Ebegümeci Otu

Ebegümeci Otu

 class=

Bitki örtüsü çok çeşitli bir yapıya sahip olan ülkemizde pek çok bitki çeşidine rastlamak mümkündür. Bu bitkiler gerek yemek yapımında kullanılıp sofralarımızı şenlendirmeye yardımcı olurken gerekse de ilaç yapımında kullanılıp şifa verici özelliğine de sahiptir. Alternatif tıbba ilginin arttığı şu günlerde, bitkilere ilgi de aynı oranda artış göstermektedir. İnsanlar artık hastalandıkları zaman ilaç almaktan çok, kendilerini ebegümeci otu gibi bitkiler aracılığı ile tedavi etmeye çalışmakta ve faydalı bitkiler aracılığıyla kimyasallardan uzak durmaya çalışmaktadır. İşte bu noktada, şifalı bitki konusunda öne çıkan Ebegümeci otu, üstünde çalışılmaya ve bilgi edinmeye değer bir bitkidir.

Ebebgümeci Faydaları

Ebegümeci Otu, Malvaceae yani Ebegümecigiller familyasına ait olan otlardan birisidir. Birden fazla çeşidi vardır. Ancak bu türlerden ülkemizde yaygın olarak rastlanılan türü, Malva Silvetris adı verilen bir türdür. Bu türün karakteristik özelliği büyük bir ebegümeci çeşidi olmasıdır. Çiçekleri mor renkli olan, çok yıllık ve otsu bir çiçek türü olan bu tür, yayılmacıdır ve yolların kenarlarında kendi başlarına yetişirler. Taze şekilde sebze niyetine kullanılabilen uzun saplı, yeşil renkli ve tüyleri bulunan saplı yaprakları, aynı zaman da şifa alma da kullanılmak için kurutup saklanılabilir de.

Ebegümeci Nerede Yetişir?

Ebegümeci nerede yetişir? Ebegümecide farklı bölgelerinde farklı farklı faydalı etken maddeler bulunur. Yapraklarında ve köklerinde bulunan faydalı etken maddelerden özellikle musilaj sayesinde solunum, hazım, yiyecekleri sindirim kolaylaşmaktadır. A, B, C, E vitaminleri açısından da gayet zengin olan bu şifalı ot aynı zaman da protein açısından da oldukça faydalıdır. İçinde bulundurduğu ve Malvin denilen etken sayesinde dış ve diş etleri içinde gayet faydalı ve koruyucu etkiler gösterir. Bütün bunların yanında Ebegümeci otu, Magnezyum, Çinko, Potasyum, Fosfor ve Kalsiyum açısından da oldukça zengin bir bitkidir.

GÖZAT  Dağcılık Nedir? Nasıl Yapılır?

Ağız yaralarına karşı önerilen ve çok iyi gelen bu bitki ile hazırlanan gargara, ağızda bulunan bakterilere karşı muazzam bir pro – oxidant becerisine sahiptir. Bu nedenle bu bitki ile hazırladığınız ağız gargarasıyla hafta da birkaç kez gargara yapmak sizi ileride karşılaşabileceğiniz bademcik, diş eti sorunu ve farenjit gibi ağız içi hastalıklarından koruyacaktır.

