Avrupa’da Yer alan Denizler ve Kanallar – Coğrafya – Bushcraft Okulu Forumları Avrupa’da Yer alan Denizler ve Kanallar – Coğrafya – Bushcraft Okulu Forumları

Forum

 class=

Avrupa'da Yer alan ...
 
Paylaş:
Bildirimler
Tümünü temizle

Avrupa'da Yer alan Denizler ve Kanallar

Serkan Sezer
(@serkan)
Tanınmış Üye Admin

Avrupa kıtası, önemli dağ sıraları, adalar, yarımadalar ve su kütleleri dahil olmak üzere çeşitli coğrafi özelliklere ev sahipliği yapmaktadır. Avrupa'da Alpler, Apeninler, Karpatlar, Kafkaslar, Balkanlar, Pireneler, Urallar vb. Gibi önemli dağ sıraları bulunur. Bu sıradağlardan çok sayıda nehir doğar ve Avrupa Kıtası ülkelerinden geçer. Nehirlere ek olarak, kıtada başka büyük su kütleleri de bulunur. Avrupa’da yer alan denizler ve kanallar aşağıda sıralanmıştır.

Adriyatik Denizi

Adriyatik Denizi, yarı kapalı bir su kütlesi ve İtalyan Yarımadası'nın doğu kısmını Balkan Yarımadası ülkelerinden ayıran Akdeniz'in en kuzeydeki uzantısıdır. Adriyatik Denizi, Apenin Dağları, Dinar Alpleri ve diğer bitişik dağ sıraları ile çevrilidir. Adriyatik Denizi boyunca yer alan başlıca ülkelerden bazıları İtalya, Hırvatistan, Arnavutluk, Karadağ, Slovenya ve Bosna-Hersek'tir. Denizin doğu Hırvat kıyı şeridi oldukça girintili çıkıntılıdır ve yaklaşık 1.300 ada içerir.

Ege Denizi

214,000 kilometrekarelik bir alana sahip olan Ege Denizi, Anadolu ve Balkan yarımadalarını arasında yer alır. Ege Denizi, Kikladlar, Girit, Oniki Adalar, Kuzey Ege Adaları, Saronik, Sporadlar ve Batı Ege Adaları gibi yedi ana gruba ayrılmış çok sayıda ada ve adacıkla çevrilidir.

Alboran Denizi

Alboran Denizi, İber Yarımadası ile Afrika'nın kuzey kısmı arasında yer alan Akdeniz'in en batı kısmında yer alır. Alboran Denizi'nin en batı ucunda yer alan Cebelitarık Boğazı, Akdeniz'i Atlantik Okyanusu'na bağlar. Alboran Denizi ayrıca en büyük şişe burunlu yunus popülasyonuna ev sahipliği yapar ve Caretta caretta kaplumbağaları için kritik bir beslenme alanı görevi görür.

Balear Denizi

Genellikle İber Denizi olarak adlandırılan Balear Denizi, İspanya'nın doğu kısmı, Fransa'nın güney kısmı ve Sardunya'nın batı kısmı ile Korsika Adaları arasında yer alan bir parçasıdır. Balear yelkovanı, Balear Denizi'nde bulunan endemik bir kuş türüdür.

Baltık Denizi

377.000 km2'lik bir alana sahip olan Baltık Denizi, Atlantik Okyanusu’nda yer alan denizlerden biridir. Baltık Denizi'nin 8.000 km uzunluğundaki kıyı şeridi İsveç, Finlandiya, Estonya, Letonya, Litvanya, Polonya, Almanya, Danimarka ve Rusya'nın Kaliningrad bölgesi tarafından paylaşılmaktadır. 250'den fazla nehir ve küçük akarsuyun Baltık Denizi'ne döküldüğü tahmin edilmektedir. Gotland, Saaremaa, Öland, Lolland gibi bazı önemli adalar Baltık Denizi'nde bulunmaktadır.

