Pusulaya Neden İhtiyaç Duyarız? Pusula Yapımı – Bushcraft 101 – Bushcraft Okulu Forumları Pusulaya Neden İhtiyaç Duyarız? Pusula Yapımı – Bushcraft 101 – Bushcraft Okulu Forumları

Forum

 class=

Paylaş:
Bildirimler
Tümünü temizle

Pusulaya Neden İhtiyaç Duyarız? Pusula Yapımı

Serkan Sezer
(@serkan)
Tanınmış Üye Admin

 

Düşüncelere daldığımız zamanlarda, kafamızın içindeki labirentte kayboluruz. Bir çıkış yolu var mı? Bu yol istediğimiz sonuca bizi ulaştırabilecek mi? Bize bir çözüm sunabilecek mi? Ulaştığımız çözüm yeterli olabilecek mi? Soruların artması, kaygıyı beraberinde getirecektir. Kaygının kontrol altına alınamaması ise, bizi korkuya götürecektir.

Korkuya kapılmamız, kontrolü kaybetmemiz neden olur ve işleri daha karmaşık bir hale sokar. Bu karmaşaya tek bir çözüm yeterli olamayacaktır. Bu sebeple kaçış yolu arar kendimizi dışarı atarız. Bilinmeyene arayış süreriz. Mesela ormanlık bir alanda kaybolduğunuzda, doğanın size sunduklarından yardım alarak yönünüzü bulabilirsiniz.

Doğada, karşınıza çıkan tehlikeler karşısında yine doğadan yardım alırsınız;

 1. Karınca yuvaları; Karıncalar yuvalarının girişini, güney yönüne doğru yaparlar.
 2. Yosunlar; Ormanlık bir alanda, ağaçların kuzeye dönük tarafları yosunla kaplı olurlar.
 3. Ağaçlar; Genellikle ağaçların kuzey yönünde dalları daha seyrek olur.
 4. Yıldız; Yıldızları öğrenmek büyük hayatı önem taşımaktadır. Karanlık bir günde, yıldızları tanımak bir gün hayat kurtarabilir. En parlak, en dikkat çeken kutup yıldızını bulabilmek için, büyük ve küçük takım yıldızını bulmanız gerekir.
 5. Ay; Güneş batmadan görebilme imkanı var ise, ayın aydınlık tarafı batı yönünü gösterir. Ay hilal şeklinde ise kurtarıcımız hayal gücümüz oluyor. Hilalin iki ucundan hayali bir doğru çiziyoruz. Oluşan şekil küçük b harfini andırıyor ise, hilalin iki ucu doğu yönünü gösterir. Oluşan şekil küçük d harfini gösteriyor ise, hilalin iki ucu batı yönünü gösterir.

Pusula Nasıl Yapılır?

Yön bulmada ilk başvurulan pusulanın da birçok çeşidi vardır. Bir örnek vermek gerekirse, evimizde bulunan basit birkaç malzemeyle etkili bir pusula yaparız. Yüzyıllar önce yaşamış insanların da, yaptığı bir eşya olan pusulanın yapım aşamalarına geçelim.

Gerekli Malzemeler

 • Suyun üzerinde yüze ilen bir küçük eşya, mantar. (strafor da olabilir.)
 • İnce bir çelik parçası veya onun yerini tutabilecek bir iğne. (Açılmış bir ataçta olabilir.)
 • Geniş bir tabak. Çapı 23-30 cm derinliği 2,5 cm olması gerekir.
nasıl pusula yapılır

Yapılış Aşaması

 • İlk adım, iğneyi etkili bir mıknatısa çevirmek. Bunun için bir mıknatısa ihtiyacımız var. Mıknatısı iğneyle 15-20 kere aynı yönde sürtmemiz gerekli. Eğer bir mıknatıs yok ise aynı işlemi yun bir kazağa uygulayarak aynı sonuca ulaşabiliriz.
 • Ardından suda yüzecek olan cismi, şu dolu kaba ortalayarak yerleştirilir. Sabit kalan cismin üzerine iğnemizi koyuyoruz.
 • Altarnatif olarak iğnenin her iki ucunu yüzen cisimlere batırıp su dolu kabın ortasına koyabilirsiniz.

Bu durumda sürtünmesiz bir ortam elde edilir. İğne yerine konulduğunda cisim dönerek bize kuzey-güney yönlerini gösterir.

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 02/09/2020 9:18 pm
Osman
 Osman
(@Osman)
Misafir

Faydalı bir Bilgi . Tabi pusulamın yerini hiç bir şey tutmaz 😬

CevapAlıntı
Gönderildi : 02/09/2020 9:32 pm
Paylaş:
Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 19 Ortalama: 4.6]