Ebegümeci çiçeği
Ebegümeci çiçeği

Ebegümecinin Faydaları

 • Hazmı ve sindirimi kolaylaştırır, midenin ve bağırsakların çok daha iyi şekilde çalışmasına yardımcı olur. Bulantıyı, kusmayı ve kabızlığı önleyici etkiye sahiptir.
 • Alerjilerden ötürü tahriş olmuş ve kaşınmaya başlamış cilde Ebegümeci otunun çayı çok aşırı fayda sağlar.
 • Ebegümeci çayı yapıp ılımasını bekledikten sonra bir bezle gözünüze pansuman yapmak, göz kuruluğu çekenlerin alternatif tıpta ilk baş vurduğu yöntem olmalı..
 • Yeşilken taze taze yaprakları kullanılarak hazırlanmış olan lapası, vücutta çıkmış yara, çıban, sivilce vb. ağrılarını dindirmek faydalı ve etkilidir.
 • Ebegümeci otu ile alacağınız duşlar, vücudunuzda kırık yahut çıkıklardan oluşmuş olan şişliklere iyi gelip onların inmesini sağlayacaktır. Ayak şişliklerinde özellikle kullanılır.
 • Amfizem de, öksürük ve bronşitin kötüleşmesinde, balgamların akciğerde toplanmasında ciddi derecede faydalıdır
 • Aynı balgamdaki gibi burun tıkanıklığını da giderir ve aynı zaman da burun kanamasını da durdurur.
 • Ateş düşürücü etkiye de sahiptir. Vücuda bir dinginlik verip rahatlamasını sağlar.
Ebegümeci Çizim

Ebegümeci ve Diğer Şifalı Bitkilerin Birleşmesi

Şifalı otların birleşiminden yapılan ilaçlar, yüzyıllardan beri şifa arayanlara şifa olmuştur. Otlar tek başlarına hastalıklara şifa olabildikleri gibi bazılarının bazıları ile birleştirilmesi de gerekmektedir. Bazı bitkiler bazı bitkilere takviye edilir. İşte Ebegümeci, içinde bulundurmuş olduğu Malvidin ve Gossypin – 3 etkenleri sayesinde en etkili ve uyumlu takviye edici ve ilaç işlevi artırıcı bitkilerden birisidir. Yalnız bunun için tek bir şart vardır ki, o da doğru bitkisel birleşimlerde kullanılsın. Nasıl ki doğru karışımlar da, birleştiği otların tedavi olasılıklarını ve etkilerini artırıyorsa eksik ya da hatalı birleşimlerde de birleştiği ota destek olmak yerine onun bütün etkisini yitirmesine de yol açabilmektedir. Bunun için de karışım yapacak kişilerin ehil olmasının yanında ölçeklerin çok iyi bilinmesi ve hata yapılmaması gerekmektedir.

GÖZAT  Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı

Ebegümecinin bir ilginç özelliklerinden birisi de, içinde medyatör maddelere yer vermesidir. Medyatör maddeler, ebegümecinin kendi içinde bulunmayan ancak birleştiği bitkilerde mevcut olan etkin maddelerin etkinliklerini daha da artırmasını sağlayan bir tür destek araçlarıdır. İşlev artırıcı maddelerdir.

İbrahim Saraçoğlu Ebegümecinin Faydalarını Anlatıyor

Ebegümeci Hangi Şekillerde Tüketilir?

 • Ebegümeci çayı nasıl yapılır?
 • Ebegümeci nasıl yapılır?
 • Ebegümeci nasıl pişirilir?
 • Ebegümeci salatası nasıl yapılır?

Ebegümeci yapraklarından birkaç adet bir demliğe koyulur ve kaynatılıp çay olarak tüketilebilir. Aynı şekilde yaprakları taze şekilde alınır ve bu yaprakların hem salataları hem de turşuları yapılabilir. Kurutulmuş yapraklarından da çay yapılabilir, yemek ve kahvaltılarda tüketilebilir.  Ancak şunu belirtmek gerekir ki hayalinde annelik olan hanımların Ebegümeci Otunun çayından, yemeğinden ve salatasından olabildiğince uzak durmaları gerekmektedir. Zira bu tüketim şekilleri, rahimde bulunan yumurtayı kistli bir yapıya dönüştürdükten sonra ileride hamile kalınmasını zorlaştırabilir.

İleri okuma için; 1, 2, 3

Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 1 Ortalama: 5]
deniz
Yeni nesil amatör kampçı. Bilip öğrendiklerini Bushcraft Okulunda paylaşıyor.