Barents Denizi

1.400.000 km2 alana sahip olan Barents Denizi, Rusya ve Norveç'in kuzey kıyılarında yer alan Arktik Okyanusu'nda yer alan denizlerden biridir. Svalbard takımadaları, Novaya Zemlya takımadaları, Kola Yarımadası, Franz Josef Land adaları ve Norveç ve Grönland Denizleri ile çevrilidir. Barents Denizi ayrıca petrol ve doğal gaz gibi hidrokarbonların araştırılması için önemli bir alan olarak hizmet vermektedir.

Biscay Körfezi

Kelt Denizi'nin güneyinde, Avrupa'nın batı kıyısında, Kuzey Atlantik Okyanusu'nun geniş bir uzantısı olarak kabul edilen Biscay Körfezi bulunur. Körfez doğuda Fransa, güneyde İspanya ile çevrilidir. Bidasoa, Dordogne, Loire, Garonne, Adour, vb. Gibi çeşitli nehirler Biscay Körfezi'ne akar. Körfezin güney kısmı genellikle Mar Cantábrico (veya Kantabria Denizi) olarak bilinir.

Karadeniz

436.402 kilometrekarelik bir alana sahip olan Karadeniz, Avrupa ve Asya kıtaları arasında yer alır. Deniz, Rusya, Ukrayna, Romanya, Gürcistan, Bulgaristan ve Türkiye ülkeleri ile sınırlanmıştır. Tuna, Dinyester, Don, Dinyeper, Rioni, Southern Bug vb. dahil olmak üzere birçok nehir Karadeniz'e akar. Deniz, Dzharylhach Adası, Nova Zemlia, St. Ivan, St Cyricus, Bird Island vb. gibi çeşitli büyüklüklerde çok sayıda adaya ev sahipliği yapıyor.

İstanbul Boğazı

İstanbul Boğazı, Asya ve Avrupa kıtaları arasındaki sınırın bir parçasını oluşturan bir su kütlesidir. Türkiye'nin kuzeybatısında yer alan İstanbul Boğazı, Karadeniz'i Marmara Denizi'ne bağlayan dünyanın en dar boğazlarından biridir. Çanakkale Boğazı ise Marmara Denizi'ni Ege Denizi'ne bağlar.

Bristol Kanalı

Bristol Kanalı, Büyük Britanya adasında Atlantik Okyanusu'nun önemli bir girişidir. Galler'in güneyini İngiltere'nin güneybatısındaki Somerset ve Devon ilçelerinden ayırır. Avon, Taff, Severn, Usk ve Wye dahil olmak üzere birçok nehir Bristol Kanalı'na akar. Lundy, Steep Holm, Flat Holm, Caldey, Bristol Kanalı'nda bulunan bazı büyük adalardır.

Kelt Denizi

Kelt Denizi, Atlantik Okyanusu'nun bir parçasıdır ve yaklaşık 300.000 km2'lik bir alanı kaplar. Deniz İrlanda Cumhuriyeti'nin güneyinde yer alır ve St. George's, English ve Bristol Kanalları ile çevrilidir. Fransa, Galler, İrlanda ve İngiltere ülkelerinden birkaç nehir Kelt Denizi'ne akar. Scilly Adaları takımadaları da Kelt Denizi'nde yer almaktadır.

İngiliz Kanalı

İngiliz Kanalı, Büyük Britanya Adası'nın güney kıyısı ile Fransa'nın kuzey kıyısı arasında yer alan Atlantik Okyanusu'nun bir koludur. Kuzeyde, Dover Boğazı, İngiliz Kanalı ile Kuzey Denizi'ni birbirine bağlar. Kanal Adaları, Wight Adası, Chausey ve Mont Saint-Michel gibi birkaç ada Kanal'da bulunmaktadır. İngiliz Kanalı aynı zamanda dünyanın en işlek nakliye rotalarından biridir.

Bothnia Körfezi

Bothnia Körfezi, Baltık Denizi'nin İsveç ve Finlandiya ülkeleri ile sınırlanan en kuzey kısmıdır. Her iki ülkeden birkaç nehir, Bothnia Körfezi'ne akar. 6.000'den fazla adadan oluşan Finlandiya'nın Åland takımadaları, Bothnia Körfezi'nin güney kesiminde yer almaktadır. Kokkola, Pori, Tornio, Gävle, Sundsvall, Bothnia Körfezi boyunca yer alan başlıca limanlardan bazılarıdır.

