fbpx

Faraday Kafesi Nasıl Yapılır?

Daha önce güneş patlamaları ile ilgili yazmış olduğumuz makalemizden sonra takipçilerimiz faraday kafesi ile ilgili bazı sorular ilettiler. Biz de dilimiz döndüğü kadarı ile cevaplamaya çalıştık.

Gelen soruları kısaca özetlemem gerekirse;

  • Faraday kafesi nedir?
  • Faraday kafesi nerede kullanılır?
  • Faraday kafesi yapımı için nelere ihtiyacım var?
  • Nereden bulabilirim?
  • İçine ne koymalıyım?
  • Elektronik eşyalarımı güneş patlamalarından korur mu?

Genellikle ilk iki soruyu soran gruptaki arkadaşlar bir filmde ya da başka bir sitede faraday kafesinden bahsedildiğini duyan ancak ne için kullanılacağını bilmeyenlerden oluşurken daha sonraki soruları yöneltenler ise neden önemli olduğunun farkında olanlardan oluşuyor.

Ben de makaleyi yazarken her iki gruptaki takipçilerimizi de tatmin edecek bir yazı olmasına özen göstermeye çalıştım. İsterseniz bu sorunsalları detaylı bir şekilde inceleyelim.

Faraday Kafesi Nedir?

Basit bir ifadeyle, faraday kafesi sadece bir elektronik izolasyon ortamıdır. Hatta daha basit bir anlatım ile iletken maddelerden yapılmış, elektrik sinyallerinin veya dalgaların içinden geçmesini engelleyen kapalı bir kaptır diyebiliriz.

Belirli bir alanı bir iletken malzeme tabakası (genellikle bir metal) içine alarak çalışırlar. Yüzeyleri metal plaklarla kaplanmış ya da örgü biçiminde olabilir. Bu dış yapı “koruyucu bir tabaka” oluşturur, bu da elektrik sinyallerinin kutudan içeriye geçmesini engeller.

Muhafazanın içinde bulunan elektronik eşyalar dış iletken yüzeyden ayrılmıştır. Bu, karton, plastik, cam veya ahşap gibi iletken olmayan bir madde kullanılarak gerçekleştirilir. Bu kafes ya da çantalar tam bir kaplama sağlandığı ve üzerindeki delikler kapatıldığı takdirde büyük veya küçük herhangi bir boyutta olabilir.

Faraday Kafesi Nerede Kullanılır?

Bir şeyin nasıl çalıştığını anlamanın en iyi yollarından biri, gerçek dünyadan birkaç örneğini paylaşmaktır. İşte faraday kafeslerinin kullanım alanlarından bazıları;

Mühendislik Tasarımı ve Testleri

Mühendislik dünyasında, faraday kafeslerinni çok büyük versiyonları kullanılmaktadır. Gelişmiş elektronik cihazları tasarlarken ve test ederken her türlü dış müdahalenin engellenmesine yardımcı olurlar.

Bilim insanları faraday kafeslerinin içinde bazı elektronik cihazların diğer sinyallerin yokluğuna nasıl tepki verdiklerini incelerler. Elektriksel testler için kontrollü vakum alanı olarak kullanılır. Bir cihazın gereğinden fazla radyasyon yayıp yaymadığını belirlemelerine de yardımcı olur. Örneğin, cep telefonunuzdaki anteninin güvenli olup olmadığı muhtemelen bu şekilde test edilmiştir.

GÖZAT  Lifestraw Neleri Filtreleyemez?

Ancak faraday kafesi yalnızca laboratuvar ortamları ve mühendislik tesisleri için kullanılmazlar. Aslında, bugün büyük olasılıkla birkaçını kullanmış olabilirsiniz.

Mikrodalga Fırınlar

Mikrodalganızın penceresindeki ekran tasarımı faraday kafesinin parçasıdır. Kalan yiyeceklerinizi yeniden ısıtmaktan sorumlu olan yüksek enerjili mikrodalga elektronik dalgalar içerir ve bir faraday kafesi yokluğunda dışarı sızarak mutfağınızın geri kalanını pişirecektir.

