fbpx

Forum

Kibrit Nasıl Yapılı...
 
Paylaş:
Bildirimler
Tümünü temizle

Kibrit Nasıl Yapılır?  

  RSS
Serkan Sezer
(@serkan)
Saygın Üye Admin

 

Son derece basit görülen, ateş yakmamızı sağlayan ufak odun parçaları olan kibritin tarihi, çok da eski değildir. Görüntüsü eski çağlardan beri kullanıldığını düşündüren ilkel bir alet izlenimi verebilir. Ancak gerçek farklıdır.

Kibritin Tarihi

İlk kibrit 18. yüzyılda İngiliz bilim adamları tarafından bulundu. Ancak bu kibritler eğri büğrü, kullanımı zahmetli odun parçalarıydı. Bu odun parçalarını tutuşturmak için sülfürik aside batırmak gerekiyordu. 1803 yılında Fransız bir öğrenci beyaz fosfor kullanarak kolay tutuşan kibriti buldu.

Beyaz fosfor çok kolay tutuştuğundan güvenli değildi. Nereye sürtülse tutuşan bu kibrit her an bir yangın riski barındırıyordu. Ayrıca beyaz fosforun insan sağlığı için zararlı olduğu öğrenildi. Beyaz fosfor ısıl işlemden geçirilerek kırmızı fosfor elde edildi. Kibrit yapımında kullanılan kırmızı fosfor güvenli hale gelerek bugün kullandığımız kibrit ortaya çıktı. Ve bu güvenli kibrite İsveç kibriti adı verildi.

Kibritin Yapım Süreci

Kibrit yapmak için öncelikle oduna ihtiyaç duyulur. Bu odun kolay işlenebilen, yumuşak yapılı olmalıdır. Bu özelliklere sahip en uygun odun kavak ağacından elde edilir. Kavak ağacı 40 santim boyunda kütüklere ayrılır. Bu kütüklerin soyma tezgahında üst kabuğu soyulduktan sonra yaprak şeklinde plakalar elde edilir. Bu plakalar kesilerek kürdan büyüklüğünde parçalar haline getirilir.

Bu parçaların tutuşmasını sağlayan karışım hazırlanır. Bu karışım kükürt, potasyum klorat, kırmızı fosfor ve tutkal karıştırılarak hazırlanır. Bu karışıma batırılan odun parçaları kibrit halini alır. Bu haliyle sadece ateşle tutuşan kibrite sürtünme yoluyla tutuşmasını sağlayan kutu gereklidir. Kartondan yapılan bu kutuların kenarına kırmızı fosfor, cam tozu ve tutkal karışımı sürülerek; kutu son şeklini alır. Kibritler kutularına yerleştirilerek kullanıcıların hizmetine sunulmak üzere yola çıkar.

Çeşit Çeşit Kibrit Kutuları

Kibrit; maliyeti düşük, kullanımı ve taşınması kolay bir üründür. Üstelik her an lazım olabilir. Bunu fırsata çevirmek isteyen işletme sahipleri, kendi işletmesinin reklamının yer aldığı kibrit kutuları ürettirmiştir. Bu da ortaya çeşit çeşit, renk renk kutulara konulan kibritler çıkarmıştır.

Çocuklardan Uzak Tutunuz

Kibrit kutularında yer alan bu uyarı çocukların sağlığı ve yangın tehlikesini önleme adına son derece önemlidir.

Alıntı
Gönderildi : 02/09/2020 9:06 pm

Cevap yaz

Yazar Adı

Yazar Email Adresi

Başlık *

 
Ön izleme 0 Revizyon Kaydedildi
Paylaş: