fbpx

Forum
İskandinavya “Fiyor...
 
Paylaş:
Bildirimler
Tümünü temizle

İskandinavya “Fiyordlar”  

  RSS
Serkan Sezer
(@serkan)
Onurlu Üye Admin
iskandinavya

Kuzey Avrupa ülkelerinden oluşan İskandinavya rotası; Danimarka, İsveç ve Norveç’i kapsar. Uçakla yapılacak bir programın ardından başlayan gemi turu, gezi rotası üzerindeki şehirlerin ve eşsiz manzarasının tadının damaklarda kalmasına neden olur. Kişiye özel programlar yapılabileceği gibi bu turda ziyaret edilecek adresler arasında; Kopenhag, Oslo, Bergen, Stockholm, Helsinki ve Tallinn sayılabilir. Dolu dolu bir rotayla dünyanın sayılı doğal güzellikleri yerinde keşfedilebilir. Önerilerimizi dikkate alarak daha zengin ve kapsamlı bir tur programına dahil olabilirsiniz.

  1. Norveç, Muhteşem Doğa ve Fiyortlar

Norveç’in muhteşem doğasının ve bu doğanın en karakteristik özelliklerinden birisi olan fiyortların görülmesi için zamana uygun farklı rotalar çizilebilir. Fiyortları tanımaya Bergen’den başlayarak UNESCO Dünya Mirası Listesine alınmış tarihi liman ve Bergen körfezi görülebilir.

bergen
  1. Bergen’in Karakteristik Evlerini Ziyaret Edin

En az fiyortlar kadar görkemli ve karakteristik olan Norveç evleri; ortak avluları, üçgen mimariye sahip çatıları, yan duvarları ve ahşap dokularıyla yabancı turistlerin en çok ilgisini çeken özellik olarak gösterilebilir.

  1. Fish Market Sizi Bekliyor
fish market

Hemen her çeşit yenilebilir deniz canlısının bir arada görülebileceği balık marketi limanda gemiye binmeyi bekleyen ya da gemi yolculuğundan dönen turistlerin büyük ilgisiyle karşılaşır.

  1. Balina Safari Turu Başlıyor

Bergen’e uçak yolculuğu yaparak ulaşım sağlanabileceği gibi trenle manzara doyarak özel bir yolculuk da planlanabilir. Bergen’e gelip de ünlü balina safariye katılmadan ülkeye dönmek istemeyeceksiniz.

  1. Cruise Yolculuğu Bağımlılık Yapacak

Bir kere cruise yolculuğuna katılanlar için bu deneyim yıllar içinde mutlaka tekrarlanacak bir tutkuya dönüşür. Denizde yapılan muhteşem yolculuğun yanı sıra liman kentlerinde karada verilecek molalar bölgenin daha iyi tanınmasını sağlarken, her günün sonunda yeni bir fiyort görmek için gemiye dönerek yeniden yolculuğa başlamak bu gezi planının her zaman heyecanlı olmasına neden olur.

  1. Kuzey Işıklarını Görme Şansını Elde Edebilirsiniz

Fiyortlarıyla ünlü Norveç’i gezmeden önce 1 gecelik Tromso macerasına atılabilir ve kuzey ışıklarının etkileyici büyüsüne gözlerinizle şahit olabilirsiniz.

  1. Dünyanın En İyi Tren Yolculuğu Rotası
flam treni

Bergen’den hareketle Myrdal ve Flam’a ulaşmak isteyenler tercihlerini bu hatta hizmet veren trenden yana kullanabilirler. Flamsbana Treni dünyanın en iyi tren yolculuğu rotası olarak düşünülebilir. Bu aşamada Flam’dan Gudvangen’e gemiyle geçerek dünyanın en özel manzaralarını gözünüzle canlı canlı seyredebilirsiniz.

  1. Norveç’in En Ünlü Destinasyonu

Geirenger, Norveç’in en ünlü destinasyonu olarak gösterilebilir. Özellikle yaz aylarında bölgeye yaklaşan cruise gemileriyle klasik fiyort fotoğrafları çekilebilir. Bu bölgeye gelmeden ziyaret edilebilen Briksdal Buzulu erimeden önce son kez görülebilir.

  1. Floyen Tepesini Görmeden Türkiye’ye Dönmeyin
floyen tepesi

İskandinav fiyortları turunda yapılacak bir diğer önemli gezi Floyen Tepesidir. Füniküler eşliğinde deniz seviyesinin 320 metre yüksekliğine kadar çıkılarak manzaraya karşı yemek yenebilir.

  1. Çok Çok Fazla Üşüyebilirsiniz

Yılın büyük kısmının yağışlı geçtiği bölgeye ziyaret yapmadan önce yanınıza şemsiye almayı unutmayın. Özellikle fiyortları gezerken çok üşüyebilirsiniz. Bunun için yanınıza kalın giyecekler almayı ihmal etmeyin.

Fiyortlar; buzul döneminde buzullar tarafından aşındırılan vadilerden yükselen deniz suyunun yine bu vadileri doldurmasıyla oluşan jeolojik yapıya verilen addır. Norveç’in en önemli turizm kaynağı olan fiyortlar, Bergen şehrinden kalkan günübirlik turlarla da görülebilir. Daha çok yabancı turistler için hazırlanan combo tur seçeneğiyle sırasıyla gemi, otobüs ve tren yolculuğu yapılarak bölgenin en ünlü fiyortlarına ek olarak Flam’da gezilebilir. Tüm yıla yayılan turlar, karların eridiği ve sıcaklığın 18 derecesine çıktığı yaz aylarında en çok rağbet edilen dönemini yaşar. İyi yolculuklar…

CevapAlıntı
Gönderildi : 18/09/2020 10:38 pm
Konu Etiketleri

Cevap yaz

Yazar Adı

Yazar Email Adresi

Başlık *

 
Ön izleme 0 Revizyon Kaydedildi
Paylaş:
Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 9 Ortalama: 4.3]