fbpx

Forum

Dünyaya Meteor Çarp...
 
Paylaş:
Bildirimler
Tümünü temizle

Dünyaya Meteor Çarparsa Ne Olur?  

  RSS
Serkan Sezer
(@serkan)
Saygın Üye Admin
pexels pixabay 164459

Dünyamız, güneş sistemi içerisinde yaşamın olduğu tek gezegen olmakla birlikte birçok ilklere de imza atar. Atmosfere sahip olması hava olaylarının oluşmasında ve yaşamımızda en önemli etken olarak bilinir. Diğer bir önemli özelliği ise gök taşlarının parçalanması ve bize zarar vermesini engellemektir. Bilindiği üzere gök taşlarını incelemek ve geliş açılarını hesaplamak günümüz teknolojisinde anlaşılması çok zor kavramlar değildir.

Önlem konusunda ise uzmanlar, çapı 1 ile 10 arasında olursa insanların meteor düşmesi olasılık halindeki yerlere gitmemeleri, pencerelerden uzak durmaları gerektiğini söylüyor. Çapının büyümesi halinde ise İkinci Dünya Savaşı veya Güney Asya'daki tsunami felaketi gibi büyük kayıplar yaşanacağını öngörüyor.

Gök Taşı Nedir?

Gök taşları; uzaydaki asteroitlerden, kuyruklu yıldızlardan veya aydan kopan parçalardır. Uzay boşluğunda parçalanıp Dünyanın atmosferine girmeyip parçalananlar vardır. Parçalanmayanlar ise saniyede 11-72 km arasındaki hız ile girerler. Yıldız kayması dediğimiz olay bu gök taşları sayesinde gerçekleşir. Bu taşlardan biri atmosferde yanıp kaybolursa buna yıldız kayması olayı adını veririz.

Gök Taşlarının Parçalanması

Cisimlerin uzaydaki hipersonik şok dalgası etkisi dediğimiz hıza çıktığında gazın ideal haline veya maddenin plazma haline rastlanabilir. Hipersonik kavramı ise mach 5'ten daha yüksek hızlar için kullanılan bir ifadedir.

Daha Önceki Çarpmada Ne Olmuştu?

Bilindiği üzere 65 milyon yıl önce Chicxulub adı verilen meteor Dünyamıza çarparak dinazorların neslinin tükenmesine sebep olmuştu. Bu çarpışma Meksika'nın Yucatan adı verilen bölgesinde meydana gelmişti ve Hiroşima'ya atılan bombanın çok daha fazlası kadar etki yaptığı ve delik açtığı biliniyor.

Aynı zamanda zehirli gaz bulutları atmosferin etrafını çepeçevre sararak yaşayan canlıların beslenmelerini engellemiş ve bitkileri epey uzun bir zaman güneş ışığından mahrum bırakmıştı. Tek meteor çarpması olayı bundan ibaret değildi. Milyarlarca yıl önce büyüklüğü 170 metre olan asteroitler çarpışarak dünyamızı meydana getirmişlerdi.

Meteorun Çarpması

Bugün olası bir meteor çarpması durumunda Dünyamız geri dönülemez bir şekilde ısınabilir ve canlıların hayatları tehlikeye girebilir. Büyük bir ısı yayılması söz konusu olduğundan Dünya'nın dokunulmaz atmosferi 1000 dereceyi aşar.

Alıntı
Gönderildi : 05/09/2020 7:28 pm

Cevap yaz

Yazar Adı

Yazar Email Adresi

Başlık *

 
Ön izleme 0 Revizyon Kaydedildi
Paylaş: