Av Tüfeği Ruhsatı İçin Gereken Belgeler 2020 – Avcılık – Bushcraft Okulu Forumları Av Tüfeği Ruhsatı İçin Gereken Belgeler 2020 – Avcılık – Bushcraft Okulu Forumları

Forum

class=

Av Tüfeği Ruhsatı İ...

Paylaş:
Bildirimler
Tümünü temizle

Av Tüfeği Ruhsatı İçin Gereken Belgeler 2020

Sayfa 1 / 2
Serkan Sezer
(@serkan)
Tanınmış Üye Admin

Blogumuzda Av Tüfeği Ruhsatı İçin Gereken Belgeler 2020 konusunda belirttiğimiz konunun forum tartışma kısmıdır.

Ruhsat alabilmek için gerekli şartlar;

1. 18 yaşını doldurmuş olmak.
    • 18 yaşını doldurmuş olan her Türk vatandaşı, gerekli diğer şartları da sağlıyor ise av tüfeği alabilir.
  2. Kaymakamlık makamına yazılmış kaç adet silah almak istediğinizi de belirten dilekçe ile idari makama (İlçe Emniyet Müdürlüğü / Jandarma Karakol Komutanlığı) müracaat edilmesi ve olumlu sonuçlanması gerekmektedir.
    Jandarma bölgesinde ikamet ediyorsanız başvurunuzu Jandarma Silah Ruhsat Başvuru İşlemleri (JASBİS) üzerinden yapmanız gerekmektedir.
    Bu dilekçeyi verirken bazı evrakları da dilekçe ekinde sunmanız gerekir, bunlar;
    • Sağlık Raporu:
      • Bağlı bulunduğunuz aile hekimliği merkezinden psikolojik, fiziksel ve nörolojik olarak yivsiz av tüfeği kullanabileceğinizi bildiren sağlık raporu.
        • Aile hekiminiz yivsiz av tüfeği ruhsatı alabilmeniz için gereken raporu vermeye yetkili olmakla birlikte gereklilik gördükleri durumlarda hastaneye sevkinizi sağlayarak ilgili branş ya da branşlardan kanaat raporu da isteyebilir.
      • Sağlık raporunuzu aile hekiminiz dışında devlet hastanelerindeki ya da öel hastanelerdeki heyetlerden de alabilirsiniz.
    • Vergi dairesinden alacağınız 1000 TL ve üzerinde vergi borcu yoktur yazısı.
      • İnternet vergi dairesi üzerinden de alınabilir.
      • Trafik cezaları dahil ödenmemiş bütün borçlarınızın toplamı 1000 TL’nin altında olmalıdır.
    • Vergi dairesine 5 yıllık yivsiz av tüfeği ruhsat ücreti ödendiğine dair makbuz / dekont.
      • 2020 yılında 5 yıllık ruhsatname için 54 TL ödeme yapmanız gerekmektedir.
    • Yarım kapak pembe karton ya da mavi plastik dosya.
    • Fotoğraf:
      • Son 3 ay içerisinde çekilmiş 4 adet vesikalık fotoğraf.
        • Her ne kadar 4 adet istenmekteyse de yanınızda 6 adet fotoğraf ile başvurmanızı öneririm.
    • Daha önceden istenmekle birlikte şu an için istenmeyen ama başvuru anında yanınızda bulunmasını önerdiğim belgeler;
      • Adli sicil kaydı.
      • Nüfus cüzdanı fotokopisi.

Makalenin tamamına https://www.bushcraftokulu.com/av-tufegi-ruhsati-icin-gereken-belgeler/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Görüş, öneri ve bilgilerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz. İyi forumlar.

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 24/09/2020 12:14 am
eda
 eda
(@eda)
Misafir

Avcılık merakı olanlar için bilgilendirici bir yazı. Hiç avcılık ile uğraşmadım ama bu bilgileri öğrenmem iyi oldu. Teşekkürler 😉

CevapAlıntı
Gönderildi : 25/09/2020 10:33 pm
Keremefe24
 Keremefe24
(@Keremefe24)
Misafir

Bende av tüfeği almayı düşünüyom sayanizde bilgi sahibi oldum teşekkurler

CevapAlıntı
Gönderildi : 25/09/2020 10:34 pm
aysel
 aysel
(@aysel)
Misafir

Ne kadar av konusuna çok taraftar biri olmasam da, av yapan kişilerin mutlaka ve mutlaka ruhsatlı bir silaha sahip olmaları gerektiğini düşünüyorum. Bu faydalı paylaşım için teşekkürler.

CevapAlıntı
Gönderildi : 25/09/2020 10:38 pm
Enes
 Enes
(@Enes)
Misafir

Avcılık her zaman benim favorim olmuştur. Ve bu yazıdan av tüfeği ruhsatı için gerekenleri öğrendim. Bana göre,benim açımdan ruhsat almak o kadar da zor olmadığını bu yazıdan okuyup anladım. Çok teşekkür ederim.

CevapAlıntı
Gönderildi : 25/09/2020 10:47 pm
MEHMET
 MEHMET
(@MEHMET)
Misafir

Daha önce Av tüfeği ruhsatı almak için baya bir uğraşmıştım. Yeni ruhsat almak isteyenler için açıklayıcı bir yazı olmuş.  Bilgilendirme için teşekkürler. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 25/09/2020 11:29 pm
Filiz
 Filiz
(@Filiz)
Misafir

Hayvanların avlanmasını tabiki doğru bulmuyorum ama doğada başımıza ne geleceği belli olmaz bilgi edinmek şart.

CevapAlıntı
Gönderildi : 25/09/2020 11:30 pm
Sahin
 Sahin
(@Sahin)
Misafir

Bende av tüfeği almayı düşünüyordum belgeleri arıyordum burda öğrendiğim iyi oldu yolsa cezayı yerdik sagolun 

CevapAlıntı
Gönderildi : 26/09/2020 12:09 am
Abdullah
 Abdullah
(@Abdullah)
Misafir

@serkanav tüfeklerin ve silahlı sporları çok seviyorum ama imkanlar kısıtlı olduğu için sadece yılda 2 defa  av merakımı gideriyorum

CevapAlıntı
Gönderildi : 26/09/2020 12:38 am
Ozan
 Ozan
(@Ozan)
Misafir

Avcılık da bir meslektir ve bu mesleği seviyorum ama hiç deneme şansım olmamıştı bu bilgileri bilmem iyi oldu deneyebilirim.

CevapAlıntı
Gönderildi : 26/09/2020 1:23 am
CEM
 CEM
(@CEM)
Misafir

AV tüfekleri her ne kadar ava karşı olsamda av tüfeklerini kulanmaya gerçekten seviyorum bir tutku oluyor. Bazende tarlaya mısırları mahveden canlıları korkutmak için kullanıyoruz. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 26/09/2020 2:24 am
Macid
 Macid
(@Macid)
Misafir

Av tüfeklerin ruhsati icin yapilmasi gerekenleri samimi ve güzel bir sekilde anlatim olmuş tebrikler.

CevapAlıntı
Gönderildi : 26/09/2020 2:36 am
Deniz Derman
(@denizderman06)
Aktif Üye

Ava karsı olsam da her av tüfeğinin ruhsatının olması gerektiğini düşünenlerdenim ve yukarıda verdiğiniz bilgi çoğu kişiye yardımcı olmuştur.Güzel bilgilendimelerinizin,yazılarınızın devamı gelsin lütfen.Tesekkürlerr..

CevapAlıntı
Gönderildi : 26/09/2020 10:12 am
İbrahim
 İbrahim
(@İbrahim)
Misafir

Gayet güzel bir yazı olmuş. Almadan önce bilgilenmek önemli. Yazı güzel olmuş. Okuyun. Bilgilendirme yapmaniz çok güzel olmuş. Teşekkürler.

CevapAlıntı
Gönderildi : 26/09/2020 1:53 pm
Kahvetelvesi
 Kahvetelvesi
(@Kahvetelvesi)
Misafir

Dağılık ve kisin zor geçen bölgeler yasayan insanların yabani hayvanlardan korumlari için Muhakka  ruhsatlık bir av tüfekleri olması gerektiğin düşünüyorum.  

CevapAlıntı
Gönderildi : 26/09/2020 1:57 pm
Sayfa 1 / 2
Paylaş:
Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 19 Ortalama: 4.6]