Finlandiya Körfezi

Finlandiya Körfezi, Baltık Denizi'nin Finlandiya, Rusya ve Estonya ülkeleri tarafından sınırlanmıştır. Jägala, Keila, Kovashi, Kunda, Narva, Sista gibi çok sayıda nehir Finlandiya Körfezi'ne dökülüyor. Beryozovye, Kotlin, Kimitoön, Lisiy, Pakri adaları gibi birçok ada Finlandiya Körfezi'nde bulunmaktadır. Bunlara ek olarak, Finlandiya Körfezi'nde Ruslar tarafından tahkimat içeren yaklaşık 19 yapay ada inşa edilmiştir.

Riga Körfezi

Riga Körfezi, Letonya ve Estonya ülkeleri arasında bulunan Baltık Denizi'nin büyük bir körfezidir. Riga Körfezi'ndeki belli başlı adalardan bazıları Ruhnu, Saaremaa ve Kihnu'dur. Saaremaa Adası, Riga Körfezi'ni Baltık Denizi'nden kısmen ayırır.

Venedik Körfezi

Venedik Körfezi, Adriyatik Denizi'nin kuzey kesiminde, Kuzey İtalya'daki Po Nehri deltası ile Hırvatistan'ın Istria Yarımadası arasında yer alan küçük bir körfezdir. Körfez, İtalya, Hırvatistan ve Slovenya ülkeleri tarafından sınırlanmıştır.

İyon Denizi

İyon Denizi, Adriyatik Denizi'nin güneyinde yer alan, Akdeniz'in uzun bir körfezidir. Otranto Boğazı, Adriyatik Denizi'ni İyon Denizi'ne, Messina Boğazı ise Tiren Denizi'ne bağlar. Calypso Deep, İyonya Denizi'nde 5.267 m derinlikte bulunan Akdeniz'in en derin noktasıdır. Korfu, Ithaca, Leucas, Kefalonya, vb. İyon Denizi'nin doğu kesiminde yer alan başlıca adalardandır.

İrlanda Denizi

Manx Denizi olarak da adlandırılan İrlanda Denizi, Büyük Britanya adasını İrlanda adasından ayırır. Deniz, kuzeyde Kuzey Kanalı ile Kuzey Atlantik Okyanusu'na, güneyde ise St. George Kanalı ve Kelt Denizi ile bağlantılıdır. İrlanda Denizi'nin belli başlı adalarından bazıları Anglesey, Man Adası, Walney Adası, Ramsey Adası, Man Buzağı, Bardsey Adası vb.

Kattegat Körfezi

Kattegat Körfezi, Baltık Denizi, Danimarka Boğazı Adaları, Jutlandic Yarımadası ve bazı İsveç eyaletleri ile sınırlanan 30.000 kilometrekarelik bir denizalanıdır.

Akdeniz

2,5 milyon km2'lik bir alana sahip olan Akdeniz, kuzeyde Avrupa, güneyde Afrika ve doğuda Asya kıtaları ile sınırlanan dünyanın en büyük denizlerinden biridir. Batıda deniz, dar Cebelitarık Boğazı aracılığıyla Atlantik Okyanusu ile bağlantılıdır. Yunanistan, Türkiye, İspanya, İtalya, Fransa, Hırvatistan, Cezayir, vb. Akdeniz boyunca yer alan başlıca ülkelerden bazılarıdır.

Kuzey Denizi

570.000 km2'lik bir alana sahip olan Kuzey Denizi, Atlantik Okyanusu'nun en büyük 13. Denizidir. Büyük Britanya (İngiltere ve İskoçya), Almanya, Danimarka, Belçika, Norveç ve Hollanda ile sınır komşusudur. Kuzey Denizi, İngiliz Kanalı üzerinden Atlantik Okyanusu'na ve Kattegat ve Skagerrak Boğazları aracılığıyla Baltık Denizi'ne bağlıdır.

