fbpx

Forum

Paylaş:
Bildirimler
Tümünü temizle

Ok ve Yay Nedir?  

  RSS
Serkan Sezer
(@serkan)
Saygın Üye Admin
pexels mehdi benhamdi 733327

Ok ve yayın dünyanın en eski menzilli silahların olmasının yanında her medeniyette kullanılmış eski zamanlarda oldukça popüler bir silahtır. Türk’lerinde oldukça çok kullandığı, ok ve yay uzmanlığı savaş, av ve muharebelerde bize oldukça fazla biz avantaj sağlamıştır. Hatta öyle ki bazı Türk devletlerinde ok ve yay sembol olarak yerini almıştır. Dünya ok atma rekoru ise Osmanlı Padişahı 2. Mahmud’ a aittir. Osmanlı Padişahı 2. Mahmud yay kullanarak oku 792 metre uzağa kadar atmıştır. Bazı kaynaklarda ise bu ok aynı Padişah tarafından 845 veya 846 metreye kadar fırlatıldığı söyleniyor.

M.Ö 16000 Yılında

Taş devrinde, insanlığın ilk çıktığı yer olarak düşünülen kıtada yani Afrika’da M.Ö 16000 yılında bulunduğu düşünülüyor. Şimdilerde ise spor olarak yapılan ve kendi çapında bir popülerliği olan ok ve yay sporu olimpiyatlarda da görülmektedir.

Ok ve Yay Türleri

Eskisi kadar yaygın olmasa da günümüzde de spor olarak yapılan bu faaliyetin elbette ki türleri vardı. Özelliklerine göre isimler verilmiş ve bu özelliklerine göre tercih edilen bu silah neden yapıldığına bağlı olarak sağınlı ve tımanlı. Kullanım amacına göre tirgeş, menzil ve pişrev aynı zamanda hedef veya savaş yayları gibi çeşitleri vardır. Ek bilgi olarak ok atan kişiye kemankeş, okun gittiği mesafeye ise gez adı verilir.

Peki, Ok ve Yay Eskiden Nasıl Yapıldı?

Herkesin aklına gelmiştir ‘Bunca zaman önce bu silah nasıl yapılıyordu? ’ diye. Ok ve yayın ana malzemeleri kemik, ağaç, sinir ve tutkaldır. O zamanlarda yapılan yayların en ağırı 115 dirhem yani 368 gram, en hafif yay ise 95 dirhem yani 304 gramdır. Dikkat ve özenle yapılan bu yaylar uzun zamanlar eskimeden kullanılabiliyor. Yay için kullanılan en iyi ağaç Gerede’ de yetişen akça ağaçtır.

Bunun nedeni ise tutkalı diğer ağaçlardan daha fazla emip sağlamlığını korumasıdır. Tutkal ise yay ağacına elastiklik veren maddedir. Kemik de kaynatıp kurutulduktan sonra yay tahtasına yapıştırılır. Son olarak sinir de ineklerin ayak bileklerinden diz kapaklarına kadar olan bölgeden alınır, yıkanır, kaynatılır ve kurutulur. Burada sinirin lif olmasına çok dikkat edilir ve ardından yayın dış tarafına döşenerek elastiklik kazandırılmış olunur. Oklar ise çam ağacından yapılır. Ve bu okların en hafifi 6.4 gramdır.

Alıntı
Gönderildi : 02/09/2020 9:11 pm

Cevap yaz

Yazar Adı

Yazar Email Adresi

Başlık *

 
Ön izleme 0 Revizyon Kaydedildi
Paylaş: