fbpx

Forum
Küba - Ernest Hemin...
 
Paylaş:
Bildirimler
Tümünü temizle

Küba - Ernest Hemingway Turu  

  RSS
Serkan Sezer
(@serkan)
Onurlu Üye Admin
ernest hemingway

Dünya edebiyat tarihinin usta yazarı Ernest Hemingway’e mal olan Küba, Karayipler’de bir ada ülkesidir. Yapılan UNESCO araştırmasına göre dünyanın en çok görülmek istenen ülkesi unvanını elinde tutan Küba’yı ünlü yazar şu şekilde tarif etmiştir. “Herkes neden Küba’da yaşadığını sorar ve sen cevap olarak sevdiğini söylersin. Çünkü gerçek nedenleri açıklamak çok zordur.”  Banka bulunmayan ülkede doğal olarak kredi kartı kullanımı da yoktur. Küba turuna çıkmadan önce yazımızı okuyarak daha keyifli bir Ernest Hemingway tur rotası planlayabilirsiniz.

  1. Ernest Hemingway’in Küba’sı

1928 yılında ülkesine dönerken bölge halkıya tanışan ünlü yazar, kılıç balığı avlamaktan büyük zevk duyduğu için çevreye olan ilgisi de artmıştır. Havana’nın günlük hayatı ve gece eğlencesinden etkilenen Hemingway “Sarhoşken yazdıklarınızı ayıkken düzeltirsiniz” prensibini burada edinmiştir. Şehrin Opisba ve Mercedes Sokağı’nın birleştiği Ambos Mundos Hoteli’nin 511 no’lu odasında kalan yazarın hayatı, bugün özellikle yabancı turistler tarafından gezilen bir müze halini almıştır. Savaş yıllarından kalan deneyimlerini okuyucuyla buluşturduğu “Silahlara Veda” ve “Çanlar Kimin İçin Çalıyor” romanlarını odasında kaleme alan ve bu kitaplardan kazandığı parayla Finca Vigia Çiftliğini satın alan yazar hayatına burada devam etmiştir.

  1. Papa Hemingway Special İçmeden Dönmeyin
hemingway special

Havana’da kaldığı yıllarda sahip olduğu geniş çevreyi La Floridita restoranında ağırlamayı seven yazar bu adresin turistik anlamda değer kazanmasını sağlamıştır. Papa Hemingway Special ismiyle ünlenen ve bölgeye özel bir içecek olan daiquiri, yazarın heykelinin önünde içilir.

  1. Bugün Müze Olan Ev ve Bahçesi Her Yıl On Binlerce Ziyaretçiyi Ağırlıyor
hemingway evi

Yazarın Havana’daki çiftliği olan Finca Vigia’da eşi, hizmetçileri, 39 kedisi ve 8 köpeğiyle yaşadığı biliniyor. En sevilen köpeklerden bir kaçının mezarının çiftliğin bahçesinde gömülü olması bölgenin bir diğer turistik değeri olarak görülebilir. Ernest Hemingway’in evi içeriden gezilemese de bahçesi görülmeye değerdir.

  1. İhtiyar Adam ve Deniz

Ünlü romanı İhtiyar Adam ve Deniz’i bu çiftlik evinde yazan Hemingway, romanın kahramanı olan Santiago ile sayısız kere denize açılmıştır. İnsanoğlunun yaşam savaşına her başarısızlığın ardından yeniden başlaması gerektiğini anlatan romanın hikayesi kılıç balığı avında yaşanan talihsiz olaylara dayandırılarak özgün bir dille anlatılır.

  1. Yazarın Sevdiği Mekanlar
terremar restaurant

1961 yılında Küba’yı terk edene kadar yazarın sevdiği ve sık sık gittiği mekanlar bugün turistik gezilerin 1 numaralı uğrak yeri olmayı başarmıştır. Terramar restoran, Cojimar Koyu ve kumsalı her yıl ziyaretçi akınına uğrar. Restorana gitmek için önceden rezervasyon yaptırmak şarttır.

  1. Acılı Son

Küba’da kaldığı sürece Fidel Castro ile çok yakın arkadaş olan ünlü yazar anısına Başkent Havana’da yapılan anıtta görülmeye değerdir. Ülkeyi terk ettikten sonra hayatına av tüfeğiyle son veren ünlü yazar Küba ve Kübalılar için çok önemli bir yere sahiptir.

  1. Küba’ya Ne Zaman Gidilir?

Temmuz ve Ağustos aylarının yanı sıra Noel dönemi de Küba’ya gitmek için en doğru zamandır. 1 Mayıs kutlamalarının ayrı bir öneminin olduğu ülkede bu dönemlerde fiyatlar diğer dönemlere nazaran daha pahalı olabilir.

  1. Misapirverver Küba Toplumu
kübalılar

Çok kolay iletişim kurulabilen ülkede beysbol milli spordur. Kübalılar için kahve çok önemli bir kültürdür. Hemen her zaman evlerinin ya da pencerelerinin önünde oturan insanlar tüm yemeklerden sonra kahve içer ve misafirlerine de ikram ederler. İyi yolculuklar…

 

CevapAlıntı
Gönderildi : 18/09/2020 11:18 pm

Cevap yaz

Yazar Adı

Yazar Email Adresi

Başlık *

 
Ön izleme 0 Revizyon Kaydedildi
Paylaş:
Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 9 Ortalama: 4.3]