fbpx

Forum
Paylaş:
Bildirimler
Tümünü temizle

Kaş Ücretsiz Kamp Alanları  

  RSS
deniz
(@deniz)
Yeni Üye Registered

Dünyanın tam kalbinde yer alan Türkiye’nin en doğusundan en batısına kadar her yeri eşsiz güzelliktedir. Ancak gene de Türkiye’nin en eşsiz doğal koyları nerededir diye soracak olursak muhtemelen çoğunluk Kaş’ta olduğunu söyleyecektir. Batı Antalya olarak adlandırılan bölgede yer alan Kaş, çoğunlukla otel bölgelerinden uzak bir kesimde yer almakta. Yaz mevsiminin çok sıcak yaşandığı Kaş’ta, denize sıfır veya ormanlık alanlar gibi el değmemiş tabiat bölgeleri yer almakta. Bu alanların birçoğu devlet tarafından özel işletmelere kiralanmış olsa da ağaçlara zarar vermek veya mülk inşa etmek yasaktır. Öte yandan Kaş’ta ücretsiz kamp alanları da mevcut.

İnceboğaz Plajı: İnceboğaz plajı olarak adlandırılan bölgede denize sıfır bir kamp kurabilirsiniz. Hemen arkanızda sık ormanlık alanları yer almakta. Ayrıca denize ilkbahar aylarından sonbahar aylarına kadar girebilirsiniz. Ancak çadırınız gündüzleri yoğun güneş ışığına maruz kalacağı için, yiyecekleriniz ve içecek sularınız için ek tedvirler almalısınız. İnceboğaz plajına gidebilmeniz için Çukubağ yolu mevkiini kullanmalısınız. Zaten plajda ismini buradan almıştır.

İnceboğaz plajı kıyılarında yer alan Akdeniz suları, bu alandaki en sıcak deniz sularından birisi olma özelliğine sahiptir. Suları çok sığ olduğundan yüzmek için herhangi bir sorun teşkil etmiyor. Fakat gene de bölgenin coğrafi konumu itibariyle yüksek rüzgâr aldığını söyleyebiliriz. Buna bağlı olarak çadırlarınızın rüzgarlarda sabit kalması için uzun kazıklar tercih edin. Bu bölge özellikle hafta sonu çok fazla ziyaretçiye ev sahipliği yapar. Dolayısıyla kafa dinlemekten ziyade sosyalleşmeyi seven kampçıların tercih noktası olmakta. İnceboğaz’da yaşayabileceğiniz muhtemel zorluklar güneşlenebileceğiniz şezlong ve duş alanı gibi imkânlarınızdan mahsur olmanızdır. Gene de mesire ve piknik alanlarından kiralayabileceğiniz şemsiye ve şezlonglar da var. Bölge yakınlarında yer alan Çınar Beach isimli bir bölgeden günlük ihtiyaçlarınızı karşılayabilmeniz mümkün.

İnceboğaz hakkında son olarak şunları söyleyebiliriz: Bu alan sadece yerliler tarafından değil, dünyanın çeşitli bölgesinden gelen turistler tarafından ziyaret edilir. Buradaki doğal koylar siiz kesinlikle büyüleyecek. Masmavi suları masallardan çıkmışçasına güzel ve etkileyicidir.

Çukurbağ Kamp Alanı: Burası masmavi deniz ile örtülenmiş, Akdeniz bitki örtüsü sırtında yer alan bir kamp alanıdır. Burada alabildiğince ferah bir ortamda kamp yapabildiğiniz gibi, yeşil bitkilerle kaplı tepelerin patikalarında sabah yürüyüşleri yapabilirsiniz. Yüksek rakımlı tepelerinde Meis adasını rahatlıkla görebilirsiniz. Zirveye çıkmak yorucu da olsa gün batımını kusursuz bir şekilde izleyebileceğiniz ortam tanır. Buradaki kamp alanını denize sıfır veya ağaçlık bölgelerde kurabilirsiniz.

Çadır kurabileceğiniz doğal kamp alanlarında tuvalet, duş ve yemek yiyebileceğiniz bölgeler mevcut değil. Bunun için kendi yemeğinizi kendiniz yapmak durumundasınız. Bunun yerine konserve yiyecekler de getirebilirsiniz. Bu karnınızı doyurabilmenin en kolay yolu olur ancak gerçek bir kamp deneyimi yaşamanız ve anın tadını çıkarmanız için kendi yemeğinizi yapmanızı tavsiye ederiz. Marmara bölgesinden burayı ziyaret etmek isteyen ziyaretçiler, İzmir’den başlayarak Antalya sahil yolunu takip edebilirler. Kendi aracından ziyade otobüs veya uçakla gelebilmeniz de gayet basittir. Antalya merkezden Batı Antalya minibüslerine binerek kamp alanlarına gidebilirsiniz.

Kaş Seyrekçakıl Plajı: Burası da denize sıfır bir şekilde kamp kurabileceğiniz bir alandır. Ancak plajı taşlık olduğundan gitmeden önce tedbir almanız bir lüks değil gereklilik olacaktır. Bu bölge Kaş’ın 14 km kadar uzağında yer alır fakat gündüzleri sahilin keyfini çıkarmak isteyen yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrar. Gitmeden önce bilmeniz gereken birkaç husus var. Öncelikle giriş ücretsizdir ancak kamp çadırınızı koruyabileceğiniz bir gölgelik bulunmuyor. Ücretsiz kamp alanı olmasının dezavantajlarını yaşayabilmeniz mümkün. Bunlardan birisi de ücretli olsa dahi duş alabileceğiniz ve tuvalet ihtiyacınızı giderebileceğiniz yerlerin olmaması. Bunun için kendi imkânlarınızı kullanın.

Bu alanı tercih etmeniz için en büyük sebep, ormanlık alanlardaki kadar çok böcek ve yılan gibi canlılarla karşılaşma ihtimalinizin düşük olmasıdır. Ancak bu bölgenin binlerce yıllık coğrafi koşullarla doğal olarak oluştuğunu bilmelisiniz. Açık ve geniş olması sebebiyle yılın büyük kesiminde rüzgârlı olan bölgede deniz dalgalı olabilmekte. Alana kendi aracıyla gidebilecekler için kısa bir bilgilendirme: plajın üst kısmında birkaç aracın sığabileceği bir yer mevcut. Motosikletle gidecekler motorlarını sahil kesimine kadar indirebilirler. Taşlık yapısından ötürü gün içerisinde dinlenebileceğiniz veya oturabileceğiniz alanları kendi imkanlarınızla yaratmalısınız. Bunun için katlanabilir plaj sandalyeleri veya şişirilebilir matlar çok ideal olacaktır.

 

 

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/10/2020 10:52 pm
Beğenenler Serkan Sezer
Konu Etiketleri

Cevap yaz

Yazar Adı

Yazar Email Adresi

Başlık *

 
Ön izleme 0 Revizyon Kaydedildi
Paylaş:
Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 9 Ortalama: 4.3]