Kürk Mantolu Madonna – Edebiyat – Bushcraft Okulu Forumları Kürk Mantolu Madonna – Edebiyat – Bushcraft Okulu Forumları

Forum

 class=

Kürk Mantolu Madonn...
 
Paylaş:
Bildirimler
Tümünü temizle

Kürk Mantolu Madonna

Serkan Sezer
(@serkan)
Tanınmış Üye Admin

Sabahattin Ali’nin başyapıtlarından birisidir. Eserlerinde insanların görülmeyen iç dünyalarına odaklanan Sabahattin Ali bu eserinde de romanın ana karakteri olan Raif Efendi’nin içsel dünyasına odaklanarak benzersiz bir yapıt ortaya çıkarmıştır.

Kitabın Özeti

Kürk Mantolu Madonna Rasim adlı karakterin işini kaybetmesi ile giriş yapar. Rasim’in bu arayışına eski bir arkadaşı olan ve bir işyerinde müdür olarak çalışan Hamdi karşılık verir. Rasim zorla da olsa bu teklifi kabul eder. Rasim; sessiz, sakin ve durgun bir yapısı olan Raif Efendi ile aynı odada çalışacaktır.

Raif Efendi az konuşkan yapısı ile sessizlik içinde bulunur, kendisine verilen işleri titiz bir biçimde yerine getirir ve çeviri işlerini yürütür. Boş zamanlarında da çekmecesinde bulunan bir kitabı okur. Raif Efendi’nin işe gelmediği bir günde yetişmesi gereken bir çeviri işi için Rasim, Raif Efendi’nin evine gitmek zorunda kalır.

Rasim eve vardığı zaman Raif Efendi’nin içe kapanık yapısının nedenini anlar. Raif Efendi çok kalabalık bir evde, ezilerek ve yalnız bir halde yaşamaktadır. Raif Efendi bu durumunda çok hastadır. Rasim’den eşyalarını eve getirmesini ister. Romanın asıl hikayesi Rasim’in çekmecede bulduğu kara kaplı defteri okumaya başlaması ile oluşur. Bu defter Raif Efendi’nin yaşam öyküsünü anlatmaktadır:

Raif Efendi 20’li yaşlarında bir gençtir. Ancak içe kapanık ve sessiz bir yapısı vardır. Babası ise bir sabun işletmesi sahibidir. Raif Efendi’den Almanya’ya gitmesini ve orada sabun üretimiyle ilgili deneyim elde etmesini ister.

Raif Efendi Berlin’e gelir ve bir pansiyonda yaşamaya başlar. Bir sabun fabrikasında işe başlayan Raif Efendi bu fabrikaya bir süre sonra uğramamaya başlar. Almanya’nın parklarını, sergilerini ve özel yerlerini gezmekle meşguldür.

Bir resim sergisinde gezerken bir tabloyla karşılaşır. Bu tablonun adı Kürk Mantolu Madonna’dır. Raif Efendi sürekli olarak bu tabloyla ilgilenir. Bu ilginin devam ettiği günlerin birinde yanına bir kadın yaklaşarak bu tabloyu kime benzettiğini sorar. Raif Efendi ise sıkılarak annesine benzettiğini söyler.

Raif Efendi bir akşam arkadaşıyla çıktığı bir gezide bu kadınla karşılaşır. Daha sonraki günlerde tekrar görmek umuduyla yine aynı yere gelir. Kadın Atlantis olarak bilinen bir yerde şarkı söylemektedir. Bu kadın şarkıdan sonra Raif Efendi’nin yanına gelir ve böylelikle derin bir sevginin başlangıcı oluşur. Kadın kendi isminin Maria Puder olduğunu söyler. Tablonun ise kendi tablosu olduğunu anlatır.

 O günden sonra ikisi arasında derin bir arkadaşlık başlar. Raif Efendi Maira’ya sırılsıklam aşık olur. Maira Puder’de bu sevgiye karşılıksız kalamaz. Bu günlerin birinde bir mektup alan Raif Efendi babasının öldüğü haberini alır.

Türkiye’ye dönen Raif Efendi, Maria Puder’le bir süre mektuplaşır. Daha sonra ise mektuplar kesilmeye başlar. Raif Efendi evlenerek yalnız hayatına devam etmiştir.

Uzun bir süre sonra Raif Efendi Almanya’da kaldığı pansiyonun sahibi olduğu kişiyle karşılaşır. Yanındaki çocuğun da kendi çocuğu olduğunu anlatır ve Maria Puder’in de öldüğünü açıklar. Bu tanışmadan sonra kız ve adam uzaklaşarak gider.

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 22/08/2020 8:19 pm
Paylaş:
Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 19 Ortalama: 4.6]