. Hatta bir dönem dünyaca bilinen HavenCo‘ya da hizmet vermişlerdir. Fakat 2000 yılında kurulan bu firma, 8 yıl sonra hiçbir gerekçe gösterilmeden kapatılmıştır .Dünyanın en fazla soylu vatandaş yüzdesine sahip olan ülkesi de Sealand’dir. Çünkü vatandaşların neredeyse tamamı ya şovalye ya da lord, leydi konumunda bulunuyor. Bunun nedeniyse bu ünvanların belirli bir ücret karşılığında, resmi imzalı ve mühürlü olarak soyluluk ünvanlarını satın alabilmesinden kaynaklıyor. Soyluluk ünvanı satışları da Sealand’in en önemli gelir kaynaklarından biri .İzledikleri bu politika sayesinde bugün dünyanın bir çok noktasında Sealand vatandaşları bulunuyor. Diğer ülkelerin aksine Sealand, milli uyanışını  çok hızlı bir şekilde tamamladı ve İngiltere savaşı sonrası ülkenin gerek duyduğu tüm milli semboller yaratıldı.

Sealand Bayrağı
Sealand Bayrağı

Günümüzde Sealand’in kendi arması, bayrağı ve Amerikan Dolarıyla eşdeğer Sealand Doları bulunuyor. Bayrağıysa kırmızı, beyaz ve siyah renklerden oluşuyor.

Ülkenin darbe tarihi bile var. 1978 yılında kendisini Sealand başbakanı ilan eden Alman Alexander Achenbach, Hollandalı ve Alman bir kaç paralı askerle birlikte, ülkenin kurucusu Roy Bates ve eşi İngilterede iken, yani ülke nüfusunun baya azaldığı bir gün Sealand’e girdi ve platformda bulunan prens Michael Bates’i esir aldı. Roy Bates tarafından darbe girişimi olarak nitelendirilen bu eylem, Bates ve birkaç arkadaşının yaptığı operasyonla engellendi. Operasyon sırasındaysa bir Alman esir alındı. Bu durum Almanya ile İngiltere arasında bir diplomatik kriz yarattı. Darbeyi yöneten Achenbach ise Sealand pasaportu taşımasından dolayı vatana ihanet suçundan hapse atıldı.

GÖZAT  Bushcraft Okulu Konteyner Ev Projesi (2. Bölüm)

Bu yazımızda dünyanın en küçük ve en az nüfusa sahip olan ülkesi Sealand’i ve Sealand hakkındaki ilginç bilgileri inceledik.

Peki sizin Sealand hakkındaki görüşleriniz neler ? Burada yaşamak ister miydiniz ?

Dünyanın en küçük ülkesi hangisidir?

Dünya’nın en küçük ülkesi Sealand Prensliği olup yaklaşık olarka 550 metrekaredir.

Dünyanın en küçük ülkesi nerede?

Dünya’nın en küçük ülkesi olan Sealand Manş Denizinde, İngiliz karasuları yakınında yer almaktadır.

Dünyanın en küçük ülkeleri hangileridir?

1. Sealand,
2. Vatikan,
3. Monako,
4. Nauru,
5. Tuvalu,
6. San Marino,
7. Lihtenştayn,
8. Marshall Adaları,
9. Saint Kitts ve Nevis

İleri Okuma İçin;

Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: Ortalama: ]
Serkan Sezer
Doğaya meydan okumaması gerektiğini bilen, ona adapte olmak isteyen, bushcraft felsefesini hayatının merkezine oturtmuş bilinmeyen bir denklemin parçası. Şehir hayatında tıp doktoru, video içeriği üreticisi ve internet sitesi geliştiricisi olarak hayatına devam etmekte.