En Çok Tercih Edilen Doğa Sporları

En Çok Tercih Edilen Doğa Sporları

 class=

Adrenalin arayanların adresi haline gelen extrem sporlar ve doğa sporları son zamanların en çok tercih edilenleri arasında yer almaktadır. Günümüzde birçok kişi tabiri caizse rahat bir nefes almak adına doğa sporlarına yönelmekte ve hayatın sinir ve stresini üzerinden atmaktadır. Özellikle Koronavirüsün hayatımıza girmesi ile birlikte pek çok kişinin doğa sporlarına yöneldiğini ve eğlenceli bir şekilde vakit geçirdiğini söyleyebiliriz. Sizlerde tercih edebileceğiniz ve eğlenceli bir şekilde vakit geçirebileceğiniz doğa sporları üzerinde araştırma yapıyorsanız, yazımızdan detaylarına ulaşabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda En Çok Tercih Edilen Doğa Sporları hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

En Çok Tercih Edilen Doğa Sporları

En Çok Tercih Edilen Doğa Sporları doğada veya doğal ortamda, bir malzemeden faydalanmanız ya da malzemesiz olarak yaptığınız, sağlığınız için kişisel bedensel zihinsel gelişimine katkı sağlayan sporların tümüne denmektedir (1). Günümüzde şehirleşmenin getirdiği beton yığınlarından sıyrılmanın yanı sıra teknolojinin de getirdiği hareket azlığı ile başa çıkabilmek için doğa sporlarının insanların ilgi odağı haline geldiğini söyleyebiliriz. Her spor dalında olduğu gibi aynı zamanda tercih edeceğiniz doğa sporları üzerinde de bilinçli ve dikkatli bir şekilde hareket etmeniz sizlere fayda sağlayacaktır. Sizler için tercih edebileceğiniz ve oldukça keyif alabileceğiniz ön plana çıkan doğa sporlarını listeledik.

Kampçılık

En Çok Tercih Edilen Doğa Sporları
En Çok Tercih Edilen Doğa Sporları

Kampçılık, doğanın güzelliği içerisinde çadır kurarak keyifli ve eğlenceli bir şekilde vakit geçirmenizi sağlayan en güzel konaklama eylemidir. Heyecan, coşku ve macera içeren kampçılık sırasında öğrenecekleriniz, yaşamınıza da oldukça kaktı sağlayacaktır. Kampçılık aktivitesini ister kendi başınıza ister arkadaşlarınızla isterseniz de aileniz ile beraber yapabilmeniz mümkündür. Kamp sizlere deneyim ve beceri kazandırarak hayata daha renkli ve pozitif bakmanızı sağlayacaktır. En dikkatli olunması gereken husus ise doğal hayata zarar vermeden imkânlar içerisinde hareket etmek olacaktır. Ayrıca kamp eşyalarınızın da tam ve yeterli olduğuna özen göstermeli ve dikkat etmelisiniz.

GÖZAT  Mıhlı Şelalesine Nasıl Gidilir? Giriş Ücretleri Ne Kadar?

Rafting

Rafting, debisi yüksek olan nehirlerde adrenalin seviyenizin doruğa çıkacağı sporlardan biridir.  Oldukça keyif alacağınız eğlenceli bir aktivite olsa da, farklı zorluk derecelerine sahiptir. Pek çok akarsuda yapılabilmektedir. Dikkat etmeniz gereken en önemli hususlardan bahsedecek olursak Rafting yapmak istiyorsanız ilk olarak can yeleği ve kaskınızın tam olması gerekmektedir. En az iki ya da üç kişilik gruplar halinde parkura çıkarak sizlerde rafting üzerinde sevdiklerinizle oldukça keyifli anlar yaşayacaksınız. Ayrıca belirtmek isteriz ki, ülkemizde rafting yapabileceğiniz pek çok alan bulunmaktadır. Bu alanlar özel olarak oluşturulmuş ve oldukça güzel vakit geçireceğiniz yerlerdir.Bu sporu tercih ederken de oldukça bilinçli ve dikkatli bir şekilde hareket etmeniz sizler açısından fayda sağlayacaktır.