Asansörler

Bazı asansörlerde cep telefonunuzun çekmediğini fark etmişsinizdir, bu “ölü bölgeler” de faraday kafesleri için örnektir. Metal asansör kapıları iletken bir kaplama görevi görerek telefon sinyallerini engeller.

Bir ilginç örneğe daha ne dersiniz?

Casusluk Önleme

2013 yılında Vatikan, Sistine Şapeli’ni korumak için bir faraday kafesi kullandı. Yeni Papa’nın seçimi sırasında olası elektronik dinlemeleri engellemek istediler. Yani birisi odaya elektronik bir “böcek” yerleştirdiyse bile sinyal alamayacaktı.

Gördüğünüz gibi, faraday kafeslerinin gerçek dünya uygulamaları da var.

Neden Faraday Kafesi Bulundurmalısınız?

Sizin gibi hayatta kalma ile ilgilenen birisinin faraday kafesi yapması için birçok neden var. İyi yapılandırılmış bir faraday kafesi, hassas elektronik cihazlarınızın hasardan koruyacak ve cihazlarınıza güvenlik katmanı sağlayacaktır.

Size hayatta kalmak ve hazırlıklı olmak için bir faraday kafesi kullanmanız için dört neden sunabilirim:

Büyük Bir Güneş Fırtınasına Hazırlanın

Güneş fırtınası, Güneş’in yüzeyinde oluşan patlamalar sonrası yayılan elektromanyetik dalgalardır. Ara sıra meydana gelen büyük patlamalar, X ışınları da dahil olmak üzere elektromanyetik radyasyon dalgalarıı üretirler.

Oluşan elektromanyetik dalgalar X sınıfı (güçlü), M sınıfı (orta) ve C sınıfı (zayıf) olarak sınıflandırılabilir. Eğer bu dalgalar 1859 güneş fırtınası sırasındaki X sınıfı kadar güçlü olurlarsa dünya çapında radyo dalgaları hatta elektrik akımını dahi kesebilirler.

Faraday Kafesi Güneş Patlaması
Güneş Patlaması

Elinizdeki faraday kafesi, elektronik cihazlarınızı güvende tutarak bir sonraki X sınıfı güneş patlaması olayına hazırlanmanıza yardımcı olacaktır.

Elektromanyetik Darbe Saldırısına (EMP) Hazırlanın

Küresel politikalardaki istikrarsızlık gibi nükleer güçlerin yükselişi de büyüyor. Bu durum, gelecekte bir nükleer ya da yeni geliştirilen elektromanyetik silahların kullanılacağı saldırı olasılıklarına ilişkin endişelerin de artmasına yol açıyor.

Nükleer silahların kullanımı EMP patlaması da yaratır. Ancak bazı tasarımlar, yıkımdan daha önemli olabilen bir EMP etkisine yol açabilir. Bu tasarımlara “yüksek irtifa elektromanyetik darbe” (EMP) silahları denir. Bu silahlar stratosferde patlar ve EMP etkilerini yansıtmak ve geliştirmek için Dünya’nın manyetik alanını kullanırlar.

Ve unutmayın, gerçek bir EMP saldırısı hakkında muhtemelen ya çok az uyarı alacağız veya hiç almayacağız. EMP saldırısı tehdidi hakkında daha ayrıntılı bilgiler almak için Kült TV ve Tuncer Gizem Avcısı gibi YouTube kanallarını takip etmenizi öneririm.

GÖZAT  Millbank Torbası İle Su Arıtma

Cep Telefonunuzun Takip Edilmesini Engelleyin

Biraz paranoyakça olduğunu kabul ediyorum, ancak en akıllısından en basitine neredeyse tüm modern cep telefonlarında GPS çipi var. Bu özellik, telefonunuzu navigasyon olarak kullanmanızı sağlar. Ancak, mobil sağlayıcılara geçmiş ve güncel konumunuz hakkında bilgi de verir.

