fbpx

Forum

İran'da Gezilecek Y...
 
Paylaş:
Bildirimler
Tümünü temizle

İran'da Gezilecek Yerler  

  RSS
Serkan Sezer
(@serkan)
Saygın Üye Admin

İran'da gezilecek yerleri söylemeden önce biraz bilgi verelim. İran Güneybatı Asya'da bulunan bir ülke ve resmi adı İslam Cumhuriyeti'dir. Çevresi Hazar Denizi, Umman körfezi ve Basra körfezi ile çevrilidir. Irak'ın başkenti Tahran'dır ve resmi dili Farsçadır.

Dünyada en geçmişe dayanan ve köklü bir uygarlık olan İran, birden fazla tarihi cami, mescit ve saray olmak üzere bunun yanı sıra doğal alanlarıyla da oldukça meşhurdur. İran turistlik açısından çok önemli bir yerdir ve çeşitli yapıtlarıyla oldukça dikkat çekmektedir. İran’ın eşsiz mimarisi ve zengin olan kültürel dokusuyla insanların üzerinde etki bırakıyor.

İran'da Gezilecek Yerler

Şah Gölü, Tebriz

ah gölü

Şah Gölü El Gölü olarak da bilinir. Şah Gölü kocaman bir parkın içerisinde yanlarında abur cubur satıcıları ve kafelerle dolu bir yerde bulunuyor. Şah gölü artık El gölü olarak biliniyor bunun sebebi ise İran devriminden önce Şah'a ait olarak kullanılan bina devrim olduktan sonra El Gölü olarak değiştirilmiştir. El gölü halkın gölü anlamına gelmektedir. Akşam olunca parktan muhteşem derecede güzel ışıklar çıkıyor ve bu sayede çok güzel bir görünüm sağlıyor.

Şiraz, Persepolis

iraz

Pers Hükümdarlığının zamanında başkent yapmış antik bir şehirdir. Zamanında yapılmış bu şehir daha da genişletip harika yapılarla zenginleştirilmiştir. Pers dini inancında put olduğu için onca anıta, putlara, birbirinden güzel saraylara, birçok kral mezarlığına ev sahipliği yapmış olan Persepolis, Büyük İskender'le Persler arasında çıkan savaşta yerle bir olmuştur. Şuanda çıkarılan antik kent arkeolojik çalışmalar sonucunda bulunmuştur. İran, Perpolise en eski tarihi yer olarak ev sahipliği yapmaktadır.

Şiraz, Eram Bahçesi

eram bahçesi

13. yüzyılın ortalarında inşa edilen Eram Bahçesi Khoshk Nehri'nin kıyısında bulunuyor. Eram Bahçesi, Fars Bahçesinin içindekilerle beraber inşa edilmiştir. Aradan yüzyıllar geçtikten sonra yeniden peyzaja uğramış bu peyzajı peyzaj mimarı Hacı Muhammed Hasan yapmıştır ve daha sonra bu Eram Bahçesi restore edilmiştir. Restore edilen Eram bahçesi 2 katlıdır ve toplamda 32 tane odadan oluşmaktadır. Eram Bahçesi'de diğer yapılar gibi UNESCO'nun miraslarından birisidir.

İsfahan, Şeyh Lütfullah Camii

eyh lütfullah cami

Bu caminin yer aldığım bölge Nakş-ı Cihan Meydanıdır. Safevilerin yer aldığı bölgeye kültür merkezi olarak inşa edilmiş olsa da bu caminin inşası 15 yıl sürmüştür. Mimarisinde görev alan kişi Şey Bahai bir bilim adamı, filozof, fizikçi, matematikçi, şair ve astronomdu. Birçok yapılan süsleme ile oldukça dikkat çekiyor. Bu süslemeler de kuşlar, çiçekler ve hayvan figürleri oldukça dikkat çekiyor. Şah'ın altında bir alt geçit varmış ve zamanında oradaki kızlar buradan eğitim almaya giderlermiş. Çok güzel İslam mimarisi ve yapıtları var ve 11-19. yüzyıllardan kalan çok sayıda tarihi eserler vardır.

İsfahan, Mescid-i Şah Camii

mescid i sah 1

İnşa edilen bu cami çift minareli olarak 1929 yılında yapılmıştır. Bu camide Şeyh Lütfullah Camii gibi Nakş-ı Cihan Meydanında bulunmaktadır. Yapılan mimari eserlere bakılınca Mescid-i Şah Camii en güzel eserlerden birisidir. Ustad Ali Akbar Isfahani, Bahaüddin Amili, Ustad Fereydun Naini ve Ustad Shoja Isfahani gibi ünlü mimarların eserleridir ve onlar tarafından tasarlanmıştır.

Bam / ARG-E Bam

Kerman Arg E Bam 4 min

Bam kenti İran'ın Kirman eyaletine bağlı olup tarihi bir yapıdır. Bu yapılan kalenin geçmişi M.Ö 4. ve 6. yüzyıllara uzanmaktadır. Bam yer aldığı metrekare alan 180 bindir ve bu metrekare alan içerisinde dev suları yer almaktadır. Dev suların dikkat çekici noktası ise 6 ve 7 metreye kadar uzanmasından kaynaklıdır. Bu kale İpek Yolu üzerinde bulunmaktadır ve tam tamına 67 kuleye sahiptir. Bam da 2003 yılında bir deprem olmuştur ve bu deprem yüzünden bu kale 2003 yılında gerçekleşen bir deprem yüzünden ağır darbe alıp harabeye dönüşmüştür. Bu tarihi kaleyi restore etmek için birçok ülkeden yardım gelmiştir. Bu kale UNESCO'ya girmeyi başarmıştır.

Tahran, İran Ulusal Müzesi

iran ulusal müzesi

Bu müze Tahran'da bulunuyor ve 1937 yılında açılmıştır ve tam iki binası vardır. İran Ulusal Müzesi bir arkeoloji ve tarih kokan bir müzedir. Çömlekler, paralar, antik persden kalan eserler gibi şeyleri burada sergiliyorlar. İki binası olduğu için bu müzenin bir binasında İslamiyet öncesi eserlerini diğer ikinci binada ise İslamiyet sonrası eserler bulunmaktadır.

Tahran, Azadi Kulesi

azadi kulesi

Bu yapıt 1971 yılında Şah Rıza Pehlevi tarafından yaptırılmıştır. Azadi Kulesinin önceki adı Şehyad Kule, gerçekleşen devrimden sonra ismini değiştirmiştir. Sebebi ise Pers hükümdarlığının 2500. yılını kutlamaktır. Özgürlük kulesi olarak ta adlandırılan bu mimari yapı 50 metre yüksekliğindedir. Başkent Tahranın en önemli simgesinden birisidir bu yapıt. Bugün müze olarak gezilse de zamanında birçok etkinlik düzenleniyordu. Burada sergilenen vazolar, mermerler, gümüş ve bakırlar çok dikkat çekiyor ayrıca sanatçılar tarafından yapılan tablolarda sergide ziyaretlerini bekliyor. Müzenin yanı sıra burada tiyatrolar ve sinemalarda mevcut bunun için de özel bir sinema salonu bulunmaktadır. Körfez tarafından birçok getirilen eserleri de burada sergiye koyuyorlar.

 

 

 

 

 

Alıntı
Gönderildi : 11/08/2020 9:53 pm
Konu Etiketleri

Cevap yaz

Yazar Adı

Yazar Email Adresi

Başlık *

 
Ön izleme 0 Revizyon Kaydedildi
Paylaş: