Deniz Salyası Balıkçılığı Öldürüyor – Balıkçılık – Bushcraft Okulu Forumları Deniz Salyası Balıkçılığı Öldürüyor – Balıkçılık – Bushcraft Okulu Forumları

Forum

 class=

Deniz Salyası Balık...
 
Paylaş:
Bildirimler
Tümünü temizle

Deniz Salyası Balıkçılığı Öldürüyor

Serkan Sezer
(@serkan)
Tanınmış Üye Admin

Son günlerde deniz salyası büyük merak konusu oldu. İnternette vatandaşlar tarafından aranan ve sebepleri merak edilen deniz salyaları gündemden düşmüyor. İçinde bulunduğumuz dönemde küresel ısınma en çok dikkat çekici konulardan biri.

Deniz salyaları küresel ısınmanın sebep olduğu doğal afetlerden yalnızca biri. İlerleyen günlerde küresel ısınmanın sonuçlarını görmeye devam edeceğiz çünkü her geçen gün dünyamızın ısısı daha da artıyor. Bu durumun yarattığı en aşikâr sorunlardan bir tanesi da deniz salyaları.

Deniz salyaları yerel halka büyük rahatsızlık veriyor. Görüntüsü Marmara Denizini tamamen kaplamış bir pislik tabakası gibi olduğundan görüntü kirliliği oluşturmakla birlikte kokusu da oldukça mide bulandırıcı. Marinalarda oldukça artan deniz salyası balıkçıların teknelerini de sarmış durumda.

Müsilaj adı verilen bazı bitki ve mikro organizmaların ürettiği mukus tabakasının sebep olduğu deniz salyası, protistler adı verilen bakterilerin hareket etmek için ürettikleri kalın zarımsı tabaka sebebiyle oluşuyor. Denizdeki kirlenmenin artışı bu tür organizmalara besin kaynağı oluşturdu. Ayrıca denizdeki ısı artışı da bakterilerin üreyebilmesi için oldukça elverişli bir alan yaratıyor.

Denizdeki ısının artışıyla deniz diplerinde bulunan mikroorganizmalar yüzeye çıkarak deniz salyalarının oluşması için elverişli bir ortam hazırladı. Bu durum deniz ekosistemini kötü etkilediğinden balık çeşitliliğinde azalma görülüyor. Ayrıca balık miktarı da azalmakta.

Deniz canlılarının havayla yani oksijenle temasını kesen musilaj adlı zarımsı tabaka canlıların yaşamını tehlikeye atıyor. Bu sebepten balıkçılık da çok büyük bir zarar görmekte. Çevre kirliliğine etkisi ve denizde yarattığı koku ve görüntü kirliliğinin yanı sıra balıkçılık sektörünü de kötü etkiliyor. Hatta bazı türlerin tükenme tehlikesine girmesi bile söz konusu. Bu durum balıkçıların çok büyük zarara uğramasına sebep oldu. Balık fiyatlarının da ilerleyen günlerde yükselmesi ön görülüyor.

Ekonomik problemlerle birlikte gelen korona virüs pandemisine ek olarak çevre kirliliği ve bu tür doğal afetler vatandaşların hayatını kötü etkilemekte.  Bu konuda acil önlemler alınmadığı takdirde deniz salyası Marmara Denizine kalıcı hasar verebilir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve belediyelerden yapılan açıklamalara göre bu durumun en büyük sebebi hava kirliliği, su kirliliği ve küresel ısınma ve deniz ısısının artması.

Konunun uzmanları bu konuda yaptıkları yorumlarda acilen bir arıtma tesisinin kurulması gerektiğini söylüyorlar. Marmara denizinin farklı noktalarına kurulabilecek arıtma tesisleri deniz salyasının temizlenmesi için etkili bir yol oluşturabilecek.  Ancak henüz bakanlıktan bu yönde bir girişim gündeme gelmedi.Önlem alınmadığı takdirde vatandaşlar turizmin de kötü etkilenmesinden endişelenmekte.  Marmara Denizi, İstanbul Boğazı ve Ege Denizi Türkiye’deki turizmin ana kaynaklarını oluşturmakta. Bu deniz kirliliği turistlerin talebini de azaltabilir. Yerel halk bu durum gerçekleştiği takdirde daha büyük bir ekonomik sıkıntıyla yüz yüze gelebilecektir. İlerleyen günlerde ilgili makamların bu konuda bir adım atmasını umuyoruz.

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 30/05/2021 2:37 pm
camper
(@camper)
Güvenilir Üye

Görüntüsü oldukça iğrenç, bir daha marmarada denize girmeyeceğim.

Hayat ya cesur bir maceradır ya da hiçbir şey!

CevapAlıntı
Gönderildi : 30/05/2021 2:44 pm
camper
(@camper)
Güvenilir Üye

Görüntüsü oldukça iğrenç, bir daha marmarada denize girmeyeceğim.

Hayat ya cesur bir maceradır ya da hiçbir şey!

CevapAlıntı
Gönderildi : 30/05/2021 2:46 pm
Egemen İzmirli
(@egemen)
Aktif Üye Admin

https://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-57293708

CevapAlıntı
Gönderildi : 30/05/2021 9:16 pm
Paylaş:
Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 19 Ortalama: 4.6]