Dünya'nın En Yalnız Ağacı Ténéré Ağacı'nın Hüzünlü Hikayesi

Dünya’nın En Yalnız Ağacı Ténéré Ağacı’nın Hüzünlü Hikayesi

 class=

Dünyadaki en yalnız ağaç çölleşmeden kurtuldu, ancak Libyalı sarhoş bir kamyon şoförüne yenildi. 🙁

Yaşadığı coğrafyada L’Arbre du Ténéré olarak bilinen, bir zamanlar Dünya’daki en izole ağaç olarak kabul edilen Ténéré Ağacı, kendisine en yakın ağaç ile arasında yaklaşık 400 km mesafe bulunan bir akasyaydı. Bir zamanlar Sahra Çölü’nde yer alan küçük bir mikroekolojik sistemin üyesi iken diğer ağaçların kaybolması ile çölün ortasında tek başına kalmıştı.

Ténéré Bölgesi Haritası

Ténéré Bölgesi 400 kilometre karelik bir alanı kapsıyor ve bölgede yaşan Tuareg Halkı’nın dilinde “çöllerin çölü” manasına geliyor. Bölge her zaman çöl değildi, uzun yıllar önce tropikal bir orman barındırıyordu. Arkeolojik çalışmalarda 60.000 yıl öncesinde yaşayan insanlara ait bulgular elde edildi. Günümüzde bile 10.000 yıl önce çizilmiş olan yeni kaya gravürleri bulunmaya devam ediliyor. Ancak, yavaş yavaş gelişen iklim değişikliği, ağaçlar öldükçe alanı bir çöle çevirdi.

Günümüzde Ténéré bölgesi artık çıplak bir alan ve yıllık ortalama yağış miktarı sadece 2,5 cm su kadar az. Artık yer altında bile su bulunamıyor. 20. yüzyılın başlarında, Ténéré’nin ağaçlarından sadece dikenli, sarı çiçekli akasyalardan oluşan küçük bir grup kaldı.

Zamanla, biri hariç hepsi öldü ve 400 kilometre yarıçapına sahip bir alanda hayatta kalan tek ağaç olarak kaldı. Yani Ténéré Ağacı Sahra Çölü’nün kumlarının yuttuğu bir ormandan ayakta kalan tek canlıydı. Ağaç o kadar iyi biliniyordu ki 1: 4.000.000 ölçeğinde bir haritada bile diğer ağaçlar ile olan mesafe ölçülebiliyordu ayrıca bu kum denizinde seyahat eden kervanların yön bulmasında sanki bir deniz feneri vazifesi görüyordu.

Ténéré bölgesinde yaşayan yerel göçebe bir kabile olan Tuareg halkı ağacı kutsal sayıyorlar ve sık sık sulamak için ziyaret ediyorlardı. Biyologlar tarafından karbon 14 metodu ile yaşı araştırılsa da net bir tarihe varılamayan ağacın çok eski bir ormanın son üyesi olarak kabul ediliyordu.

Ténéré Ağacı – 1939

Böyle bir ağacın varlığına inanmak için onu görmeniz gerekli. Sırrı nedir? Bölgede yaşayan bu kadar deve neden yapraklarını yemiyor ya da yerli halk olan Touaregler ateş yakmak için dallarını kullanmıyor? Cevabı, ağaç insanlar için bir tabu, onu kutsal görüyorlar.

1939 Yılında Müttefik Askeri Komutanı Michel Lesourd’un Günlüğüne Düşülen Not

Dünyanın en yalnız ağacı bir akasyaydı. Bir çölün uçsuz bucaksız arazisinin merkezindeydi. Yaklaşık üç metre boyunda, çok güzel yeşil yaprakları ve sarı çiçekleri vardı.

Henri lhote’nin Destansı Ténéré isimli kitabından

Ağacın yakında bir kuyu kazıldığında, hayatta kalmasının sırrı nihayet keşfedildi. Çölün yüzeyi bir çorak araziyken, Ténéré ağacının kökleri yeraltına 100 metreden fazla uzanıyordu. Ama inanılmaz kökleri bile onu nihai ölümden kurtaramadı.

GÖZAT  Baltanın Tarihçesi ve Balta Çeşitleri

Hüzünlü bir şekilde yaşayan ağacın hayat hikayesi hüzününe yakışır bir şekilde sona erdi. Sarhoş bir kamyon şoförü 1973 yılında ağaca çarptı ve yüzlerce yıl çölleşmeden kendisini koruyabilen ağaç kuruyarak öldü.

Ténéré Ağacı – Kaza Sonrası – 1973

Ağaç yıkıldıktan sonra, başkent Niamey’deki Nijer Ulusal Müzesi’ne taşındı. Yerine de ağacı temsil eden basit bir metal anıt dikildi.

GÜNCELLEME 🙂 Makalemizi İnstagram hesabımızda paylaştıktan sonra Fatih Yazıcı isimli takipçimiz uyardı, 09.10.2013 tarihinde Kim 500 Milyar İster isimli yarışma programında 125.000 TL barajında Ténéré Ağacını sormuşlar. Videosunu ekledik.

Kaynaklar ve İleri Okuma

  1. https://www.atlasobscura.com/places/last-tree-tenere
  2. https://en.wikipedia.org/wiki/Tree_of_T%C3%A9n%C3%A9r%C3%A9
  3. https://www.damninteresting.com/the-lonely-tree-of-tenere/
Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 1 Ortalama: 5]
Serkan Sezer
Doğaya meydan okumaması gerektiğini bilen, ona adapte olmak isteyen, bushcraft felsefesini hayatının merkezine oturtmuş bilinmeyen bir denklemin parçası. Şehir hayatında tıp doktoru, video içeriği üreticisi ve internet sitesi geliştiricisi olarak hayatına devam etmekte.