Binicilik

Doğa sporlar arasında en az bilineni fakat en çok tercih edilenler arasında yer almakta olan binicilik, en eski geleneklerden olup günümüzde de hala devam etmektedir. Siz de keyifli maceralı vakitler geçirmek istiyorsanız, tercihleriniz arasında yer verebilirsiniz. Günümüzde çok nadir alanlarda karşılaşıyor olsak da, son dönemlerde artan ve doğa üzerinde bir parkur içerisinde yapabileceğiniz biniciliği tercih edebilirsiniz. Özellikle bu konuda acemi binicilerin dikkat etmesi ve mümkünse binicilik eğitimi aldıktan sonra doğa içerisinde yer alan parkurları denemesini öneririz.

Fotoğraf Yürüyüşü

Fotoğraf yürüyüşünü daha önce belki de hiç duymadınız ama fotoğraf tutkunları için tam bir doğa sporudur.Sizlerde fotoğraf yürüyüşleri ile birlikte eğlenceli anların yanı sıra yeni keşifler yaparak tutkunuzu ve bilginizi artıracak olan harika bir yolculuk yaşayabilirsiniz. Türkiye’nin doğal güzelliklerini, tarihsel ve kültürel zenginliklerini fotoğraflayabilme imkânıile birlikte oldukça güzel ve eğlenceli bir şekilde vakit geçirebilirsiniz. İlk olarak yapmanız gereken kendinize haritadan bir yer seçmek ve kameranız ile birlikte o alana hareket etmek olacaktır (2). Ayrıca kendinize bir blog oluşturarak çekmiş olduğunu fotoğrafları buradan da paylaşabilirsiniz.

GÖZAT  Kampta Dikkat Etmeniz Gereken 7 Altın Kural

Dağcılık

Dağcılık, şehir hayatının beton yığınlarından kaçıp doğaya saklanmak ve izole olmak isteyenlerin listesinde ilk sırada tercih edilen doğa sporudur. Tırmanma-dağcılık, doğada karşılaşılabilecek tehlikeler sebebiyle oldukça riskli ve heyecanlı ekstrem sporları arasındadır. Tabiatın içine karışmak ve en uç noktadan bakmak istiyorsanız, Türkiye’de sayısız zirvenin bulunduğu alanları tercih edebilirsiniz.  Doğa sporlarını sevenlerin en çok heyecan duyduğu sporların başında gelen dağcılık sporu; disiplin, mücadele ve dikkat gerektiren spordur. Dağcılık sporu ile ilgili temelde gerekli olan malzemeleri öğrenmek ile birlikte belki de daha önce ayak basılmamış yerlere tırmanmak ve o dağ esintilerini solumak, sizlere bedenen olduğu kadar zihnen de büyük bir fayda sağlayacaktır.

En Çok Tercih Edilen Doğa Sporları

En Çok Tercih Edilen Doğa Sporları hakkında sizlere bilgi vermeye çalıştık. Bunun yanı sıra doğa üzerinde gerçekleştirebileceğiniz pek çok aktivite yer almaktadır. Sizlerde beton yığıntılarından uzaklaşmak ve eğlenceli bir şekilde vakit geçirmek istiyorsanız, doğa sporlarını tercih edebilirsiniz. Fakat yazımızın başında belirtmiş olduğumuz üzere her spor dalında olduğu gibi doğa sporlarını gerçekleştirirken de oldukça dikkatli bir şekilde hareket etmeniz gerekmektedir. Özellikle temel malzemelerin alınması ve yaşanılacak herhangi bir sağlık problemine karşı müdahale de bulunmak adına ilk yardım çantası oluşturulması sizlere fayda sağlayacaktır. Bunun yanı sıra sizler de, doğa sporları üzerinde yaşamış olduğunuz deneyimlerinizi yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 1 Ortalama: 5]
deniz
Yeni nesil amatör kampçı. Bilip öğrendiklerini Bushcraft Okulunda paylaşıyor.