Kuzey Kore’yi Anlayabileceğiniz Belgeseller – Asya – Bushcraft Okulu Forumları Kuzey Kore’yi Anlayabileceğiniz Belgeseller – Asya – Bushcraft Okulu Forumları

Forum

 class=

Kuzey Kore'yi Anlay...
 
Paylaş:
Bildirimler
Tümünü temizle

Kuzey Kore'yi Anlayabileceğiniz Belgeseller

Serkan Sezer
(@serkan)
Tanınmış Üye Admin

Herkesin nükleer silahlarından korktuğu ve neler olup bittiğini öğrenmeye can attığı ülke Kuzey Kore'yi anlamamıza yardımcı olacak 4 belgeseli sizler için derledik. Şimdiden iyi seyirler!

1. Inside North Korea's Dynasty

 National Geographic’in hazırladığı 4 bölümlük belgesel dünyanın tek komünist hanedanlığının hikayesini anlatıyor. Kim Ailesinin babadan oğula geçen iktidar koltuğu ve Kuzey Kore’nin tarihi mercek altına alınıyor. Belgeselein bölümleri ise şu şekilde ayrılıyor:

- Kim’in Krallığı: İlk Kim, Kim II Sung’un iktidarı ele geçirişi ve Kore’nin Kuzey Kore oluşuna kadar geçen süreyi anlatıyor.

- Tanrının Oğlu: Kim II Sung’un yerine gelen oğlu Kim Jong Il iktidar dönemi ve ülkenin geldiği duruma odaklanılıyor. Bu bölümde ek olarak Kim Jong II’in kişisel zevkleri ve ilginç girişmleri de gözler önüne seriliyor.

- Çekirdek Aile: Bu bölümde ülkeyi tamamen ele geçiren Kim Ailesinin diplomatik ilişkilerine ve nükleer silah sistemi için yaptıkları çalışmaları detaylarıyla görüyoruz.

- Roket Adam: Kim Jong Un’un henüz 28 yaşında babasından kalan koltuğa oturması ile başlayan bölüm Kim Jong Un rakipleriyle olan mücadelesi, Donald Trump ile görüşmesi ve Dennis Rodman ile dostluğunu da detaylandırmayı ihmal etmiyor.

2. Le Dernier Prince Rouge

 Bu belgesel dünyanın 9.nükleer gücü elinde tutan son Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un çocukluğundan bugüne kadar yaşadıklarını irdeliyor. Hakkında çok az bilgi bulunan Kim Jong Un’un seyahat ettiği yerleri, gittiği okulları ve olası arkadaşlarını incelemek isteyen istihbarat görevlileri pek çok kaynağa başvuruyor. Görevliler yeni Kuzey Kore liderinin profilini çıkarmak için didinirken bizlerde bilinmez adam hakkında bilgi sahibi olmaya başlıyoruz.

3. Michael Palin in North Korea

 Kuzey Kore ve Güney Kore ilişkilerinin ılıman tutulduğu süreçte sevilen komedyen ve gezgin Michael Palin'e iki haftalık izin veriliyor. Kuzey Kore’de iki hafta geçirme şansı yakalayan Palin, okul, otel, havalimanı,tatil alanı gibi pek çok yeri görme ve sunma imkanı buluyor. İki bölümlük belgesel Palin’in halk ile yaptığı görüşmeler ve törenler ile bambaşka bir kapı aralıyor zihinlere.

4. Inside North Korea: Then & Now with Lisa Ling

 Kuzey Kore’ye sağlık çalışanlarının hizmet vermesi için özel bir izin verilir. Bu sağlık çalışanlarından oluşan grubun içine ise National Geographic muhabiri Lisa Ling gizlenmiştir. Münzevi ülke olarak anılan Kuzey Kore’nin içinden kimsenin göremediği görüntüler kimsenin edinemediği bilgileri kaydeden Ling sayesinde Kim Jong Un’un ülkesinden ilginç bir seçki izleme şansı buluyoruz.

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 29/05/2021 3:47 pm
Paylaş:
Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 19 Ortalama: 4.6]