Şirketler genellikle bu konum kayıtlarını adli soruşturmalar ve arama kurtarma faaliyetleri sırasında devlet yetkilileri ile paylaşırlar. Bu bilgilerin yalnızca sınırlı bir süre için saklanması gerekir ancak şirketlerin bu konum kayıtlarını ne kadar süreyle sakladıkları ve ayrıca bu kayıtlara kimin erişim talep edebileceği de pek belli olmadığı için dönem dönem gizliliğinizi korumanız gerekebilir.

RFID Kaydını Önleyin

Günümüzde “elektronik” artık “pil, priz veya açma / kapama düğmesi olan şeyler” ile sınırlı değil. Cüzdanınızdaki kartların çoğunda mobil ödeme ve doğrulamayı kolaylaştırmak için tasarlanmış RFID çipleri var.

Ne yazık ki, bilginin paylaşılma kolaylığı iki ucu keskin bir bıçak ve dolandırıcıların kredi kartınız cüzdanınızda iken bilgilerin kopyalanmasını da kolaylaştırıyor.

Faraday Kafesi Yapımı

Şimdi sıra çok temel malzemeler kullanarak evde kendi faraday kafesinizi yapmaya geldi. Kendiniz yapmadan önce internet üzerinde (genellikle yabancı alışveriş sitelerinde mevcut) hazır satılan faraday çantaları ve kafeslerine göz atmanızı öneririm.

Birçok yöntemle faraday kafesi yapabilseniz de takip ettiğim AskaPrepper isimli blog alüminyum folyo kullanılarak kolayca yapılabilecek bazı fikirler vermiş, bunlardan bazıları;

Makarna kutusunu alüminyum folyo ile çevirerek bir faraday kafesi elde edebilirsiniz.

Bir ayakkabı kutusunun üst ve alt kısımlarını alüminyum folyo ile ayrı ayrı sararak faraday kafesi elde edebilirsiniz.

Metalik bir çöp kovasının kapaklarını kapattıktan sonra birleşim bölgesini alüminyum folyo ile sararak faraday kafesi elde edebilirsiniz.

Elektronik ürünlerinizi orjinal kutusunda saklarken etrafını alüminyum folyo ile sararak faraday kafesi elde edebilirsiniz.

Çıtalar kurarak yaptığınız yapının dış duvarlarını alüminyum folyo ile kaplayarak faraday kafesi elde edebilirsiniz.

Ancak unutmamanız gereken nokta dış taraftaki metalik yüzey ile içinde saklamak isteyeceğiniz elektronik eşyalar arasında karton, plastik, köpük gibi bir yalıtkan bulunması ve kafesinizin açılma kısımının ek olarak metalik bir nesne (alüminyum folyo, bant gibi) ile sarılmış olması gerekliliği.

Faraday Kafesinizin İçine Neler Koymalısınız?

Faraday kafeslerini üç farklı kategoriye ayırabiliriz; ev tipi, araç tipi, taşıyıcı.

Ev Tipi Faraday Kafesi

Evde bir faraday kafesi, ona ne kadar malzeme eklemek istediğinize bağlı olarak büyük veya küçük olabilir. Ev boyutundaki bir Faraday Kafesinde, aşağıdaki cihazları saklamanızı şiddetle tavsiye ederim:

İletişim araçları

Acil durumlarda güvenebileceğiniz başka insanlara sahip olmak çok önemlidir. Faraday fafesine koymanız gereken en kritik elektronik ürünler de iletişim cihazlarıdır. En az bir çift telsiz, yedek cep telefonu ve mümkünse çalışır halde bir sim kart ve pilli bir radyo eklemenizi öneririm.

GÖZAT  Yüksek Rakım İle İlgili Sağlık Sorunlarının Engellenmesi
person holding black semi automatic pistol
Halk Bandı Telsiz Fotoğraf: Pexels.com

EMP saldırısından sonra radyo iletişimi devam edecek mi? EMP patlaması bu iletişim hatlarını ve kulelerini yıkmaz mı? Belki evet; belki hayır. Tahmin etmek zor ve her bir patlama farklı frekanslarda olabileceğinden tek bir patlama tüm elektroniği ortadan kaldırmayabilir.

Aydınlatma Cihazları

Elektrik akımı giderse, gece aydınlatma kaynağınız mumlar veya fenerler olacaktır. Stok yapmamışsanız mumlar birkaç gün yeterli olabilir ancak eninde sonunda sonunda tükenir. Bu yüzden faraday kafesinize biraz aydınlatma donanımı eklemelisiniz.

Taktik El Feneri

Faraday kafesinize uygun fiyatlı taktik bir el feneri ekleyin. Bunun için küçük tek bir çift A pil LED fener idealdir.

black flashlight turned on
Taktik El feneri Fotoğraf: Pexels.com
Kafa Lambası

İki el gerektiren görevler için idealdir. İyi bir kafa lambanız olmadan, tek seçeneğiniz birinin el fenerini tutmasını sağlamak veya el fenerini kaldırmaya çalışmaktır.

Avcılıkla İlgili Elektronik Ürünler

Gece görüş dürbünü, hayatta kalma durumunda işe yarar bir araçtır ancak elektrik ile çalışır. Eğer, yeterli paranız var ve bir EMP olayından sonra gece görüş gözlüğü kullanmanın avantajını kullanmak istiyorsanız, faraday kafesinizde saklayabilirsiniz.

Aynı fikir, elektronik aksamlı silah dürbünleri için de geçerli. Bu elektronik cihazların bir EMP’de hayatta kalma planınız avlanmayı içeriyorsa, faraday kafesinizde saklayabilirsiniz.

Yedek Şarj Edilebilir Piller / Pil Şarj Cihazı / Solar Şarj Cihazı / Powerbank

Pille çalışan cihazlarınızı kullanmaya devam etmek için yedek piller koyun. Ayrıca, elektrik şebekesini olmadan şarj etme yeteneğine sahip araçları da ihtiyacınız var. Öyleyse birkaç şarj edilebilir pil, bir pil şarj cihazı ve taşınabilir bir güneş paneli alın.

İdeal olanı, tüm cihazlarınız aynı boyutta pil kullanmasıdır. Ülkemizde en yaygın kullanılan şarj edilebilir pillerin AA piller olduğunu düşünüyorum. Yani tüm elektronik cihazlarınızı AA pil ile eşleştirebilirseniz işleri biraz daha kolaylaştırırsınız. Değilse, her pil türü için yedek pile ihtiyacınız olacaktır.

Yedek Bir Taktik Saat

Tanıdığım çoğu insanın birden fazla hayatta kalma saati var. Yedek taktik saatinizden birini faraday kafenize atmaktan korkmayın. Bu şekilde, bir EMP’den sonra bile saatinizin pusula ve sensör özelliklerini kaybetmezsiniz.

Araç Tipi Faraday Kafesi

Faraday kafeniz ev için çok büyükse, onu aracınızda saklayabilirsiniz. Bu, aracınız işyerinde veya evde yanınızda olduğunda da işe yarar. Ayrıca aracınız büyük bir EMP veya güneş fırtınasıyla devre dışı kalırsa (çok sayıda elektronik parça nedeniyle) en azından, mahsur kalırsanız yedek bir iletişim sisteminiz olmasını sağlar.

Serkan Sezer
Doğaya meydan okumaması gerektiğini bilen, ona adapte olmak isteyen, bushcraft felsefesini hayatının merkezine oturtmuş bilinmeyen bir denklemin parçası. Şehir hayatında tıp doktoru, video içeriği üreticisi ve internet sitesi geliştiricisi olarak hayatına devam etmekte.