Norveç Denizi

Norveç Denizi, Kuzey Denizi ile Grönland Denizi arasında, Norveç'in kuzeybatı kesiminde yer alan Arktik Okyanusu’na bağlı bir denizdir. Kuzeyde, Jan Mayen Sırtı, Norveç Denizi'ni Grönland Denizi'nden ayırır. Norveç Denizi'nin deniz tabanı petrol ve doğal gaz yatakları bakımından zengindir ve 1993'ten beri ticari olarak araştırılmaktadır.

Azak Denizi

Azak Denizi, yalnızca 14 metrelik maksimum derinliği ile dünyanın en sığ denizlerinden biri olarak kabul edilir. Deniz kuzeyde Ukrayna, doğuda Rusya ve batıda Kırım Yarımadası ile çevrilidir. Güneyde Kerç Boğazı ile Karadeniz'e bağlanır. Mariupol, Yeysk, Taganrog, vb., Azak Denizi boyunca bulunan başlıca limanlardan bazılarıdır.

Girit Denizi

Girit Denizi, Ege Denizi'nin güney kesiminde yer almaktadır. Batıda Kithira ve Antikythera adaları ile çevrilidir; güneyde Girit Adası; kuzeyde Kiklad Adaları ve doğuda Karpathos, Kassos ve Rodos adaları yer alır. Ayrıca İyonya, Myrtoan ve Akdeniz ile çevrilidir.

Marmara Denizi

Marmara Denizi, tamamen Türkiye ile sınırlanmış küçük bir iç denizdir. Deniz, Türkiye'nin Asya ve Avrupa kısımlarını ayırır ve İstanbul Boğazı aracılığıyla Karadeniz'e ve Çanakkale Boğazı aracılığıyla Ege Denizi'ne bağlanır.

Skagerrak Boğazı

Skagerrak Boğazı, İsveç, Norveç ve Danimarka'nın Jutland Yarımadası arasında yer almaktadır. Kuzey Denizi ve Baltık Denizi'ni Kattegat denizalanı ve Danimarka Boğazları aracılığıyla birbirine bağlar. Boğaz, dünyanın en işlek nakliye yollarından biridir.

St. George Kanalı

St. George Kanalı, İrlanda'nın güneydoğu kısmı ile Britanya'nın Galler bölgesi arasında yer alan geniş bir su geçididir. Kanal, İrlanda Denizi ile Kelt Denizi'ni birbirine bağlar.

Dover Boğazı

Dover Boğazı, İngiliz Kanalı'nın en dar bölümünü oluşturur. Kuzey Denizi ile İngiliz Kanalı arasında bir sınır oluşturur ve Birleşik Krallık'ı kıta Avrupa'sından ayırır. Boğaz ayrıca dünyanın en işlek boğazlarından biridir.

Cebelitarık Boğazı

Cebelitarık Boğazı, Atlantik Okyanusu'nu Akdeniz'e bağlayan dar bir boğazdır. Avrupa'nın güney kısmı ile Afrika'nın kuzeybatı kısmı arasında yer almaktadır. Aynı zamanda dünyanın en işlek suyollarından biridir.

Tiren Denizi

Tiren Denizi, İtalya'nın batı kıyılarında, İtalyan Yarımadası, Sardunya Adaları ve Korsika Adaları arasında bulunan Akdeniz'in bir parçasıdır. Sicilya, Sardunya, Capri, Elba, Korsika dahil olmak üzere birçok büyük ada Tiren Denizi'nde bulunmaktadır.

Beyaz Deniz

Beyaz Deniz, Rusya'nın kuzeybatı kıyısında yer alan Barents Denizi'nin güney koludur. Beyaz Deniz, Kola, Kanin ve Karelya Yarımadaları ile çevrilidir. Kuzey Dvina, Onega, Niva, Ponoy, Umba, vb. Beyaz Deniz'e akan bazı önemli nehirlerdir. Gorlo Boğazı onu Barents Denizi'ne, Beyaz Deniz Kanalı ise Baltık Denizi'ne bağlar.

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 06/07/2021 10:27 pm
Konu Etiketleri
Paylaş:
Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 19 Ortalama: 4.6]